Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yeşil Fasulye Beslenmesi, Kanserle Sindirim İşleminizi Geliştirmenize Yardımcı Olur

TCM ve Bitkisel İlaçlar ile İlgili Önlemler

 1. Annen sana bütün sebzelerini bitirmeni söylediğinde hatırladın mı? Seni yeşil fasulye yapmaktan hoşlandıysa (ve onu dinlediysen), beslenmenin sağlığına yaptığı tüm iyi yeşil fasulye beslenmesinden çok mutlu olacaksın. Pek çok hastalık türünün önlenmesine yardımcı olmaktan, sindirim sisteminizin sağlığını desteklemeye kadar, yeşil fasulye beslenmesi, şifa diyetinize eklemek için dinamik bir savaşçıdır, çünkü yeşil fasulye, gezegendeki en iyi yüksek antioksidan gıdalardandır.

 2. Birçok yeşil sebzenin aksine, yeşil fasulyeleri dondurabilir ve besin değerlerini koruyabilirsiniz. Ayrıca, onlar son derece yaygındır ve yıl boyunca yerel mevsim pazarında ya da bakkalda bulunabilirler, ancak "mevsiminde" kabul edilirler ve yazdan erken sonbahara kadar en pahalısıdırlar.

 3. Bu yüzden, anneni aramayı ve "teşekkür et" demeyi unutma - özellikle yeşil fasulye beslemesinin sağladığı inanılmaz gücü okuduğunda.

Yeşil Fasulye Besin Değerleri

 1. Yeşil fasulye, bir baklagil çeşidi olan Phaseolus vulgaris sınıfına aittir. Bu sınıflandırma, Fabaceae familyasından, cins vicia cinsinden kaynaklanmaktadır. Phaseolus vulgaris yeşil fasulye için bilimsel bir isim olsa da, bu tam ad böbrek, kırmızı, beyaz, pesto ve diğer fasulye türleri de dahil olmak üzere birkaç farklı fasulye türünü ifade eder. Birlikte, Phaseolus vulgaris fasulyesi araştırmada genellikle "ortak fasülyeler" olarak adlandırılır. [! 3749 => 1140 = 2!

 2. Tipik bir beslenme Gerçekleri listesinden tanıyabileceğiniz inanılmaz besin içeriğine ek olarak, yeşil fasulye beslenmesi aynı zamanda, onu gerçek bir maden haline getiren yüksek seviyede birkaç protein, karotenoid ve diğer antioksidanları içerir. beslenme. (1)

 3. Birçok uzman, yeşil fasulyeyi sağlığınız için bu kadar iyi yapan faktörlerden birinin nişasta ve lif seviyesi olduğu konusunda hemfikir. Tam olarak sindirim sisteminiz tarafından tamamen işlenmek yerine, yeşil fasulye içindeki bazı besinler, çekirdeğin geri kalan kısmı sindirilip atıldıktan uzun süre sonra sağlığınız üzerinde büyük etkiye sahip olmaya devam eder.

 4. Bir porsiyon çiğ yeşil fasulye (yaklaşık yarım bardak veya 100 gram) aşağıdakileri içerir: (2)

Yeşil Fasulye Beslemenin Faydaları

 1. Hong Kong’tan yapılan araştırmada, Fransa’nın yeşil fasulyelerinden elde edilen yeşil fasulye beslenmesinin, dünyada daha yaygın görülen HIV’nin en yaygın şekli olan HIV-1 hücrelerinde ters transkripsiyonu önemli ölçüde engellediği bulundu. Bu bulgular, yeşil fasulyelerin, antiretroviral tedavi ve spirulina gibi diğer HIV / AIDS ile mücadele eden yiyeceklerle birlikte, bu virüslerden muzdarip olan hastalar için uzun vadeli bir tedavi çözümü olabileceğini göstermektedir. (6)

 2. Yeşil fasulye beslenmesinde bulunan diyet lifi ve karbonhidrat türü nedeniyle, bu sebzeler düşük glisemik indeksli bir yiyecek olarak kabul edilir, çünkü karbonhidratlar sisteminizde yavaşça salınır ve sivri ve dalmaların önlenmesine yardımcı olur Kanınızdaki glikoz seviyeleri. Fasulye, özellikle glikoz seviyelerinizi izliyorsanız ve zaten obezite veya diyabet riski altındaysanız, yemek için en iyi tam tahıllı gıdalar arasındadır, çünkü fırında patates ve pirinç gibi diğer popüler tam tahıllı gıdalar genellikle yüksek glisemik indekse sahiptir, genellikle 50 ile 85 arasında bir yerde, fasulye ise ölçekte 20 puan alıyor.

