Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Venezuela: Trump’ın Yaptırmaları Neden İşe Yaramaz

ÇALIŞMA ALANLARI İLE İLGİLİ:

 1. Beyaz Saray kısa bir süre önce Venezüella’ya, ülkenin iktidarını ele geçiren cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’ya yeni mali yaptırımlar yaptı. Bu ayın başlarında, Sosyalist Partisi, milletin Anayasasını yeniden yazmayı ve aslında muhalefet tarafından kontrol edilen yasama meclisini değiştirmeyi amaçlayan özel bir hükümet kontrollü meclis kurdu.

 2. 2016 yılı sonundan bu yana, düşük küresel petrol fiyatları ve devletin yanlış yönetilmesi, Venezüella’yı dünyanın en kötü hiper enflasyonu ile komplike olan şiddetli bir ekonomik krize soktu, şu anda yüzde 712,5 olarak tahmin etti.

 3. Yaygın yiyecek ve ilaç sıkıntısı insani bir krize yol açtı. Günlük ulusal protesto gösterilerinin şiddetli baskısı, bu yılın Nisan ayından bu yana en az 125 kişiyi öldü.

 4. Buna karşılık olarak, Trump yönetimi ABD’de yeni Venezüella devlet tahvillerinin çıkarılmasını yasaklamaya karar verdi, Venezüella’nın devlet petrol şirketi PDVSA’nın Amerikan mali piyasalarında yeni tahvil ihraç etmesini yasakladı ve ABD’yi önledi bankalar devlete veya PDVSA'ya yeni krediler sağlamadan

 5. Beyaz Saray basın sekreteri Sarah Huckabee Sanders, önlemlerin "Maduro diktatörlüğünü meşru olmayan kurallarını sürdürmek için kritik bir finansman kaynağı olarak reddetmek için dikkatlice kalibre edildiğini" söyledi!

 6. Yaptırımlar Maduro’nun otokratik manevrasını açıkça kınadı, ancak iki ana konuya dikkat çekmiyorlar: Rusya’nın Venezüella’nın ekonomisini ve Venezüella halkının çektiği acıyı arttırmadaki rolü.

Citgo’nun Rusya bağlantısı

 1. Kısmen, yaptırımlar, hedef almadıkları şey yüzünden işe yaramayacak: petrol ticareti. Venezüella yağı ithalatını ABD'ye yasaklamaktan kaçınmakla birlikte, Trump yönetimi Maduro'nun hükümetin ana gelir kaynağını elinde tutmasına izin verdi.

 2. ABD şu anda, ülkenin günlük üretiminin yaklaşık yüzde 40'ını temsil eden Venezuela'dan günde 750.000 ila 800.000 varil petrol satın alıyor. Ek nakit para, Venezüella’nın şu anda yaptırımlarla sınırlanan ABD pazarlarındaki devlet borcunu vermesinden kaynaklandı.

 3. Maduro hükümeti için likidite zorlaştığından, ülkenin dış borcunda temerrüde düşme olasılığı - 2016 sonunda GSYİH'nın yüzde 28,2'si - arttı. Kritik bir test, bu yılın dördüncü çeyreğinde, 3,8 milyar ABD doları tutarındaki tahvil ödemelerinin vadesi geldiğinde yapılacak.

 4. Yine de, muhtemel bir petrol ambargosu dahil olmak üzere ABD’nin yaptırımları beklentisiyle PDVSA, Rusya ve Çin gibi potansiyel yeni alıcılarla aktif olarak ilişki kuruyor.

 5. Her iki ülkenin de ucuz petrol almaya olan ilgisinin ötesinde, Rusya, Venezüella petrol endüstrisiyle mücadelede daha derin bir katılım gösterdi. Rus petrol devi Rosneft, zaten beş büyük Venezüella petrol projesinin önemli bölümlerine sahipti.

 6. Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA şimdi Rosneft'e, ülkenin en büyük petrol üretim bölgesi olan Orinoco Nehri'nde ve kazançlı Maracaibo Gölü'ndeki diğer bazılarında beş proje daha sunuyor.

