Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yeşil Bezelye'nin Sağlığa Faydaları

Sodyum

 1. Baklagiller yeşil bezelye de dahil olmak üzere fasulye, mercimek ve bezelye içerir. ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanından alınan 2005 Diyet Kuralları, 2000 kalorili bir diyetle sağlıklı yetişkinlerin haftada yaklaşık 3 bardak baklagil yemesini önerir. Yeşil bezelye'yi garnitür olarak veya çorbalarda kullanabilirsiniz ve bunları yemek, sağlık açısından fayda sağlayabilir.

Kan Şekeri Kontrolü

 1. Düzenli olarak bakliyat yiyen kişiler, vücudunuz artık kan şekeri seviyelerini doğru şekilde ayarlayamadığında ortaya çıkan bir hastalık olan diyabet için daha düşük bir risk alabilir. Baklagiller diyabetin önlenmesine veya yönetilmesine yardımcı olabilir çünkü düşük glisemik indeksleri vardır, bu da kan şekerinizde hızlı çivilere neden olmadıkları anlamına gelir. Yeşil bezelye, porsiyon başına 16.1 gram diyet lifi içerir. Baklagillerde olduğu gibi çözünür lif, şeker emilimini yavaşlatır, böylece kan dolaşımınıza o kadar çabuk girmez. Kan şekeri yüksekse kontrol altına almak ve diyabetin komplikasyonlarını önlemek için doktorunuzla çalışmaya devam edin.

Kalp Sağlığı

 1. Yeşil bezelye yemek kalp sağlığınızı iyileştirebilir. Bölünmüş bezelyeden elde edilen lif, toplam ve kötü LDL kolesterolünüzü düşürebilir, böylece kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Yüksek tansiyon, koroner kalp hastalığı riskini artırır ve yeşil bezelye, sağlıklı bir tansiyonu korumanıza yardımcı olabilir. ABD Tarım Bakanlığı’nın 2005 tarihli Diyet Rehberi, potasyum alımınızı artırmanızı ve sodyumunuzu azaltmanızı tavsiye eder ve 1 fincan iki bezelye yaklaşık 710 miligram potasyum ve sadece 4 miligram sodyum içerir. Kalp hastalığı için risk faktörleriniz varsa, onları tedavi etmenin en iyi yolu hakkında doktorunuzla konuşun.

Ağırlık Kontrolü

 1. Kilo vermek için, yaktığınızdan daha az kalori almanız gerekir. Yeşil bezelye, kalorileri düşük olduğu ve daha az yemenize yardımcı olabileceği için kilo vermenize veya kilo almanıza yardımcı olabilir. Pişmiş yeşil bezelye 1 su bardağı porsiyon sadece 232 kalori vardır. Yüksek lifli bir diyet kilo kontrolünü destekleyebilir. Yeşil bezelye gibi birçok yüksek lifli yiyeceklerin çiğnenmesi uzun zaman alır, bu yüzden çok fazla kalori yemeden önce kendinizi tam hissedersiniz. Bölünmüş bezelye fincan başına yaklaşık 16 gram ile iyi bir protein kaynağıdır. Harvard Halk Sağlığı Okulu, yüksek proteinli diyetlerin sindirimi yavaşlatarak ve bir sonraki öğünde sizi daha az aç bırakarak kilo kontrolünü destekleyebileceğini belirtiyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407