 3. Sadece yeşil fasulye gibi yiyecekler potansiyel diyabet riskinizi etkilemez, fakat zaten diyabetiniz varsa, diyetiniz bu kronik durumu yönetmek için çok önemlidir. Bu nedenle yeşil fasulye herhangi bir diyabetik diyet planının bir parçası olmalıdır.

 4. Düşük glisemik indeksli diyetler, azalan insülin duyarlılığı ile güçlü bir şekilde ilişkilidir ve diyabet ve prediyabetli kişilerin diyet insülin tepkilerini düzenler ve ayrıca vücudunuzun insülini uygun şekilde işlemesine yardımcı olabilir. Aslında, Phaseolus vulgaris de dahil olmak üzere hipoglisemik gıdaların, glikoz toleransı eğrisini (doktorlar ve araştırmacılar tarafından glikoz intoleransının ilerlemesini gözlemlemek için kullanılan bir ölçüm aracı) diyabet için en yaygın olarak kullanılan ilaçtan yaklaşık yüzde 5 daha fazla azalttığı gösterilmiştir. (7)

 5. Diyabetli hastalar pankreaslarında b-hücrelerine veya beta hücrelerine zarar verdi. Bu hasarlı hücreler, vücudun insülini düşük üretmesine neden olur ve vücutta zaten mevcut olan insülini serbest bırakmaz. Meksika'da araştırmacılar, 2013'te diyabetik sıçanlara verilen pişmiş "sıradan bir fasulyenin" pankreastaki beta hücrelerinin korunmasına uygun olarak glikoz, trigliseritler, genel kolesterol ve LDL kolesterolde önemli bir düşüşe neden olduğunu keşfetti. Elde ettiği bulgular, yeşil fasulye de dahil olmak üzere çeşitli Phaseolus vulgaris fasulyelerinin, diyabeti besleyici olarak kontrol etmenin bir yolu olarak kullanılabileceğini göstermektedir. (8)

 6. Diğer çalışmalar diyabetle ilişkili iltihaplara odaklanıyor ve Phaseolus vulgaris fasulyesi türlerinin bu iltihabı azaltmada kilit bir rol oynadığını tespit etti. (9)

 7. Daha önce de belirttiğim gibi, yeşil fasulye obezite riski altındaki kişilerde glikoz seviyelerini yönetmek için mükemmel bir besindir çünkü glisemik indeks ölçeğinde çok düşük puan alan bir tahıldır. Bu sadece diyabet riski taşıyan insanlar için değildir.

 8. Dengeli bir öğüne yeşil fasulye ekleyerek, kan şekeri seviyenizi azaltarak, kendinizi tam hissetmenize ve açlık hormonunun salgılanmasına neden olan ghrelin salgılanmasını yavaşlatarak kilo vermenize yardımcı olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır. Beyin tekrar yemek arzusu. (10)

 9. Kanınızdaki kolesterolü düşürmek, kilo ve diyabet riskinizden daha fazlası için iyidir - aynı zamanda kalbinizin güçlü bir şekilde atmasını sağlar. Fasulye, daha yüksek kalp hastalığı, felç ve diyabet riskiyle ilişkili bir koşullar kümesi olan metabolik sendromu yöneterek kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Yine, bu durum fasulyenin dirençli nişastası ve diyet lifi içeriği ile açıklanabilir, çünkü gıdalardan glikoz kullanımını geciktirir, vücudunuzun yağ kullanma şeklini değiştirir ve kontrol etmek için tokluğu artırır (yedikten sonra memnun hissetmenizi sağlar) iştah.

 10. Baklagillerin haftada dört kez veya daha fazla tüketilmesi kalp hastalığı riskini haftada bir kez yemek yerine yüzde 22'ye kadar azaltabilir. Sağlıklı beslenmeye ve diyabet tedavisine yardımcı olma mekanizmalarına benzer şekilde, bunun nedeni yeşil fasulye gibi baklagillerin glisemik indeks ölçeğinde düşük puan alan tam tahıl ve yüksek lifli yiyecekler olmasıdır. (11) Başka bir çalışmada bakliyat tüketimi ile koroner kalp hastalığı arasında ters bir ilişki olduğu bulundu, günlük sadece 3/4 fincan fasulye yemenin kalp krizi riskini% 38 oranında düşürdüğünü keşfetti. (12)

 11. Yeşil fasulye uzun zamandır vücudun çeşitli bölgelerini destekleyen sağlıklı bir gıda olarak kabul edildi. En yoğun araştırılan faydalardan biri, yeşil fasulye beslemesinin, çeşitli kanserlerin vücutta yayılmasını önlemeye ve durdurmaya yardımcı olma yeteneğidir.

