Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yabanmersinlerinin İlk 7 Sağlığa Faydaları

 1. Bu canlı meyve minik olabilir, ancak her porsiyon beslenme konusunda ciddi bir yumruk oluşturur. Çoğunlukla daha egzotik meyvelerden göz ardı ve gölgede bırakılan yaban mersini, dünyadaki en besleyici, antioksidan bakımından zengin meyve türlerinden biri olmaya devam ediyor ve kalbinizin güçlü kalması için beyin sağlığını arttırmak için her şeyi yaptığı görülüyor. Ayrıca, yaban mersini sağlık yararları uzun listesinin yanı sıra, bu meyveler de süper tatlı, düşük kalorili ve lezzetli.

 2. Bu lezzetli meyveyi diyetinize neden eklemeniz gerektiğine daha fazla ikna etmek ister misiniz? Yaban mersini sağlık yararları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin ve bu üst süper gıda birkaç porsiyon gününe sıkmak için bazı yaratıcı yollar bulmak.

Yabanmersinlerinin İlk 7 Sağlığa Faydaları

 1. İnflamasyon, vücudunuzu hastalık ve yaralanmalardan korumaya yardımcı olan normal bir immün yanıt olmasına rağmen, kronik inflamasyon çoğu hastalığın kökenindedir. Aslında, inflamasyonun kanser, otoimmün durumlar, kalp hastalıkları ve hatta depresyon dahil olmak üzere çok çeşitli koşullara katkıda bulunduğu düşünülmektedir. (12)

 2. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde yaban mersinlerinin vücutta önemli bir anti-enflamatuar etkisi olduğu gösterilmiştir. 2014 yılında yapılan bir test tüpü çalışmasında yaban mersini içerisinde bulunan polifenollerin, çeşitli inflamasyon belirteçlerinin aktivitesini azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür. (13) Benzer şekilde, Eczacılık ve Farmakoloji Dergisi'nde yayınlanan bir hayvan çalışması da yaban mersini özünün sıçan pençelerinde şişmeyi azaltmada etkili olduğunu buldu. (14)

 3. Her fincanda 3,6 gram lifle, bir porsiyon veya iki yaban mersini de dahil olmak üzere, lif ihtiyacınızı karşılarken aynı zamanda düzenliliği ve sağlıklı sindirimi teşvik etmenize yardımcı olabilir.

 4. Elyaf yediğiniz zaman sindirilmemiş gastrointestinal kanaldan geçerek sizi düzenli tutmak için dışkıya bol miktarda ekler. Aslında, Dünya Gastroenteroloji Dergisi'ndeki bir analiz, beş çalışmanın sonuçlarına baktı ve diyet lifi alımınızı artırmanın kabızlığı olanlarda dışkı sıklığını artırmaya yardımcı olabileceğini buldu. (15)

 5. Sindirim sisteminizin verimli çalışmasını sağlamak için yaban mersini bol su, fiziksel aktivite ve meyve, sebze, baklagiller, fındık ve tohum gibi diğer yüksek lifli gıdalarla eşleştirin.

 6. Sağlıklı bir kalbin genel sağlığın kilit bir bileşeni olduğuna hiç şüphe yok. Kalbiniz, vücudunuza kan pompalamaktan sorumludur, dokularınıza gelişmek ve hayatta kalmak için gereken oksijen ve besinleri sağlar.

 7. Ne yazık ki, koroner kalp hastalığı, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm ölümlerin yüzde 31.5'ini oluşturan ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri. (16) Yüksek trigliseritler, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon, kalp hastalığınız için kalbe baskı yaratabilecek ve daha fazla çalışmaya zorlayabilecek temel risk faktörlerinden sadece birkaçıdır.

 8. Araştırmalar yaban mersini yemenin kalp hastalığı için bazı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Örneğin, 2015 yılında yapılan bir araştırma, sekiz hafta boyunca her gün yaban mersini yemenin 48 kadında düşük tansiyon ve arter sertliği ile sonuçlandığını buldu. (17) Journal of Nutrition'da yayınlanan bir başka araştırma, yaban mersini takviyesinin kan basıncında daha fazla azalmaya yol açtığını ve kontrol grubuna kıyasla kalp hastalığı için iki ana risk faktörü olan LDL kolesterolü okside ettiğini bildirdi. (18)

 9. Elbette, yaban mersini kalp hastalığı üzerindeki sağlığa yararları, dengeli bir diyet, sağlıklı bir yaşam tarzı ve düzenli bir egzersiz ile birleştirilmedikçe sınırlıdır.

