Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


İyileşme İçin En İyi 101 Ot ve Baharat

Ekmek Fırçası Tarihi ve İlginç Bilgiler

 1. İyileşmek için topikal olarak tüketilebilecek veya toplanabilecek yüzlerce bitki ve baharat olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğal gıdalar, birçok yararlı özelliğe sahiptir ve iltihaplanmayı azaltmak, kalbinizin sağlığını geliştirmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve hatta kanseri önlemek ve mücadele etmek için çalışır. Hizmetinizde olan birçok doğal ilaçla birlikte, reçeteli ilaçlara olan ihtiyaç oldukça azalır.

 2. Aslında, bitkisel ilaç alanında, doğal olarak oluşan, bitki kaynaklı maddeler, yerel veya bölgesel şifa uygulamaları içindeki hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Geleneksel Çin Tıbbı ve Ayurvedik Tıp gibi iyi bilinen bitkisel ilaç sistemleri, hastalıktan ziyade sağlığa vurgu yapılması gerektiğine inanıyor. [! 3415 => 1140 = 1!

 3. Bu nedenle, baharat dolabınızı doldurmanızı ve taze baharatlarla pişirmeye başlamanızı - belki de kendi baharat karışımlarınıza harmanlamanızı - muhtemelen farketmediğiniz terapötik bileşenleri sağlamanızı öneririm . Ayrıca, kısırlık ve menopoz semptomlarından diyabet, karaciğer hastalığı ve bilişsel düşüşe kadar spesifik koşulları gidermek için çay, ekstrakt, kapsül ve tablet formlarında bulunabilecek bazı karanlık şifalı otlar ve baharatlar da vardır. Olasılıklar sınırsız!

101 Şifalı Bitkiler İçin Şifalı Otlar

 1. Defne yaprağı eski Laurus nobilis ağacından geliyor ve kendine özgü lezzetli lezzeti nedeniyle yemeklerde sıklıkla kullanılıyor. Defne yaprağı antimikrobiyal, antifungal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Kanserle savaşmaya, insülin fonksiyonunu iyileştirmeye, kolesterol seviyelerini iyileştirmeye, kandidayı önlemeye, kepeklenmeyi tedavi etmeye, cilt enfeksiyonlarını iyileştirmeye ve yara iyileşmesini desteklemeye yardımcı olmak için kullanılabilir. (10)

 2. Berberin, kızamık, goldenseal ve zerdeçal gibi çeşitli geleneksel bitkilerde bulunan doğal bir alkaloiddir. Bakterilerle savaşmak için kullanılabilecek ve geleneksel olarak antibiyotiklerle tedavi edilen durumları tedavi etmeye yardımcı olan bir özüt olarak satılmaktadır. Berberin ayrıca diyabet, yüksek kolesterol, kalp hastalığı, obezite, Alzheimer hastalığı, akciğer iltihabı, SIBO ve kanser için doğal bir çare olarak çalışır. (11)

 3. Kuzey Amerika’ya özgü çiçekli bir bitki olan karayılan otunun kökleri ve rizomları, sıcak basmalar, sorun uyku ve kemik kaybı gibi menopoz semptomları gibi bir dizi hormonal sorunu tedavi etmek veya hafifletmek için kullanılır . Karayılan otu, çoğunlukla menopoz rahatlaması için kullanılan hormon replasman tedavisine güvenli bir alternatif sunar ve ayrıca kadınların PKOS'u yönetmesine ve uterus fibroidlerini tedavi etmesine yardımcı olabilir. (12)

 4. Siyah frenk üzümü bitkilerin bektaşi üzümü ailesine ait küçük bir çalıdır. Çalı, C vitamini ile yüklü koyu mor, besin yoğun meyveler üretir. Bu meyveler, obeziteyi, kalp hastalığını, kanseri ve diyabeti önleme yeteneği de dahil olmak üzere, sağlığı teşvik edici birçok özelliğe sahip olan antosiyaninler bakımından zengindir. Siyah frenk üzümü meyveleri yemek de göz sağlığını artırabilir, patojenleri ve virüsleri öldürebilir ve bağışıklık sisteminizi hızlandırabilir. (13)

 5. Daha çok boldo olarak bilinen Peurnus boldus, şifalı faydaları için binlerce yıldır kullanılmış bir Şili ağacıdır. Serbest radikal hasarının neden olduğu hastalıkları önlemek için kullanılabilecek etkili bir antioksidandır. Boldo'nun gastrointestinal sorunları, mesane enfeksiyonlarını, safra kesesi taşlarını ve karaciğer hastalığını hafiflettiği bilinmektedir. Aynı zamanda idrar söktürücü, idrar akışını arttırır ve detoksifikasyonunu teşvik eder. (14)