 12. Bunun nedenlerinden biri yeşil fasulye beslenmesinde yüksek antioksidan yük olmasına rağmen, birçok hastalıktan sorumlu vücuttaki serbest radikallerin temizlenmesine yardımcı olurken, onlarca yıllık araştırmayı derleyen bir genel bakış çalışması yeşil fasulyelerin (ve diğer Phaseolus vulgaris fasulyesi çeşitlerinin) sağlığa yararları şunları buldu: "Fasulyelerin antikanserojenik aktivitesi; dirençli nişasta, çözünür ve çözünmez diyet lifi, fenolik bileşikler ve fitatik asit gibi diğer mikro-bileşenlerin mevcudiyeti ile ilgilidir. , proteaz inhibitörleri ve saponinler. " (3)

 13. Temel olarak, yeşil fasulyelerde bulunan besinlerin, yeşil fasulyelerin beslenmesinde bulunan antioksidan aktiviteden bağımsız olarak, vücutta antikarsinojenik özellikler sergilemesine yardımcı olduğu gerçeğini ifade eder. Bu, yeşil fasulyeleri kanserle savaşan en güçlü yiyecekler arasına yerleştirir. Araştırma ayrıca, önleyici önlemlere ek olarak, yeşil fasulye içindeki peptitlerin de kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilmesini veya durdurabilmesini desteklemektedir. (4)

 14. Düzenli olarak yeşil fasulye tüketimi, daha düşük meme, kolon ve prostat kanseri riski ile ilişkilidir. (5) Yemek yeme Phaseolus vulgaris çeşitleri de lösemi, meme kanseri ve lenfoma hücrelerinin yavaşlaması veya inhibe edilmesi ile ilişkilidir.

 15. Yeşil fasulye içindeki birçok besin maddesi kendi başına kanserle mücadele özelliklerine sahiptir. Karotenoidler olarak bilinen antioksidan türlerinden biri olan lutein, yeşil fasulyelerde büyük miktarlarda bulunur. Yüksek miktarda diyet luteini tüketen kişilerin meme, kolon, rahim ağzı ve akciğer kanseri riskini azaltması ve yeşil fasulyenin lutein içinde en yüksek gıdalar listesinde 8 numara olması önerilmektedir. C vitamini aynı zamanda, kanser tedavisinde kullanılan, büyük dozlarda bilindiği gibi yaygın olarak bilinen bir antikanser vitaminidir. Birçok sağlık pratisyeni kemoterapi ilaçlarını desteklemek için C vitamini de kullanır, çünkü vitamin ilaçların tüm vücuttan ziyade sadece kanserli hücreleri hedef almasına yardımcı olur. Bir porsiyon taze fasulye, günlük önerilen C vitamini alımının dörtte birinden fazlasını içerir.

 16. Taze fasulye servisindeki K vitamini miktarı, bir gün önerilen alımın yarısından fazlasını sağlar. Bil bakalım vücudu kansere karşı koruduğu başka ne kanıtlandı? Bu doğru, K vitamini prostat, kolon, mide, burun ve ağız kanseri riskini azaltmada başarılı oldu.

 17. 2010 yılında Hong Kong’un etkileyici bir çalışması, Fransız yeşil fasulyelerinde bulunan belirli bir besinin, tümörler, mantarlar ve HIV üzerindeki etkisini araştırdı. Her üç alt grupta da olumlu etkiler buldu, ancak en ilginç olanı HIV'i inhibe etme etkisiydi.

 18. HIV veya insan bağışıklık yetersizliği virüsü, belirli vücut sıvılarının değişimi ile yayılan tedavi edilemez bir virüstür. Diğer virüslerin aksine, HIV vücuttan tamamen çıkarılamaz. Tedavi edilmeden bırakıldığında, AIDS'e (edinilmiş immün yetmezlik sendromu) dönüşebilir. HIV / AIDS bir çok sağlık riski ile ilişkilidir, çünkü normalde vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan T hücrelerine saldırır.

 19. HIV virüsü, viral hücrelerin RNA şablonlarından tamamlayıcı DNA veya cDNA olarak bilinen şeyi oluşturmak için bir enzim, ters transkriptaz kullandığı ters transkripsiyon olarak bilinen bir işlemle çalışır. Bu cDNA vücudun DNA'sına bağlanır ve vücuttan ayrılamayan uzun süreli bir enfeksiyon oluşturur.

 20. Bu süreci yavaşlatmak için, doktorlar genellikle antiretroviraller, ters transkripsiyonu durdurmaya çalışan ilaçlar, böylece virüsün tedavi edilmeden bırakıldığı kadar hızlı bir şekilde vücuda bütünleşememesini öneriyorlar. Bu ilaçlar HIV'li hastaların yaşam beklentilerini büyük ölçüde iyileştirebilir ve virüsün AIDS'e ilerlemesini önleyebilirken, araştırmacılar beslenmenin HIV üzerindeki etkileri hakkında bir süredir ilgileniyorlar.