 10. Yaban mersini sağlıklarının sağlığa yararları ve bunların yararları hakkında merak mı ediyorsunuz? Yaban mersini ilk yedi sağlık yararları:

 11. Antioksidanlar, zararlı serbest radikallerle savaşan ve sayısız sağlık yararı sağlayan bileşiklerdir. Aslında, antioksidanlar sadece hücre hasarını önlemekle kalmaz, aynı zamanda kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi çeşitli kronik hastalıklara karşı da koruma sağlar. (1)

 12. Yaban mersini, antioksidanların en iyi kaynaklarından biridir. Çin'deki bir araştırma, yaban mersini, böğürtlen ve çileklerin antioksidan kapasitelerini karşılaştırdı ve yaban mersini sadece en yüksek toplam antioksidan kapasiteye sahip değil aynı zamanda fenoller, flavonoidler ve antosiyaninler dahil olmak üzere birçok spesifik antioksidan tipine de sahip olduğunu buldu. (2)

 13. Yaban yaban mersini özellikle antioksidanlarda yüksektir. (3) Örneğin, İngiliz Beslenme Dergisi'nde yapılan bir araştırma, katılımcılara yabani yabanmersini tozunu takviye etmenin, bir saat sonra serum antioksidan durumunu yüzde 8,5 artırdığını buldu. (4) Antioksidan özellikler sayesinde yaban mersini, göz sağlığını da desteklemek için luteinli formülasyonlarda sıklıkla kullanılır.

 14. Diğer üst antioksidan yiyecekler arasında koyu çikolata, goji meyveleri, cevizler, karanfil ve tarçın bulunur.

 15. Son araştırmalar, yaban mersininin belirli kanser türlerine karşı koruma kabiliyeti konusunda bazı etkileyici bulgular ortaya çıkardı.

 16. Örneğin, bir 2010 test tüpü çalışmasında, yaban mersini özütünün meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engelleyebildiğini, böylelikle yaban mersini ekstraktlarının potansiyel kanserle mücadele eden ajanları çıkardıklarını bildirdi. (5) Louisville Üniversitesi'ndeki Brown Kanser Merkezi'nden yapılan bir başka hayvan araştırması, farelere, yaban mersini tozu kullanarak meme kanseri ile tedavi edildi ve bunun, tümör hacmini yüzde 40 oranında azalttığını buldu. (6)

 17. Benzer şekilde, bir 2007 test tüpü çalışmasında düşük çalı yabanmersini suyunun, mide, prostat, bağırsak ve meme kanseri hücreleri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin büyümesini azalttığı gösterilmiştir. (7)

 18. Her ne kadar bu sonuçlar ümit verici olsa da, diyetinizin kanserle mücadele potansiyelini gerçekten optimize etmek için birçok meyve ve sebzenin yanı sıra çeşitli meyveler de mutlaka kullanın.

 19. Yaban mersini beslenme profiline bir göz atın; hızlı kilo vermek istiyorsanız, bu besin dolu meyvenin neden harika olduğunu hemen göreceksiniz. Kalorisi düşüktür, ancak fincan başına yaklaşık 3,6 gram lif sağlar, günlük lif ihtiyacınızın yüzde 14'ünü sadece bir porsiyonla karşılar.

 20. Lif, sindirim kanalınızdan yavaşça hareket eder, doygunluğu arttırır ve kilo kaybına yardımcı olmak için sizi daha uzun süre daha dolgun hissetmenizi sağlar.

 21. Bazı hayvan çalışmaları yaban mersini- nin kilo kaybı üzerindeki yararlı etkilerini doğrulamıştır. Örneğin PLoS One dergisinde yayınlanan bir hayvan araştırması, yaban mersini suyunun farelerde şişmanlığı önlediğini ve yüksek yağlı beslenmeyi beslediğini buldu. (8) Kardiyovasküler Merkez ve Michigan Bütünleştirici Tıp Programı tarafından yapılan bir başka hayvan çalışması, yaban mersini alımının obez fareler için göbek yağında bir azalma ile ilişkili olduğunu göstermiştir. (9)

 22. Kilo kaybını daha da arttırmak için yaban mersini ile besleyici, çok yönlü bir diyet ve bol miktarda fiziksel aktivite kullandığınızdan emin olun.

 23. Yaban mersini sağlıkının en etkileyici faydalarından biri beyin sağlığını geliştirme yeteneğidir. Yaban mersini yemenin hafızayı ve bilişi geliştirebileceğini öne süren birçok çalışma yapılmıştır.

