Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Vejetaryen Diyete Geçmenin Yan Etkileri

Sağlıklı Diyetler Yaratmak

 1. Vejetaryen diyete geçmek sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olabilir. Aslında, Nisan 2014'te Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Amerikalıların yüzde 5'inden fazlası vejeteryanlar. Vejetaryenler, et yiyicilere kıyasla diyabet, obezite ve kardiyovasküler problem riski daha düşük görünüyor. Bu diyet düzeni, zorluklarla birlikte gelir ve optimal sağlık için gerekli besinleri aldığınızdan emin olmak önemlidir.

Sağlıklı Diyetler Yaratmak

 1. Kötü planlanmış bir vejetaryen diyet, besin eksikliğine yol açabilir. Çeşitlilik anahtarıdır. Öğünlerinizde çok çeşitli meyveler, sebzeler, kuruyemişler, tahıllar ve diğer bütün yiyecekler bulunduğundan emin olun.

Neden Vejetaryen Olmalı?

 1. Farklı insanlar, et ve hayvansal ürünleri farklı nedenlerle hendekler. Bazıları daha iyi sağlık ve iyilikten zevk almak ister. Bazıları karbon ayakizlerini azaltmaya ve çevreyi korumaya çalışıyor. Diğerleri hayvanları önemsiyor ve mezbahalarda yasaklama istiyor. Sebepiniz ne olursa olsun, vejetaryen bir diyete geçmek yaşam tarzı değişikliği gerektiren önemli bir karardır.

 2. Binlerce çalışma, etsiz olmanın sağlığa faydalarını doğrulamaktadır. Amerikan Kalp Birliği'ne (AHA) göre, vejetaryen diyetleri ve Akdeniz diyetleri kalp hastalığı riskini azaltmada eşit derecede etkilidir. Bu yeme düzenleri daha düşük inme, obezite ve kardiyak olay oranları ile ilişkilendirilmiştir.

 3. AHA'nın işaret ettiği gibi vejetaryen diyetler kötü kolesterolü düşürmede daha etkili olabilir. Akdeniz diyeti ise, trigliserit seviyelerinde daha büyük bir azalmaya yol açabilir. Araştırmacılar, bu faydaları yüksek miktarda meyve, sebze, fındık, tohum, baklagil ve diğer bütün yiyeceklerin alımına bağlamaktadır. Her iki diyet de doymuş yağı sınırlar, bu da kardiyovasküler hastalık riskini daha da azaltır.

 4. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nde Ekim 2018’de yayınlanan bir incelemeye göre, etsiz olmak aynı zamanda kanser olasılığınızı da azaltabilir. Büyük bir kohort çalışmasında, kanser riski yüzde 11 ila 19 daha düşüktü veganlarda vejeteryanlarda ve balık yiyicilerde et yiyicilere göre. Başka bir çalışmada, veganların bu hastalığa yakalanma riski yüzde 16 daha düşüktü. Dahası, kıyma etinin sera gazı emisyonlarını yüzde 29 ila 60 oranında azalttığı gösterilmiştir.

 5. Farklı insanlar, et ve hayvansal ürünleri farklı nedenlerle hendekler. Bazıları daha iyi sağlık ve iyilikten zevk almak ister. Bazıları karbon ayakizlerini azaltmaya ve çevreyi korumaya çalışıyor. Diğerleri hayvanları önemsiyor ve mezbahalarda yasaklama istiyor. Sebepiniz ne olursa olsun, vejetaryen bir diyete geçmek yaşam tarzı değişikliği gerektiren önemli bir karardır.

 6. Binlerce çalışma, etsiz olmanın sağlığa faydalarını doğrulamaktadır. Amerikan Kalp Birliği'ne (AHA) göre, vejetaryen diyetleri ve Akdeniz diyetleri kalp hastalığı riskini azaltmada eşit derecede etkilidir. Bu yeme düzenleri daha düşük inme, obezite ve kardiyak olay oranları ile ilişkilendirilmiştir.