 6. Borage, tıbbi amaçlar için kullanılan bir bitkidir. Tohumlardan elde edilen çiçekler, yapraklar ve yağlar, egzama gibi cilt koşullarını iyileştirmek, ateşi azaltmak ve öksürük, romatoid artrit ve iltihaptan kaynaklanan ağrı gibi durumları hafifletmek için kullanılabilir. Hodan yağı, yüksek miktarda GLA, PMS semptomları, DEHB, kemik kaybı, hormon dengesizlikleri, solunum koşulları, kalp hastalığı ve inme gibi çok çeşitli sağlık sorunlarının tedavisi için yardımcı olan bir omega-6 yağ asidi türü içerir. (15)

 7. Bupleurum, Geleneksel Çin Tıbbında 2.000 yıldan fazla bir süredir detoksifikasyon sağlamak için kullanılmış bir bitkidir. Karaciğerinizin sağlığını iyileştirmek, adrenal bez işlevini artırmak, PMS veya menopoz ile ilişkili depresyonu tedavi etmek, nöbetleri azaltmak ve yumurtalık kanseriyle savaşmak için bupleurum'u kullanabilirsiniz. (17)

 8. Dulavratotu papatya ailesinde iki yılda bir bitkidir. Kök, kersetin, luteolin ve fenolik asitler dahil olmak üzere sağlığı teşvik eden antioksidanlar içerir. Detoksifikasyon ve dolaşımı teşvik etmek, lenfatik sistemi güçlendirmek, şeker hastalığına karşı korumak ve akne, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarını iyileştirmek için toz, taze, kurutulmuş veya çay şeklinde tüketilebilir. Dulavratotu kökü de kanser ile mücadele ve artrit geliştirmek için kullanılır. (18)

 9. Calendula, bir dizi sağlık sorununu tedavi etmek veya gidermek için ağızdan alınan ve topikal olarak kullanılan bir bitkidir. Güçlü antienflamatuar yeteneklere sahiptir, iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur, kas spazmlarını gevşetir ve ağız sağlığını iyileştirir. Calendula ayrıca antimikrobiyal ve antiviral özellikler içerir ve araştırmalar, radyasyon ve kemoterapi gibi kanser tedavilerindeki tahrişleri gidermek için kullanılabileceğini göstermektedir. (19)

 10. Kakule, zencefil ailesindeki çeşitli bitkilerin tohum kabuğundan yapılır. Bitki sağlığı ve mangan bakımından zengindir, günlük manganez ihtiyacınızın yüzde 80'ini tek bir çorba kaşığı ile karşılar. Kara kakule tüketmek kötü nefes ve kavite oluşumuna karşı savaşmaya, kan basıncınızı düşürmeye, diyabet semptomlarını iyileştirmeye, sindirim sisteminize ve kanserle savaşmanıza yardımcı olabilir. (20)

 11. Kedinin pençesi Amazon yağmur ormanlarında yetişen ahşap bir asmadır. Antioksidan, antiviral, anti-enflamatuar ve anti-mutajenik özelliklere sahiptir. Kedinin pençesini, artritle savaşmak, sindirim sorunlarını iyileştirmek, bağışıklık sistemini artırmak, kan basıncını düşürmek, DNA hasarını iyileştirmek ve kanserle savaşmak için özü, kapsülü, tableti ve çay formunda kullanabilirsiniz. (21)

 12. Aloe vera, tüm vücut sistemlerinin düzgün çalışması için gerekli olan vitamin ve mineralleri içerir. Aynı zamanda enzimler, müshil bileşikleri, antienflamatuar yağ asitleri ve yara iyileştirici hormonları içerir. Aloe vera cilt tahrişlerini, yanıkları, yaraları ve kızarıklıkları yatıştırmak, soğuk yaraları tedavi etmek, saçınızı ve saç derinizi nemlendirmek ve topikal olarak kullanıldığında iltihabı azaltmak için kullanılabilir. Dahili olarak alındığında, aloe vera kabızlığı gidermek, sindirime yardımcı olmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve hatta diyabet semptomlarını iyileştirmek için çalışır. (1)

 13. Anason tohumu ve yağı çeşitli sağlık koşullarını hafifletmek için kullanılabilir. Anason sindirime yardımcı olur, iltihap önleyici bir madde olarak işlev görür ve öksürük ve soğuk algınlığını gidermek için kullanılabilir. Ayrıca, idrar akışını artırabilir, iştahınızı uyarabilir, adet rahatsızlığını hafifletebilir, cinsel dürtüyü artırabilir ve emziren kadınlarda süt üretimini artırabilir. (2)