 24. Avrupa Beslenme Dergisi'nde yayınlanan son bir 2016 çalışmasında, 21 çocukta plaseboya kıyasla bilişsel performansı arttırdığı bir yaban mersini içeceği bulundu. (10) Başka bir çalışma, 12 hafta boyunca her gün yabanmersini suyunun içilmesinin yaşlı yetişkinlerin hafızasını iyileştirebildiğini göstermiştir. (11)

 25. Ayrıca, yaban mersini, beyni serbest radikal hasarından koruyabilen ve sağlıklı beyin yaşlanmasını teşvik edebilen antioksidanlarla yüklenir. (11)

 26. Yaban mersini yanında, hafızayı ve odaklanmayı artırabilen diğer beyin yiyecekleri arasında avokado, pancar, yeşil yapraklı sebzeler ve ceviz var.

 27. Kereviz, brokoli, ananas, somon ve chia tohumları hastalıklarla mücadele eden bir diyete dahil edilmesi gereken diğer birkaç anti-enflamatuar gıdadır.

Yaban mersini besini

 1. Yaban mersini, besin bakımından yoğun bir besindir, yani yaban mersinde çok fazla kalori yoktur, ancak bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Yaban mersini beslenme profili özellikle lif, K vitamini, manganez ve C vitamini bakımından yüksektir

 2. Bir bardak çiğ yaban mersini yaklaşık olarak içerir: (19)

 3. Yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak, yaban mersini de biraz niasin, A vitamini, folat, pantotenik asit, çinko, demir, magnezyum ve fosfor içerir. Sadece bu değil, yaban mersini de resveratrol, antosiyanin, fito-besinler ve pterostilbeni içeren başka faydalı bileşikler içerir. Yaban mersini tüm harika sağlık yararları sağlayan bu yaban mersini beslenme profili.

Yabanmersinin ve Böğürtlenin Ahududu'nın Sağlığa Faydaları

 1. Orada tonlarca meyve çeşidi var. Yabanmersini, çilekli ve Hint bektaşi üzümü, ürün koridorunda dururken, hangisini sepetinize eklemeniz gerektiğini merak ederek biraz kafa karıştırıcı olabilir.

 2. Yaban mersini, böğürtlen ve ahududu en yaygın meyvelerden üçüdür ve kafalarının karışması kolay olabilir. Hepsi küçük, koyu renkte ve reçel dolgulu antioksidanlar ve önemli besin maddeleri var.

 3. Ahududu ve böğürtlen, aynı bitki familyasına ait oldukları gibi görünüşteki en benzerlikleri paylaşırlar. Her ikisi de engebeli bir görünüm oluşturmak için çıkıntı yapan birçok tek hücreye sahiptir, ancak böğürtlen genellikle ahududu meyvelerinden daha fazla şişkinlik gösteren hücrelerle daha büyüktür. Ahududu, koyu kırmızıdan böğürtlenle karşılaştırılabilir koyu mor renge kadar da değişebilir.

 4. Bununla birlikte, bu üç meyveleri birbirinden ayıran birçok fark var. Yaban mersini çok tatlı iken Ahududu ve böğürtlen genellikle bir turta tadı var. Beslenme açısından bakıldığında böğürtlen gram başına en düşük kaloriye sahiptir ve en fazla K vitamini içerir. Ahududu, C vitaminde en yüksek ve yaban mersini olarak kullanılan lif miktarının yaklaşık 2,5 katını içerir. Bu arada, yaban mersini böğürtlenden daha yüksek bir antioksidan kapasiteye sahip olduğu gösterilmiştir.

 5. Beslenmedeki bu küçük farklılıklardan dolayı, böğürtlenin sağlık yararları, ahududu veya yaban mersinin yararlarından farklı olabilir. Bununla birlikte, hepsi sağlıklı diyet ilaveleri olabilir ve daha iyi bir sağlığın geliştirilmesine yardımcı olabilir. Üçünüzü de diyetinize ekleyin ve her birinin sağladığı eşsiz sağlık avantajlarından yararlanın.

Yaban Mersini Nerede Bulunur ve Kullanılır

 1. Yabani yaban mersini Güney Kanada’da ve ABD’nin Doğu Sahili’nde, yabanmersinli yaban mersini olarak bilinen alçak yayılı çalılıklarda yetişir. Avrupa'dan Asya'ya, Avustralya'ya ve ötesine, dünyanın her yerinde yetişen ve yetiştirilen başka çeşitler de vardır. Yabanmersini hasat mevsimi tipik olarak mayıs ayından ağustos ayının ortasına kadar düşer, ancak bu durum bulunduğunuz yere ve size en yakın yaban mersini türüne göre değişebilir. [! 1762 => 1140 = 5!

