Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yams'da Protein

İyi Haberler

 1. Yams, birçok ülkede önemli bir gıda ürünüdür. Afrika'daki en yaygın mahsul, köylülere dağıtılmadan önce tanrılara ve atalara salamın teklif edildiği Yam Festivali'nde kutlanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde, yatlar Şükran Günü ve Noel ile ilişkilidir. Her ne kadar birçok insan tatlı patateslerin tatlı patatesler ile aynı olduğunu düşünüyor olsa da, tamamen farklı bir sebzedir ve botanik ile ilişkili değildir.

Tarih

 1. Yams, Afrika kölelerine beslenen en yaygın elyaftı. Yams, Yeni Dünya'ya uzun süre boyunca tüketilmek üzere Afrika'dan Kuzey Amerika'ya kadar olan köle gemilerinde taşındı. Zamanla, patatesler batı kültürüne temel bir mutfak olarak dahil edildi. Köle tüccarı John Barbot, her 500 köle için 100.000'den fazla ipliğin taşınması gerektiğini iddia etti. 1700'lerde köle gemisi "Othello" muhasebesi, daha az miktarda diğer yiyeceklerin yanı sıra, gemide hüküm olarak alınan yüzlerce sepet ipliğini listeledi.

Yam'da Protein

 1. Normalde balıklarda bulunanlar gibi bitkisel proteinler, etteki proteinlere kıyasla düşük kalitelidir. Bununla birlikte, ipuçlarını benzersiz yapan, Taipei Tıp Üniversitesi, Tayvan Eczacılık Fakültesi tarafından yapılan bir 2009 çalışmasına göre, antioksidan özelliklere ve immünomodülatör aktiviteye sahip olan dioscorin adı verilen büyük bir yumru depolama proteinidir.

Dioscorin'in Yararları

 1. İplikler sadece iyi bir potasyum kaynağı değil, aynı zamanda hipertansiyonu olan bireylere fayda sağlayabilecek depo protein olan dioscorin sağlarlar. Dioscorin, Gomestic web sitesine göre, böbrek kan akışını artıran ve kan basıncını düşüren bir anjiyotensin-dönüştüren enzimi inhibe edebilir. "Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi" nde yayımlanan bir rapora göre, bir araştırmanın bulguları, takviyelerde bitkisel yiyeceklerin tüketilmesinin veya tüketilmesinin, dioscorin'in yumrularda antioksidan olma rolünden kaynaklanan bir sağlık yararı olduğunu ortaya koydu.

Yam Fasulyesi

 1. Chuin tipi yam, Peru’nun bitkinin kökü değil, fasulyenin bir sonucu olarak protein bakımından zengin bir nişasta elyaf diyetidir. Bu iplik, çiğ yenildiğinde hafif toksik olan rotenon konsantrasyonlarını içeren son derece yüksek bir tohum üretimine sahiptir. Ancak un haline getirildiği zaman, Amerikan Agronomi Derneğine göre, rotenon, tohum yağı kadar güçlü bir protein kaynağı sağlayan tohumlardan çıkarılır. Araştırmalar, yüksek depolama kök üretimi, yüksek protein ve yüksek nişasta içeriği içeren patates türlerini tanımladı - patateslerden veya diğer patateslerden üç ila beş kat daha fazla protein içeriyor. Ek olarak, depolama kökleri granül un halinde işlenebilir. Uluslararası Patates Merkezinde devam eden araştırmalar, Afrika'da ihtiyaç duyulan yüksek kalitede gıda üretimi sağlama potansiyelini belirlemeye devam ediyor.

Vahşi Yam

 1. Tarih boyunca, yabani yam geleneksel bir bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Yabani yamın menopoz semptomlarını hafifletmek için östrojen tedavisine doğal bir alternatif olduğu iddia ediliyor. Yabani ipliğin kökü ve ampulü, divertikülozun, safra kesesi hastalıklarının, romatoid artrit ve yorgunluğun tedavisine yardımcı olmak için bir dioscorin özü hazırlamak için kullanılır. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veri Tabanı, Medline Plus'a göre, vahşi etkinliği değerlendirmek için daha fazla kanıt gerektiğini söylüyor. [! 74215 => 1130 = 6!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407