 14. Annatto, achiote ağacının tohumlarından elde edilir ve sarıdan koyu turuncuya kadar değişen parlak renginden dolayı genellikle renklendirici olarak kullanılır. Yiyeceği doğal olarak renklendirme kabiliyetinin yanı sıra, annatto ayrıca antimikrobiyal özellikler ve antioksidanlar içerir, bakterileri öldürmek, yara iyileşmesine yardımcı olmak, kardiyovasküler ve göz sağlığınızı desteklemek ve karaciğerinizi korumak için faydalıdır. Bazı insanlar, annatto'ya karşı alerjisi veya intoleransı yaşayabilir, bu yüzden herhangi bir ters reaksiyona neden olmadığından emin olmak için onu diyetinize yavaşça yerleştirin. (3)

 15. Roket, Maranta arundinacea adı verilen çok yıllık bir bitkinin rizomlarından elde edilen nişastadır. Sindirime yardımcı olmak, idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek, gıda kaynaklı patojenlerle savaşmak, ağız ağrısını azaltmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kullanılabilir. Rağmen şifa için kullanmanın en iyi yolu, tozu meyve suyuna veya başka bir içeceğe karıştırarak içten almaktır. (4)

 16. Asafoetida, çok yıllık rezene bitkisinden elde edilen reçineli bir sakızdır. Göğüs tıkanıklığı ve astımı hafifletmek, IBS, ishal, kabızlık ve gaz gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek, kan şekeri seviyelerinizi düzenlemek ve kan basıncınızı düşürmek için asafoetida'yı toz formunda kullanabilirsiniz. Çorba ve yahniye pudra asafoetida ekleyebilir veya tentür veya kapsül şeklinde bir ek olarak satın alabilirsiniz. (5)

 17. Ashwagandha, kortizol seviyelerini düşüren ve tiroid hormonlarınızı dengeleyebilen adaptojenik bir bitkidir. Ayrıca, adrenal işlevinizi desteklemede etkili olduğu kanıtlanmıştır, adrenalleriniz stresle aşırı yüklendiğinde oluşan adrenal yorgunluğunun üstesinden gelmenize yardımcı olur. Diğer bazı ashwagandha faydaları arasında beyin sağlığınızı destekleme, ruh halinizi iyileştirme, dayanıklılığınızı arttırma ve kanser hücrelerinin çoğalmasını önleme yeteneği bulunur. (6)

 18. Geleneksel Çin Tıbbında Astragalus kökü binlerce yıldır kullanılmaktadır. Vücudun stres ve hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olan adaptojenik bir bitkidir. Bağışıklık sisteminizin, kardiyovasküler sisteminizin ve solunum sisteminizin sağlığını ve işlevini arttırır, yaraların iyileşmesine yardımcı olur, diyabetin önlenmesine, tümörlerin büyümesini yavaşlatır ve kemoterapi semptomlarını hafifletir. Astragalus kökünde bulunan antioksidanlar, serbest radikal hasarı nedeniyle hastalık ve yaşlanma ile mücadele etmenize yardımcı olur. Astragalus'u tentür, kapsül veya topikal merhem gibi birçok formda bulabilirsiniz. (7)

 19. Barberry, antibakteriyel, antifungal ve antiprotozoal özellikleri nedeniyle enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılan berberin içeren bir bitkidir. Barberry, diyabeti önlemek ve tedavi etmek, sindirime yardımcı olmak, karaciğerinizi ve safra kesenizi temizlemek ve hipertansiyon, kalp ritmi ve iskemik kalp hastalığını iyileştirerek kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmek için de kullanılabilir. (8)

 20. Fesleğen, nane ailesinde anti-enflamatuar, anti-stres ve antibakteriyel özelliklere sahip aromatik bir bitkidir. Aynı zamanda ağrı kesici, kan damarı koruyucusu, bağışıklık artırıcı ve kanser savaşçısı olarak da çalışır. Fesleğen, antioksidanlar açısından zengin ve fesleğenin birçok yararından sorumlu olan uçucu yağlar içerir. (9)

 21. Boswellia denilen cinsin türetmesinden elde edilen ekstreler, iltihabı azaltan, kanserle savaşan ve kalp hastalıklarını önleyen güçlü bileşikler içerir. Bağışıklık sisteminizi geliştirmek, artrit ağrısını azaltmak, iyileşmeyi hızlandırmak ve otoimmün hastalıkları önlemek için boswellia özü kullanın. (16)

 22. 71. Tutku çiçeğiDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407