Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yemeklerle İçki İçme: İyi mi Kötü mü?

Alt satırda

 1. Bazı öğünlerde içecek içmenin sindiriminiz için kötü olduğunu iddia ediyor.

 2. Diğerleri toksinlerin birikmesine ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğini söylüyor.

 3. Doğal olarak, yemeğinizle birlikte verilen basit bir bardak suyun olumsuz etkileri olup olmadığını merak edebilirsiniz - ya da bu başka bir efsane mi?

 4. Bu makale, öğünlü sıvıların sindirim ve sağlığınızı nasıl etkilediğine dair kanıta dayalı bir inceleme sunar.

Sağlıklı sindirimin temelleri

 1. Suyun neden sindirimi bozduğu düşünülüyorsa, önce normal sindirim sürecini anlamak faydalı olur.

 2. Yemeğinizi çiğnemeye başlar başlamaz ağzınızda sindirim başlar. Çiğneme, tükürük bezlerinizi, yiyecekleri parçalamanıza yardımcı olacak enzimler içeren tükürük üretimine başlamanız için işaret eder.

 3. Midenize girdikten sonra, yemek asidik gastrik meyve suyuyla karıştırılır, bu da onu daha da kırar ve kekik olarak bilinen kalın bir sıvı oluşturur.

 4. İnce bağırsağınızda, kekik, pankreasınızdan sindirim enzimleri ve karaciğerinizden safra asidi ile karışır. Bunlar çimi parçalayarak, her bir besleyiciyi kan dolaşımınıza emmeye hazırlar.

 5. Çoğu besin, kekik ince bağırsaklarınızdan geçerken emilir. Kolonunuza ulaştığında sadece küçük bir kısım absorbe olmaya devam eder.

 6. Bir kez kan dolaşımındayken, besinler vücudunuzun farklı bölgelerine gider. Artık materyaller atıldığında sindirim sona erer.

 7. Ne yediğinize bağlı olarak, tüm bu sindirim süreci 24 ila 72 saat arasında sürebilir (1).

Sıvılar sindirim sorunlarına neden olur mu?

 1. Günlük olarak yeterince sıvı içmek birçok fayda sunar.

 2. Bununla birlikte, bazı insanlar yemeklerle içki içmenin kötü bir fikir olduğunu iddia ediyorlar.

 3. Aşağıda, öğünlü sıvıların sindiriminize zarar verdiğini iddia etmek için kullanılan en yaygın üç argüman bulunmaktadır.

 4. Bazı insanlar, yemeklerle asitli veya alkollü içki içmenin tükürük kuruduğunu ve vücudunuzun yiyecekleri sindirmesini zorlaştırdığını iddia ediyor.

 5. Alkol, birim birim başına tükürük akışını% 10-15 oranında azaltır. Ancak, bu esas olarak sert likör anlamına gelir - bira ve şaraptaki düşük alkol konsantrasyonları değil (2, 3, 4).

 6. Öte yandan, asitli içecekler tükürük sekresyonunu arttırıyor gibi görünüyor (5).

 7. Son olarak, ölçülü olarak tüketildiğinde, alkol ya da asitli içeceklerin, besinlerin sindirimini veya emilimini olumsuz yönde etkilediğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

 8. Birçok öğünle birlikte içme suyunun mide asitini ve sindirim enzimlerini seyreltdiğini, vücudunuzun yiyecekleri sindirmesini zorlaştırdığını iddia ediyor.

 9. Bununla birlikte, bu iddia, sindirim sisteminizin salgılarını yanlış olan bir yemeğin kıvamına uyarlayamadığı anlamına gelir (6).

 10. Öğünlü içki içmeye karşı üçüncü popüler tartışma, sıvıların katı yiyeceklerin midenizden çıkış hızını artırdığını belirtir.

 11. Bunun, yemeğin mide asidi ve sindirim enzimleriyle temas süresini azalttığı ve daha az sindirim ile sonuçlandığı düşünülmektedir.

 12. Henüz hiçbir bilimsel araştırma bu iddiayı desteklemiyor.

 13. Midenin boşalmasını analiz eden bir çalışma, sıvılar sindirim sisteminizden katı maddelerden daha hızlı geçmesine rağmen katı gıdaların sindirim hızını etkilemediğini gözlemledi (7).

Sıvılar sindirimi artırabilir

 1. Sıvılar büyük miktarlarda yiyecekleri parçalamaya yardımcı olur, bu da yemek borusundan ve midenden aşağı doğru kaymalarını kolaylaştırır.

 2. Ayrıca, gıda maddesini yumuşak bir şekilde ilerletmeye yardımcı olarak şişkinlik ve kabızlığı önler.

 3. Ayrıca, mideniz sindirim sırasında mide asidi ve sindirim enzimleri ile birlikte su salgılar.

 4. Aslında, bu enzimlerin düzgün çalışmasını sağlamak için bu suya ihtiyaç vardır.

Su, iştahı ve kalori alımını azaltabilir

 1. Yemeklerle birlikte su içmek, ısırıklar arasında duraklamanıza yardımcı olabilir ve açlık ve dolgunluk sinyallerinizi kontrol etmeniz için size bir dakika izin verir. Bu aşırı yemek yemeyi önleyebilir ve hatta kilo vermenize yardımcı olabilir.

 2. Ek olarak, 12 haftalık bir çalışma, her öğünden önce 17 ons (500 mi) su içen katılımcıların, her öğünden önce 4,4 pound (2 kg) kaybedenlere göre daha fazla kaybettiğini gösterdi (8).

 3. Araştırmalar ayrıca içme suyunun, tükettiğiniz her 17 ons (500 mi) için (500 mi) tükettiğiniz her metabolizma için 24 kalori kadar metabolizmanızı hızlandırabileceğini gösteriyor. [! 706 => 1140 = 5!

 4. Yine de, suyun metabolizma üzerindeki etkileri en azından küçük ve herkes için geçerli değil (11, 12).

 5. Bunun, çoğunlukla kalorili içecekler için değil su için geçerli olduğunu unutmayın. Bir derlemede, insanlar şekerli içecekler, süt veya yemekler ile meyve suyu içtiğinde toplam kalori alımı% 8-15 daha yüksekti (13). [! 706 => 1130 = 6!

 1. Çoğu insan için, öğünlü sıvılar içmenin sindirimi olumsuz yönde etkilemesi muhtemel değildir.

 2. Eğer gastroözofageal reflü hastalığınız (GERD) varsa, öğünlü sıvılar sizi olumsuz yönde etkileyebilir. [! 706 => 1140 = 6!

Alt satırda

 1. Yemeklerle birlikte sıvı içmek söz konusu olduğunda, kararınızı en iyi olana dayandırın.

 2. Yemeğinizle birlikte sıvı tüketmek acı verirse, kendinizi şişkin hissetmenize neden olur veya mide geri akışınızı kötüleştirirse, yemeklerden önce veya öğünler arasında sıvı içmeye devam edin.

 3. Aksi takdirde, yemek yemekten kaçınmanız gerektiğine dair bir kanıt yoktur.

 4. Aksine, yemeklerden hemen önce veya yemek sırasında tüketilen içecekler pürüzsüz bir sindirime neden olabilir, optimum nemlendirme sağlayabilir ve kendinizi tam hissetmenize neden olabilir.

 5. Sadece suyun en sağlıklı seçim olduğunu unutmayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407