 21. Fasulye ve baklagiller gibi tam tahıllı yiyecekleri bir haftada üç veya daha fazla kez tükettiğinizde, diyabet riskinizi yüzde 35'e kadar düşürebilirsiniz. Bu hastalık için diğer risk azaltma yöntemleri düşük glisemik indeksi olan yiyecekleri tüketmektir.

Yeşil Fasulye Beslenme Tarihi ve İlginç Bilgiler

 1. İki kategoriye ayrılan 130'dan fazla farklı yeşil fasulye çeşidi vardır: çalı ve kutup. Çalı çeşitleri dik kalmak için yardıma ihtiyaç duymayan kısa bitkilerde yetişir (tam yükseklikte sekiz ila 20 inç arası), direk yeşili fasulyeler kafesler veya başka yollarla desteklenmeli ve yedi aya kadar uzayabilir.

 2. Yeşil fasulye Peru ülkesinde yaklaşık 7.000 yıl önce ortaya çıkmış gibi görünüyor, ancak bugün dünyanın her yerinde üretiliyor. Yeşil fasulye ABD'de de büyük miktarlarda üretilse de, 2012 itibariyle en büyük yeşil fasulye üreticileri Endonezya, Hindistan ve Çin'dir. [! 3749 => 1140 = 4!

 3. Yeşil fasulye, çalı fasulyesi veya kuru fasulye olarak da bilinir, ancak bazı yeşil fasulye türlerinde bulunan ip çok lezzetli değildir. Botanikçi Calvin Keeney, 1894'te bazı yeşil fasulye türlerinin dizilimini seçici ıslahla başarıyla çıkardı ve “telsiz çekirdeğin babası” lakabını kazandı. [! 3749 => 1140 = 4!

Yeşil Fasulyenin Kullanımı ve Pişirilmesi

 1. Yeşil fasulye elde etmenin en iyi yolu, organik ürünleri alabileceğiniz yerel bir çiftçi pazarında onları gevşek bulmaktır. Kahverengi lekeler ve çürükler olmadan, yumuşak dokulu ve canlı yeşil renkte yeşil fasulye seçin. İyi yeşil fasulye sert ve açıldığında "takılma" sesi çıkarmalıdır. Yıkanmamış, taze yeşil fasulyeleri buzdolabınızın plastik bir torbasında yaklaşık yedi gün daha canlı tutabilirsiniz.

 2. Yeşil fasulye de dondurulabilir ve besin değerlerinin çoğunu koruyabilir. Satın aldığınız taze fasulyeleri beslenmelerini azaltmaksızın altı aya kadar dondurabilirsiniz, ancak üç ayda taze fasulye beslenmesi altı aya kadar donuncaya kadar bir miktar azalmaya başlar. Taze yeşil fasulyeleri buğulama, soğuma ve kurumaya bırakma, sonra dondurucuya koyma iyi bir fikirdir. Taze satın almak her zaman bir seçenek değilse, dondurulmuş taze fasulyeleri de satın alabilirsiniz.

 3. Yemek pişirmek için yeşil fasulye kullanırken, bunları soğuk su altında çalıştırın, ardından uçlarını kesin veya kesin. En yaygın hazırlama yöntemlerinden biri, yeşil fasulyenizi buğulamadır.

 4. Yeşil fasulyeyi birçok yönden kullanabilirsiniz, ancak parti favorisi olacağından emin olunan bir tarif, K vitamini ve A vitamini ile doldurulmuş Yeşil Fasulye Güveçim. karmaşık bir lezzet profiline sahip bir garnitür arıyorsunuz.

 5. Sevdiğim bir tane daha, özellikle tatillerde, Yeşil Fasulye ve Carmelized Arpacık, özellikle tatillerde - sadece dört malzemenin nasıl lezzet dolu olabileceği konusunda şoke olacaksınız!

 6. Çok yararları olsa da, düzenli olarak yeşil fasulye yerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç uyarı var, bunlardan biri oksalik asidin varlığı (birçok yeşil sebzede yaygın). Bu asit kristalleşebilir ve idrar yollarında taşlara neden olabilir. Riskinizi azaltmak için her zaman bol miktarda su içiniz ve bol miktarda yeşil fasulye tüketmeden önce oksalat idrar yolu taşları geçirmişseniz doktorunuza danışın.

 7. Mineral eksikliğine neden olan şartlarınız varsa, az miktarda fitik asitleri nedeniyle yeşil fasulye alımınızı sınırlamak isteyebilirsiniz. Ayrıca, yeşil fasulyenizi pişirerek ve bu koşullardan birine maruz kalırsanız, ham gıdalardan kaçınarak bitkisel asitleri de büyük oranda azaltabilirsiniz. [! 3749 => 1140 = 5!

 8. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407