Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yıldız Anasonu: Yararları, Kullanımları ve Potansiyel Riskleri

Alt satırda

 1. Yıldız anasonu, Çin yaprak dökmeyen ağacının Illicium verum meyvesinden elde edilen bir baharattır.

 2. Baharat tohumlarının toplandığı yıldız şeklinde bakla ve meyanı hatırlatan bir tada sahip olan uygun bir şekilde adlandırılmış.

 3. Lezzetleri ve isimleri arasındaki benzerliklerden dolayı, iki baharatın alakasız olmasına rağmen, yıldız anasonu anason ile karıştırılıyor.

 4. Yıldız anason sadece farklı lezzetleri ve yemek pişirme uygulamaları için değil aynı zamanda tıbbi yararları için de ünlüdür.

 5. Bu makale yıldız anasonun yararlarını, kullanımlarını ve potansiyel risklerini gözden geçirmektedir.

Güçlü Biyoaktif Bileşikler açısından zengin

 1. Otlar ve baharatlar sağlık ve beslenme dünyasının genellikle asılsız kahramanlarıdır ve yıldız anasonu istisna olmayabilir.

 2. Vitamin ve mineral içeriği ile ilgili bilgiler eksik, ancak herhangi bir zamanda kullanabileceğiniz az miktarda baharat dikkate alındığında, besin değeri daha az önemli olabilir (1).

 3. Bununla birlikte, tümü iyi sağlığa hayati katkı sağlayan birçok güçlü biyoaktif bileşiğin etkileyici bir kaynağı.

 4. Yıldız anasonunun en değerli bileşeni, yüksek flavonoid ve polifenol arzı içinde olabilir. Bunlar öncelikle baharatın geniş uygulamalarından ve tıbbi faydalarından sorumlu olabilir (2).

 5. Yıldız anasonunda bulunan sağlığı teşvik edici ana bileşiklerden bazıları şunlardır (2, 3, 4):

 6. Birlikte, bu bileşikler yıldız anasonunun antioksidan, antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklerine katkıda bulunabilir.

 7. Bazı hayvan ve test tüpü araştırmaları, bu baharatın antioksidan kapasitesinin, tümör boyutunu küçültmek gibi kanser önleyici özelliklere bile sahip olabileceğini göstermektedir (5, 6).

 8. Sonuç olarak, yıldız anasonundaki biyoaktif bileşiklerin insan sağlığını nasıl desteklediğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Tıbbi Faydalar Sunuyor

 1. Yıldız anasonu geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılıyor ve ayrıca yakın zamanda bazı Batı tıbbı uygulamalarına kabul edildi.

 2. Popülerliğindeki yükselişi, büyük oranda antimikrobiyal özellikleri ve farmakolojik potansiyeli ile ortaya çıkıyor.

 3. Yıldız anasonunun farmakolojik olarak en ilgili özelliklerinden biri de shikimic asit içeriğidir.

 4. Şu anda, yıldız anason, farmasötik ürün geliştirme için kullanılan başlıca shikimik asit kaynağıdır. Grip salgını küresel sağlığa tehdit oluşturmaya devam ettikçe, yıldız anason talebi artmaktadır (7).

 5. Bazı tüp araştırmaları, yıldız anasonunun uçucu yağının, herpes simpleks tip 1 (8) dahil olmak üzere diğer viral enfeksiyon tiplerini tedavi edebileceğini de göstermiştir.

 6. Yıldız anasonu grip tedavisinde sıklıkla kullanılsa da, insanlarda diğer virüs enfeksiyonlarını tedavi etme potansiyelini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 7. Yıldız anasonu flavonoid anethole için zengin bir kaynaktır. Bu bileşik baharatın kendine özgü lezzetinden sorumludur ve güçlü antifungal faydalar sunar.

 8. Bazı tarımsal araştırmalar, yıldız anasonundan türetilen trans-anethole'nun bazı yenilebilir ürünlerdeki patojenik mantarların büyümesini engelleyebileceğini keşfetti (9). [! 3727 => 1140 = 3!

 9. Yıldız anasonunun bir diğer önemli tıbbi faydası, çeşitli yaygın hastalıklarda ortaya çıkan bakteri üremesini engelleme yeteneğidir.