 7. Rusya ayrıca ABD petrol ambargosu olmamasından doğrudan daha fazla yararlanmaya devam ediyor. Aralık 2016'da Rosneft'ten 1,5 milyar dolarlık bir kredinin bir parçası olarak PDVSA, Amerikan yaptırımlarından muaf tutulan ABD'deki yan kuruluşu olan Citgo'daki hisselerinin yüzde 49.9'unu sundu. [! 23724 => 1140 = 3!

 8. Venezüella’lı bir petrol yasağını önlemek için Washington’a yoğun bir şekilde lobi yatırımı yaparken Citgo’nun aklında olan bu değildi. Şirket ayrıca Trump'ın cumhurbaşkanlığı açılış törenine yarım milyon dolar verdi.

 9. Washington ve Karakas arasındaki gerilimler artarken, Moskova Maduro’nun otoriter rejiminin ayakta kalması için gereken parayı sağlamaya devam ediyor. Bu, Washington'un yaptırımlarını baltalıyor ve yavaş yavaş ulusal petrol endüstrisi üzerindeki kontrolünü kaybediyor olan Venezuela'ya çok yüksek bir maliyetle geliyor.

Açları beslemek

 1. Maduro'nun nakit sıkıntısı çeken hükümeti, ne için ödeme yapılacağına dair stratejik seçimlerle karşı karşıya kaldığından, en çok acı çeken Venezüella halkıdır.

 2. Maduro, Venezüellalıları beslemek için gelir elde etmek yerine dış borcu hizmet etmeyi sürekli seçti, çünkü temerrüdü temerrüde yabancı para akışını etkileyecektir.

 3. Tarihsel olarak, bu nakit ülkede yolsuzluğa yol açtı ve devlet tahvillerine dolar cinsinden yüksek getiri elde etmenin bir yolu olarak çok sayıda Venezüellalı yetkilinin ceplerini doldurdu. Çoğu ülkede, kamu görevlilerinin kendi hükümetlerinin bonolarını almaları alışılmadık bir durum değildir.

 4. Bu krizden yararlanan bürokratların ötesinde, Venezüella’daki çoğu insan bugün bile kendilerini besleyemez. Venezuelalıların, krizin başlangıcından bu yana ortalama olarak 19 kilo verdikleri tahmin ediliyor.

 5. Hastaneler sağlık hizmeti sunmayı göze alamaz. Giderek daha fazla Venezüellalı, tedavi edilemeyen koşullardan, özellikle de bir ayın altındaki bebekler, temel ilaçların eksikliğinden dolayı ölüyor. [! 23724 => 1140 = 4!

Kolay tamir yok

 1. Alternatif bir yaklaşım, ilk Körfez Savaşı’ndan sonra Irak’ta uygulanan gıda için yağ programı olabilir.

 2. Bu şemada ABD, Venezüella petrolünün ödemelerini Birleşmiş Milletler tarafından kontrol edilen bir emanet hesabına yatıracak ve bu paranın cepleri astarlamak yerine yiyecek ve ilaç satın almaya devam edebileceğini söyledi. hükümet yetkilileri.

 3. Ancak gıda için yağ fikrinin de ölümcül bir kusuru var: Uluslararası müdahalenin Venezüella hükümetinin anlaşmasına ihtiyacı var. Maduro’nun giderek daha gerçekçi ve otoriter davranışı nedeniyle, bu pek mümkün görünmüyor. [! 23724 => 1140 = 5!

 4. Venezüella’nın sorunlarına kolay bir çözüm yok, ancak birçok Venezüella, ABD’nin nihayet dikkatini verdiğini gösterdiği için yaptırım duyurusu ile teşvik ediliyor.

 5. Muhalefet, ABD müdahalesini destekleme konusunda geleneksel olarak ihtiyatlı olmasına rağmen, 25 Ağustos'taki liderleri "Venezüella'da tarafsız adalet yokluğunda ... insan haklarının ihlali ve yağmalama yaptırımlarına karşı" kamu kaynakları her zaman desteğimize sahip olacak. ”

 6. Saint Mary's California Üniversitesinde Global İşletme Profesörü Marco Aponte-Moreno ve California Saint Mary's Üniversitesinde Yardımcı Profesör Lance Lettig.

 7. Bu makale aslen The Conversation'da yayınlandı.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c