 7. AHA'nın işaret ettiği gibi vejetaryen diyetler kötü kolesterolü düşürmede daha etkili olabilir. Akdeniz diyeti ise, trigliserit seviyelerinde daha büyük bir azalmaya yol açabilir. Araştırmacılar, bu faydaları yüksek miktarda meyve, sebze, fındık, tohum, baklagil ve diğer bütün yiyeceklerin alımına bağlamaktadır. Her iki diyet de doymuş yağı sınırlar, bu da kardiyovasküler hastalık riskini daha da azaltır.

 8. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nde Ekim 2018’de yayınlanan bir incelemeye göre, etsiz olmak aynı zamanda kanser olasılığınızı da azaltabilir. Büyük bir kohort çalışmasında, kanser riski yüzde 11 ila 19 daha düşüktü veganlarda vejeteryanlarda ve balık yiyicilerde et yiyicilere göre. Başka bir çalışmada, veganların bu hastalığa yakalanma riski yüzde 16 daha düşüktü. Dahası, kıyma etinin sera gazı emisyonlarını yüzde 29 ila 60 oranında azalttığı gösterilmiştir.

 9. Farklı insanlar, et ve hayvansal ürünleri farklı nedenlerle hendekler. Bazıları daha iyi sağlık ve iyilikten zevk almak ister. Bazıları karbon ayakizlerini azaltmaya ve çevreyi korumaya çalışıyor. Diğerleri hayvanları önemsiyor ve mezbahalarda yasaklama istiyor. Sebepiniz ne olursa olsun, vejetaryen bir diyete geçmek yaşam tarzı değişikliği gerektiren önemli bir karardır.

 10. Binlerce çalışma, etsiz olmanın sağlığa faydalarını doğrulamaktadır. Amerikan Kalp Birliği'ne (AHA) göre, vejetaryen diyetleri ve Akdeniz diyetleri kalp hastalığı riskini azaltmada eşit derecede etkilidir. Bu yeme düzenleri daha düşük inme, obezite ve kardiyak olay oranları ile ilişkilendirilmiştir.

 11. AHA'nın işaret ettiği gibi vejetaryen diyetler kötü kolesterolü düşürmede daha etkili olabilir. Akdeniz diyeti ise, trigliserit seviyelerinde daha büyük bir azalmaya yol açabilir. Araştırmacılar, bu faydaları yüksek miktarda meyve, sebze, fındık, tohum, baklagil ve diğer bütün yiyeceklerin alımına bağlamaktadır. Her iki diyet de doymuş yağı sınırlar, bu da kardiyovasküler hastalık riskini daha da azaltır.

 12. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nde Ekim 2018’de yayınlanan bir incelemeye göre, etsiz olmak aynı zamanda kanser olasılığınızı da azaltabilir. Büyük bir kohort çalışmasında, kanser riski yüzde 11 ila 19 daha düşüktü veganlarda vejeteryanlarda ve balık yiyicilerde et yiyicilere göre. Başka bir çalışmada, veganların bu hastalığa yakalanma riski yüzde 16 daha düşüktü. Dahası, kıyma etinin sera gazı emisyonlarını yüzde 29 ila 60 oranında azalttığı gösterilmiştir.

Vejetaryen Diyete Geçme

 1. Vejetaryen diyetler taze meyvelerde, renkli sebzelerde, kepekli tahıllarda, baklagillerde ve vücudunuzu besleyen ve enerjilendiren diğer besleyici yiyeceklerde bolca bulunur. Ayrıca, et tüketimi ile ilişkili risklerin hiçbiri yoktur. Hem kırmızı et hem de işlenmiş etler, kolorektal kanser, kalp hastalığı ve tüm nedenlerden ötürü daha yüksek oranlarla ilişkilendirilmiştir.

