Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yonca Balı Nedir? Kullanım, Beslenme ve Yararları

Herhangi bir risk var mı?

 1. Yonca balı tatlı, hafif çiçek tadı nedeniyle popüler.

 2. Sofra şekeri gibi diğer yaygın tatlandırıcıların aksine, sağlığınıza fayda sağlayabilecek antioksidanlar ve anti-enflamatuar bileşikler bakımından zengindir.

 3. Bu makale yonca balının kullanımlarını, beslenmesini ve sağlık yararlarını gözden geçiriyor.

Menşei ve kullanımı

 1. Yonca balı, yonca bitkilerinin nektarını toplayan bal arıları tarafından yapılan kalın, tatlı bir şuruptur. Tat meraklıları arasında popüler bir seçim haline getiren, tadı hafif ve renklidir.

 2. Yonca bitkileri çok yaygındır, hava koşullarına dayanıklıdır ve bal arıları için tercih edilen bir nektar kaynağıdır, bu yüzden yonca balı yaygın olarak bulunur (1, 2).

 3. Yonca balı sofra şekerinden daha karmaşık bir tada sahiptir ve birçok kişi onu çay, kahve ve tatlıları tatlandırmak için kullanır.

 4. Ek olarak, şekerin daha sağlıklı alternatiflerine duyulan ilginin artması nedeniyle, gıda üreticileri daha fazla bal şekerli yiyecekler ve içecekler sunuyorlar (3). [! 2238 => 1140 = 2!

Yonca balı beslenmesi

 1. Yonca balı şekeri yüksek ama aynı zamanda bazı besinler de sağlıyor.

 2. Bir çorba kaşığı (21 gram) yonca balı içerir (5):

 3. Bu bal türü çoğunlukla doğal şekerler halinde karbonhidrattır. Bununla birlikte, magnezyum, potasyum, demir ve çinko da dahil olmak üzere az miktarda farklı vitamin ve mineraller sunar (6). [! 2238 => 1140 = 3!

Yonca balığının potansiyel faydaları

 1. Yonca balı çeşitli sağlık yararları sunar.

 2. Yonca ve diğer bal türleri antiviral ve antibakteriyel etkilere sahiptir.

 3. 16 farklı bal türünün antibakteriyel kapasitesini karşılaştıran bir çalışmada, yonca çeşidi, 2.2 mg antibiyotik kanamisine eşdeğer bir zararlı Staphylococcus aureus hücrelerine karşı en güçlü antibakteriyel etkiye sahipti. 8).

 4. Ayrıca, bakteriler bala direnç gösteremediğinden yanıklar ve çizikler gibi yaralar için etkili bir antibakteriyel pansumandır (9).

 5. Yonca balının 30 farklı diyabetik ayak yarası için pansuman olarak kullanıldığı 3 aylık bir çalışmada, yaraların% 43'ü tamamen iyileşti ve% 43'ü boyut ve bakterilerde belirgin şekilde azaldı say (10).

 6. Yonca balı da güçlü bir antiviral olabilir.

 7. Taze, çiğ balın pastörize edilmiş veya uzun süre saklanan çeşitlerden daha güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olabileceğini unutmayın (12).

 8. Yonca balı, serbest radikaller olarak bilinen dengesiz moleküllerin neden olduğu hücresel hasarı önleyen veya azaltan bileşikler olan antioksidanlarla doludur. Bu, hastalık riskinizi düşürebilir (7, 13, 14, 15).

 9. Bir sıçan çalışmasında, yonca balı ekstresi serbest radikallerin neden olduğu karaciğer hasarını tersine çevirdi, muhtemelen ekstrenin antioksidan kapasitesi nedeniyle (16).

 10. Yonca balı özellikle antienflamatuvar flavanol ve fenolik asit antioksidanlarında yüksektir. Flavanoller kalp ve akciğer sağlığını iyileştirebilirken fenolik asitler merkezi sinir sisteminizi güçlendirir (17, 18, 19).