 10. Test tüpü çalışmaları ayrıca yıldız anasonundaki biyoaktif bileşiklerin farklı bakterilerin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir (12).

 11. Ayrı bir çalışma, güncel, daha yaygın antibiyotik tedavileri kadar etkili olmasa da, bir petri kabındaki E. coli'nin büyümesinin azaltılmasında etkili bir şekilde yıldız anason özü olduğunu gösterdi (13). ).

 12. Şu anda, yıldız anasonunun antibakteriyel özellikleri üzerine yapılan araştırmaların çoğu, hayvan ve tüp çalışmaları ile sınırlı. Bu baharatın insan sağlığını desteklemek için nasıl kullanılabileceğini daha iyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Yemeklerinizi Yapmak Çok Kolay

 1. Yıldız anasonu, bu baharatlardan herhangi biri ile ilgili olmasa da, anason veya rezene benzer şekilde belirgin bir meyan aromasına sahiptir. Kişniş, tarçın, kakule ve karanfil ile iyi eşleşir.

 2. Pişirme sırasında, yıldız anason tamamen veya bir toz olarak kullanılabilir.

 3. Klasik Çin, Vietnam, Hint ve Orta Doğu mutfaklarında, özellikle et suyu, çorba ve körilerdeki lezzet arttırıcı olarak kullanılır.

 4. Çin "5 baharatı" ve Hint "Garam Masala" karışımlarında bulunmasıyla tanınır.

 5. Geleneksel Çin ve halk hekimliği uygulamalarında, yıldız anasonu solunum yolu enfeksiyonları, bulantı, kabızlık ve diğer sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılan bir çay yapmak için suya batırılır.

 6. Yıldız anason da pişmiş meyve, turta, hızlı ekmek ve kek gibi tatlı yemeklere ve tatlılara harika bir katkı sağlar.

 7. Bu baharatı daha önce mutfak arayışlarınızda hiç kullanmadıysanız, biraz uzun sürdüğünü unutmayın. Küçük bir miktar ile başlayın ve çok fazla kullanmaktan kaçınmak için tadınıza daha çok ekleyin.

 8. Bir sonraki keklerinize pudralanmış yıldız anasonu serpmeyi deneyin veya bir tutam çorbanın içine bir miktar çorba atarak, bir miktar daha lezzetli olsun.

Olası Riskler

 1. Saf Çin yıldızı anasonu çoğu insan için genellikle güvenli olarak kabul edilir. Ancak, az sayıda alerjik reaksiyon bildirilmiştir (14).

 2. Genel nüfus için, daha ciddi bir endişe, Çin baharatının yakın akrabasıdır - çok zehirli Japon yıldızı anason.

 3. Japon yıldız anasonunun nöbet, halüsinasyon ve bulantı gibi ciddi fiziksel semptomlara yol açabilecek güçlü nörotoksinler içerdiği bilinmektedir (15). [! 3727 => 1140 = 5!

 4. Ek olarak, bebeklerde yıldız anasonuna ciddi, potansiyel olarak ölümcül reaksiyonlar gösteren vaka raporları olmuştur (16).

 5. Dikkatli bir şekilde ilerlemek için, satın aldığınız yıldız anasonunun kaynağını kontrol etmek, tamamen Çin çeşidi olduğundan emin olmak için iyi bir fikirdir.

 6. Kaynak veya saflıktan% 100 emin değilseniz, yanlışlıkla zehirlenmeyi önlemek için aynı anda çok fazla kullanmamanız iyi bir uygulama olabilir.

Alt satırda

 1. Yıldız anasonunun, çeşitli tabakları zenginleştirebilecek farklı bir meyan aroması var.

 2. Güçlü biyoaktif bileşikleri birçok mantar, bakteriyel ve viral enfeksiyonun tedavisinde yardımcı olabilir.

 3. Saf Çin yıldızı anason tüketimi tipik olarak güvenli olmakla birlikte, oldukça toksik olan Japon yıldızı anason ile kirlenmiş olabilir.

 4. Saflığı sağlamak için satın aldığınız baharat kaynağını iki kez kontrol edin ve ters reaksiyonları önlemek için küçük bir miktar ile başlayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407