 2. Yakınınızda yetişen yabanmersini bitkisi yoksa, korkmayın. Bugünlerde yerel markette rafta bir bardak yaban mersini bulmakta sorun yaşamazsınız. Hem normal hem de yaban mersini de birçok mağazanın dondurulmuş meyve bölümünde bulabilirsiniz. Konvansiyonel yaban mersini sıklıkla zararlı pestisitler ile yüklendiğinden, mümkün olduğunda organik madde tercih edin. Büyüyen yaban mersini de bir seçenektir ve toprağa turba yosunu eklerken yaban mersini çalıları en iyi şekilde büyür.

 3. Tatlılığı başlatmak için hemen hemen her tarife yaban mersini ekleyebilirsiniz. Çanak antioksidan içeriği rampa için krep veya pişmiş malları deneyin. Alternatif olarak, yulaf ezmesi veya yoğurt üzerine serpmeyi deneyin ya da tatlı dişlerinizi tatmin etmenin suçluluk duymadığı bir şekilde olduğu gibi tadını çıkarın.

 4. Related: 9 Ardıç Meyvesinin Sağlığa Faydaları

Yabanmersinli Tarifler

 1. Yaban mersini sağlıklarının sağladığı tüm avantajlardan tam olarak yararlanmak için, bir kaseyi çırpın ve tadını çıkarın - başka bir malzemeye gerek yok. Bununla birlikte, karıştırmayı düşünüyorsanız, yaban mersini sevdiğiniz tariflere dahil etmenin birçok lezzetli yolu vardır. Bu yaban mersini tariflerinden birkaçını başlamaya çalışın:

Yaban mersini Tarihi

 1. Yaban mersini sağlığının yararları Yerli Amerikalılar için bir sır değildi. Yüzyıllar boyunca, bu meyve, yaban mersini vaccinium, güçlü tıbbi özellikleri nedeniyle saygı gördü ve hatta yemeklere ilave bir tat dozu getirmek için pişirmede bile kullanıldı.

 2. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri'ne gelen İngiliz yerleşimciler yaban mersinlerinin evcilleştirilebileceğine inanmıyordu. 1893'te New Jersey'deki kızılcık yetiştiricisinin kızı Elizabeth White, ailesinin yerel mahsulüne yaban mersini eklemeye başladı. On beş yıl sonra, botanikçi Frederick Coville yaban mersini üzerinde deneyler yapmaya, ıslah için en iyi yabani bitkileri belirlemeye çalışarak başladı ve şu anda bildiğimiz ve sevdiğimiz lezzetli yaban mersini çeşitlerinden bazılarını yaratmaya ve melezleştirmeye yardımcı olmak için Beyaz ile bir araya geldi. Kuzeydeki yüksek yaban mersini yaban mersini, yani vaccinium corymbosum'un ilk ticari ürünü, 100 yıldan uzun bir süre önce, 1916 yılında parite tarafından satıldı. Lowbush ve highbush çeşitlerine ek olarak, tavşan gözü çeşitleriyle de karşılaşabilirsiniz.

 3. Bugün yaban mersini popülaritesini artırdı. 1974’de USDA, Temmuz ayı “Ulusal Yabanmersini Ayı” ilan etti ve 2003'te New Jersey yabanmersini resmi devlet meyvesi olarak seçti. 2012 itibariyle yaban mersini, gıda, kozmetik ve evcil hayvan ürünleri dahil olmak üzere yaklaşık 4.000 üründe bulundu. Yaban mersini sağlık yararları uzun listesini gösteren kanıt devam etmeye devam ederken, bu lezzetli mavi berry daha görmeye devam edeceğimizden şüphesiz. (20)

 4. Yaban mersini çoğu insan için genellikle güvenli kabul edilir ve minimum yan etki riski ile tüketilebilir.

 5. Bununla birlikte, bazı insanlar yaban mersinine alerjisi olabilir. Yaban mersini yedikten sonra kaşıntı, şişlik veya solunum zorluğu gibi herhangi bir gıda alerjisi semptomu yaşarsanız, kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuzla konuşun.

 6. Warfarin gibi kanı inceltici bir ilaç kullananlar, yaban mersini bu ilaçlarla etkileşime girebilecek yüksek derecede K vitamini bakımından yüksek oranda alımını yapmak isteyebilirler.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407