 11. Bal çoğunlukla şeker olsa da, sofra şekeri veya yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) gibi diğer tatlandırıcılardan daha iyi bir seçim yapmasını sağlayan çeşitli benzersiz faydalara sahiptir.

 12. Bazı çalışmalar balın kalp sağlığı ve kilo kontrolü için sofra şekerinden daha iyi olabileceğini göstermektedir (20, 21, 22).

 13. Günlük 70 gram bal veya sofra şekeri tüketen 60 kişiden oluşan 6 haftalık bir çalışmada, bal grubundaki insanlar, toplam kolesterol, LDL (kötü) kolesterol ve trigliseritleri daha düşük toplamıştır. HDL (iyi) kolesterol seviyelerinin yanı sıra (23).

 14. Ek olarak, 80 çocukta yapılan bir araştırma, tek bir bal dozunun, aynı tip sofra şekeri dozundan daha küçük bir kan şekeri tepkisine neden olduğunu gözlemledi - tip 1 diyabetli katılımcılar da dahil (24) .

 15. Ancak, bal sofra şekerinden daha sağlıklı olmasına rağmen, yine de ilave bir şeker olarak kabul edilir ve sınırlandırılmalıdır.

 16. Eklenen şekerli yüksek diyetler - tür ne olursa olsun - obezite ile ilişkili ve tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanserlerde artmış risk ile ilişkilidir (25, 26, 27).

 17. Optimum sağlık için günlük kalorilerinizin% 5'inden azı ilave şekerlerden gelmelidir (28).

Diğer bal türleriyle karşılaştırılması

 1. Balın besin içeriği, tadı ve rengi, yapıldığı nektar tipine, işleme ve saklama süresine bağlıdır. [! 2238 => 1140 = 5!

 2. Bununla birlikte, genellikle tıbbi olarak kullanılan karabuğday ve manuka balı, renk bakımından daha koyu ve lezzet bakımından daha zengindir, bu da yüksek mineral ve antioksidan içeriklerinin bir sonucu olabilir (29, 30, 31).

 3. Yeni Zelanda'ya özgü bir bitkiden yapılan Manuka balı da güçlü tıbbi potansiyeli nedeniyle ödüllendirildi (32, 33).

 4. Yonca balından daha fazla antioksidan olmasına rağmen, bir test tüpü çalışmasında, su çiçeği virüsünün yayılmasını durdurmada sırasıyla% 5 manuka ve yonca balı çözeltisinin eşit derecede etkili olduğu bulundu (11). ).

 5. Yine de, eğer tıbbi amaçlar için bal kullanıyorsanız, karabuğday veya manuka gibi daha koyu bir çeşit seçmek isteyebilirsiniz.

 6. Her tür pastörize edilmemiş ve filtrelenmemiş çiğ bal, pastörize çeşitlerden daha vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından zengin olduğu için birçok insan için sağlıklı bir seçimdir (12, 34, 35).

 7. Ayrıca bağışıklık sisteminizi uyarmak, iltihaplanmayı azaltmak ve karaciğerinizi serbest radikal hasarından korumak gibi faydalar sağlayabilecek polen de içerir (36).

 8. Yonca bitkileri de dahil olmak üzere çiğ bal, çevrimiçi olarak ve mağazalardan satın alınabilir. Dahası, yerel olarak toplanmış çiğ bal birçok çiftçi pazarında mevcuttur.

 9. Bağışıklık sisteminiz tehlikede ise çiğ bal yememelisiniz. Ek olarak, bal hastalıkları ciddi hastalık riski nedeniyle bir yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir (37, 38).

En alt satırda

 1. Yonca balı, çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sağlayan popüler, açık renkli, hafif tat veren bir bal çeşididir.

 2. Güçlü antiviral, antibakteriyel ve antienflamatuar etkiler gösterebilir.

 3. Sofra şekeri biraz daha sağlıklı olmasına rağmen, ölçülü kullanılmalıdır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407