Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yiyecekleri Beslemek Daha Sindirilebilir mi?

Yemek Pişirme Önerileri

 1. "Pureed", karıştırılmış, işlenmiş veya püre haline getirilmiş, yani kalın bir sıvının kıvamına sahip olacak şekilde, genellikle pişmiş sebzeler veya çiğ meyvelerden oluşan genel bir terimdir. Yaygın örnekler arasında patates püresi, elma püresi ve guacamole bulunur. Saf gıda, dişleri olmayan bebekler ve yaşlı insanlar için gereklidir, ancak ağızda tükürük ile karıştırmak için zaman ayırırlarsa, diğerlerine de yararlanabilir.

Sade Yemek

 1. "Pureed", saflaştırılmış veya rafine edilmiş bir Fransızca kelimedir. Saflaştırılmış gıdalar, "Gıda Bilimi ve Teknolojisi Sözlüğü" ne göre doku, daha iyi sindirilebilirlik, gelişmiş lezzet ve dekoratif değer sağlamak için pişirme işleminde kullanılır. Saflaştırılmış yemek, kalın bir çorbaya çok benzer, ancak genellikle hazırlanma daha az zaman alır ve daha az içerik içerir. "Coulis," başka bir Fransızca kelime, püresi meyveyi ifade eder. Hemen hemen tüm bebek maması saflaştırılır çünkü bebeklerin dişleri yoktur ve ağızlarında sindirim sürecine başlayamazlar. Dişlerini kaybeden yaşlı insanlar bazen beslenme ihtiyaçları için saflaştırılmış gıdalara güvenmek zorunda kalırlar.

Sindirim

 1. Sindirim ağzınızda başlar ve yemeğinizi çiğnemeyi ve tükürükle tanıştırmayı içerir. "Tıbbi Biyokimya: Sağlık ve Hastalıkta İnsan Metabolizması" na göre, tükürük bezleriniz her gün yaklaşık 1 L tükürük üretir ve sindirim, yağlama ve hatta bakterilerden korunma için kullanılır. Çiğneme yiyecekleri fiziksel olarak parçalanır ve midenizdeki tükürük ve sindirim sularının üzerinde etkili olması için daha fazla yüzey alanı sağlar. Tükürük, özellikle karbonhidratlar olmak üzere kimyasal sindirim işlemini başlatan alfa amilaz denilen bir enzimi içerir. Yiyecekler midenizden ve ince bağırsaklarınızdan geçerken hidroklorik asit, safra ve daha fazla enzime maruz kalır.

Yemek Hazırlamanın Faydaları

 1. Yemeğin tadına bakılması lezzetini artırabilir, ancak açıkça tükürük ve sindirim enzimleriniz metabolizmaya başlayabilmesi için yemeğin daha fazla yüzey alanı oluşturur. Aslında, yiyecekleri temizlemek yüzlerce kez çiğnemek gibidir. Bununla birlikte, birçok insan, tükettiği ile çok iyi karışmasına izin vermeyen ve sindirimi bir şekilde tehlikeye atabilecek şekilde sıvı olduğu gibi saflaştırılmış gıdalar içmektedir. Yutmadan önce hafifçe çiğnemek veya ağzın etrafında dolaştırmak, tükürük ile karışmasına izin verir ve ayrıca bazı besinlerin ağızdaki mukozadan doğrudan emilmesi için zaman sağlar. Tükürük, sindirimin önemli bir parçasıdır, ancak daha önemli faktörler arasında mide asitliği, safra kesenizden safra salgılanması ve pankreasınızdan enzim salgılanması bulunur.

Saflaştırılmış Yemek Yapma

 1. Saflaştırılmış gıda, karıştırıcılar ve gıda işlemcilerinde veya ezilerek veya süzülerek yapılır. Patates püresi, basit ve hızlı bir şekilde püre haline getirilmiş yiyeceklerin iyi bir örneğidir. "Tıbbi Beslenme ve Hastalık: Bir Olgu Temelli Bir Yaklaşım" a göre yumuşatmak, lezzetini iyileştirmek, toksinleri gidermek ve su içeriğini azaltmak için ilk önce püresi pişirilmiş sebzeler gerekir. Ağızdan midenize akan tüp, özofagunuzda yutulmuş saf gıdaları genellikle kolaydır. [! 3811 => 1130 = 5!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407