Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Vejetaryen - Omnivores ile İlgili Gerçekler

Adım 6

 1. Vejetaryenlik, et tüketmeme kavramına dayanıyor, ancak bazı vejeteryanlar süt, yumurta, balık ve hatta kümes hayvanlarını da içeriyor. Omnivorların diyetleri hem bitki materyallerini hem de hayvansal gıdaları içerir - çoğunlukla kırmızı et. İnsanlar doğal doğan omnivorlardır, ancak bazı insanlar vejeteryan olmayı seçer. Her diyet için artıları ve eksileri var.

Protein Farklılıkları

 1. Vejetaryen diyetler hayvansal ürünlerin çoğunu veya tamamını hariç tuttukları için, protein bakımından daha düşük olabilirler, özellikle etin sağladığı bütün proteinler. Komple proteinler, proteinin "yapı taşları" olan tüm temel amino asitleri içerir. Çoğu bitki bazlı gıdalar bazı esansiyel amino asitlere sahiptir, ancak diğerleri değildir, bu nedenle vejetaryenlerin et, yumurta ve süt ürünlerinde mevcut esansiyel amino asitleri elde etmek için bitki bazlı protein yiyeceklerini (örneğin baklagiller ve tahıllar veya tohumlar) birleştirmeleri gerekebilir. .

Vitaminler ve Mineraller

 1. Vejetaryen ve omnivore diyetler vitamin, mineral ve yağ asidi seviyelerinde değişebilir. Örneğin, B-12 vitamini genellikle sadece hayvansal ürünlerde bulunur, bu nedenle vegan beslenmede takviye gerekir, ancak çok amaçlı bir beslenmede olmaz. Vejetaryenler, et ve süt ürünlerinde bulunan alternatif demir, çinko, kalsiyum ve diğer besin kaynaklarını da bulmak zorunda kalabilirler. Demir bakımından zengin vegan yiyecekler arasında fasulyeler bulunur, brokoli, lahana ve lahana gibi bazı yapraklı sebzelerde kalsiyum bulunur.

İyi ve Kötü Yağlar

 1. Omnivores, çok çeşitli yiyeceklere izin verebilir, ancak her iki diyetin de avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin, bazı etlerde ve süt ürünlerinde bulunan trans yağlar ve "kötü" yağlar olarak bilinen doymuş yağlar, yüksek kolesterol seviyelerine neden olabilir ve olası kalp sorunlarına neden olabilir. Ancak bitkisel açıdan zengin diyetler, antioksidanlar ve diğer sağlık yararları sunar ve zeytinyağı gibi "iyi" bitkisel yağlar, kalbin ve vücudun genel olarak korunmasına yardımcı olabilir.

Sağlıklı Diyetler Yaratmak

 1. Bir omnivore'un diyetini veya vejeteryan bir yaşam tarzını takip ediyor olsanız da, sebzeleri ve meyveleri dikkatinizi çeken yer yapmakta fayda var. Harvard'ın en az yüzde 50 sebze ve meyve - tercihen meyvelerden daha fazla sebze yemeyi öneren Sağlıklı Yemek Tabağı'nı düşünün. Yüzde 25'i tam tahıl ve yüzde 25'i sağlıklı proteinle tamamlayın. Mükemmel bir vejeteryan veya omnivizan diyeti için bir şişe sağlıklı yağ ve bol suyla doldurun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407