Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yaban turpu: Beslenme, Yararları, Kullanımları ve Yan Etkileri

10. Sarımsak Hastalıkla Mücadele Edebilir ve Kalp Sağlığını Artırabilir

 1. Yaban turpu keskin tadı ve kokusuyla bilinen bir kök sebzesidir!

 2. Dünya çapında binlerce yıldır, genellikle baharat olarak, aynı zamanda tıbbi amaçlar için de kullanılıyor.

 3. Bu kök, antibakteriyel ve antikanser etkileri de dahil olmak üzere sağlık yararları sağlayabilecek çok sayıda bileşik içeriyor (1).

 4. Bu makale, besinleri, yararları, kullanımları ve yan etkileri de dahil olmak üzere yaban turpu hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatıyor.

Yaban turpu nedir?

 1. Yaban turpu'nun Doğu Avrupa’dan geldiğine inanılıyor. Hardal, wasabi, lahana, brokoli ve lahana (2) yanında, haçlı bir sebzedir.

 2. Alil izotiyosiyanat olarak bilinen bu yağ, yabantur ağacına kokusunu ve tadını verir ve gözlerini, burnunu ve boğazını tahriş edebilir.

 3. Kök, baharat olarak kullanılmak üzere tipik olarak rendelenir ve sirke, tuz ve şekerde saklanır. Bu, hazırlanmış yaban turpu olarak bilinir.

 4. Karışıma mayonez veya ekşi krema ekleyen yaban turpu sosu da popüler.

 5. Yaban turpu genellikle Japon mutfağında sık rastlanan başka bir baharatlı çeşni olan wasabi ile karıştırılır. Bunun nedeni çoğu Japon restoranında elde ettiğiniz "wasabi" nin yeşil gıda boyasıyla karıştırılmış horseradish ezmesi olmasıdır.

 6. Gerçek wasabi (Wasabia japonica) tamamen farklı bir bitkiden geliyor ve dünyevi bir tada sahip olduğu söyleniyor. Ek olarak, beyaz yerine yeşil renktedir.

Çeşitli besinler sağlar

 1. Yaban turpu genellikle küçük miktarlarda yenildiği için, tipik bir porsiyon kalorilerde çok düşüktür, ancak birkaç mineral ve bitki bileşiği içerir.

 2. Bir yemek kaşığı (15 gram) hazırlanan yaban turpu (4):

 3. Ayrıca az miktarda kalsiyum, potasyum, magnezyum, folat ve diğer mikro besinlere sahiptir.

 4. Üstelik bu baharatlı sebze, izotiyosiyanatlara parçalanan ve kansere, enfeksiyonlara ve beyin hastalıklarına karşı koruyabilen glikozinolatlar dahil olmak üzere çeşitli sağlıklı bitki bileşimleri bakımından zengindir (5, 6, 7, 8, 9).

Sağlık açısından faydalar sağlayabilir

 1. Küçük miktarlarda bile, horseradish birkaç potansiyel sağlık yararı sağlar.

 2. Bu kök sebzede bulunan glukosinolatlar ve izotiyosiyanatlar, kanser hücrelerinin büyümesini önleyerek ve ölümlerini teşvik ederek kansere karşı koruyabilir (10, 11).

 3. Sinigrin gibi bazı yaban turpu bileşikleri ayrıca antioksidanlar gibi davranabilir ve serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarına karşı savaşabilir. Bu reaktif moleküller, vücudunuzdaki seviyelerin çok yükselmesi durumunda, kanser dahil hastalık riskinizi artırabilir (12, 13).

 4. Test tüpü çalışmaları, yabanturpu bileşiklerinin kolon, akciğer ve mide kanserinin büyümesini önleyebileceğini gösteriyor (14).

 5. Dahası, bu kökte bulunan bir enzim olan peroksidaz, insan pankreas kanseri hücrelerini hedef alan güçlü bir antikanser bileşiğini aktive etmeye ve arttırmaya yardımcı olur (15, 16).

 6. Bu sonuçlar umut verici olsa da, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 7. Yaban turpu kökü kesildiğinde salınan yağ olan alil izotiyosiyanat, güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olabilir.

 8. Çalışmalar, E. coli, H. pylori ve Salmonella (17, 8) dahil bir dizi tehlikeli bakteri ile savaşabileceğini göstermektedir. [! 1850 => 1140 = 4!

 9. Başka bir test tüpü çalışması, bu izotiyosiyanatların, kronik tırnak enfeksiyonlarına yol açabilecek dört mantar türünün büyümesini önlediğini buldu (19).

 10. İzotiyosiyanatlar, bakteriyel hücre büyümesini önlemek için bazı enzimlere bağlanabilir, ancak kesin mekanizma tam olarak anlaşılmamıştır (20).

 11. Yaban turpu tüketiminin sinüslerinizde, burnunuzda ve boğazınızda yanma hissine neden olduğu bilinmektedir.

 12. Bu nedenle, genellikle soğuk algınlığı ve nefes alma sorunlarını gidermek için kullanılır.

 13. 1.500'den fazla kişiden yapılan bir çalışmada, 80 mg kurutulmuş yaban turpu kökü ve 200 mg nasturtium içeren bir takviyenin, akut sinüs enfeksiyonları ve bronşit tedavisinde geleneksel bir antibiyotik kadar etkili olduğu bulundu (21).

 14. Bu sonuçlar horseradish'in solunum sağlığını iyileştirebileceğini, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor.

Yaban turpu nasıl kullanılır

 1. Yaban turpu çoğunlukla baharat olarak kullanılır.

 2. Genellikle rendelenmiş kök, ayrıca sirke, şeker ve tuzdan yapılmış hazırlanmış yaban turpu gibi tüketilir. Bir diğer popüler garnitür olan yaban turpu sosu, karışıma ekşi krema veya mayolu ekler.

 3. Bu çeşniler genellikle az miktarda et veya balıkla servis edilir.

 4. Kendi hazırladığınız yaban turpu yapmak için kökü elle veya bir mutfak robotunda rendeleyin, ardından sirke içinde saklayın. Kökleri mağazalarda veya çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz.

 5. Yaban turpu da ek ve çay şeklinde satılmaktadır.

 6. Bu formlarda güvenli bir limit bulunmadığından, uygun dozu sağlamak için sağlık uzmanınıza danışın.

Olası yan etkiler

 1. Diyetinizde veya ek olarak çok fazla yaban turpu tüketmenin olası yan etkileri hakkında sınırlı bilgi var.

 2. Ancak, yaban turpu çok keskin olduğu için, onu dikkatli kullanmak en iyisidir.

 3. Bu baharatlı kökün çok fazla olması ağzınızı, burnunuzu veya midenizi tahriş edebilir.

 4. Mide ülseri, sindirim sorunları veya enflamatuar barsak hastalığı olan kişiler için özellikle rahatsız edici olabilir.

 5. Son olarak, horseradish'in çocuklar ve hamile veya emziren kadınlar için yüksek miktarlarda güvenli olup olmadığı bilinmiyor.

En alt satırda

 1. Horseradish keskin kokusu ve baharatlı tadıyla bilinen bir kök sebzesidir.

 2. Bileşikleri, kanserle mücadele, enfeksiyonlar ve solunum sorunları gibi çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

 3. Yaban turpu genellikle baharat olarak tüketilir. Takviyeler en iyi tıp uzmanının rehberliğinde tüketilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407