 2. İç Hastalıkları Dergisi'nde yayınlanan bir Eylül 2016 incelemesinde kırmızı et tüketiminin potansiyel riskleri vurgulanmaktadır. Günde sadece bir porsiyon kırmızı et (3,5 ons) yemek, felç riskini, meme riskini yüzde 11, prostat kanseri riskini yüzde 19, kolorektal kanser riskini yüzde 17 artırabilir.

 3. Bu popüler yemek diyabete, kardiyovasküler mortaliteye ve pankreas kanserine de katkıda bulunabilir. Ek olarak, yüksek kolesterol ve doymuş yağ içeriği nedeniyle insülin direncinin başlamasında rol oynayabilir, ancak bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 4. Vejetaryen diyete geçmek zorlukla geliyor. Vitamin eksiklikleri, yiyecek istekleri ve istenmeyen kilo kaybı sadece birkaçıdır. Bu yaşam tarzında yeniyseniz, yeterince hayvansal gıdalarda bulunan yeterli miktarda protein, D vitamini, taurin ve diğer besinleri almak için ne yiyeceğinizi bilemeyebilirsiniz.

 5. Vegan olma yan etkileri genellikle besin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu yolu seçerseniz, diyetinizi farklı tutmak önemlidir.

 6. Vejetaryen diyetler taze meyvelerde, renkli sebzelerde, kepekli tahıllarda, baklagillerde ve vücudunuzu besleyen ve enerjilendiren diğer besleyici yiyeceklerde bolca bulunur. Ayrıca, et tüketimi ile ilişkili risklerin hiçbiri yoktur. Hem kırmızı et hem de işlenmiş etler, kolorektal kanser, kalp hastalığı ve tüm nedenlerden ötürü daha yüksek oranlarla ilişkilendirilmiştir.

 7. İç Hastalıkları Dergisi'nde yayınlanan bir Eylül 2016 incelemesinde kırmızı et tüketiminin potansiyel riskleri vurgulanmaktadır. Günde sadece bir porsiyon kırmızı et (3,5 ons) yemek, felç riskini, meme riskini yüzde 11, prostat kanseri riskini yüzde 19, kolorektal kanser riskini yüzde 17 artırabilir.

 8. Bu popüler yemek diyabete, kardiyovasküler mortaliteye ve pankreas kanserine de katkıda bulunabilir. Ek olarak, yüksek kolesterol ve doymuş yağ içeriği nedeniyle insülin direncinin başlamasında rol oynayabilir, ancak bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 9. Vejetaryen diyete geçmek zorlukla geliyor. Vitamin eksiklikleri, yiyecek istekleri ve istenmeyen kilo kaybı sadece birkaçıdır. Bu yaşam tarzında yeniyseniz, yeterince hayvansal gıdalarda bulunan yeterli miktarda protein, D vitamini, taurin ve diğer besinleri almak için ne yiyeceğinizi bilemeyebilirsiniz.

 10. Vegan olma yan etkileri genellikle besin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu yolu seçerseniz, diyetinizi farklı tutmak önemlidir.

 11. Vejetaryen diyetler taze meyvelerde, renkli sebzelerde, kepekli tahıllarda, baklagillerde ve vücudunuzu besleyen ve enerjilendiren diğer besleyici yiyeceklerde bolca bulunur. Ayrıca, et tüketimi ile ilişkili risklerin hiçbiri yoktur. Hem kırmızı et hem de işlenmiş etler, kolorektal kanser, kalp hastalığı ve tüm nedenlerden ötürü daha yüksek oranlarla ilişkilendirilmiştir.

 12. İç Hastalıkları Dergisi'nde yayınlanan bir Eylül 2016 incelemesinde kırmızı et tüketiminin potansiyel riskleri vurgulanmaktadır. Günde sadece bir porsiyon kırmızı et (3,5 ons) yemek, felç riskini, meme riskini yüzde 11, prostat kanseri riskini yüzde 19, kolorektal kanser riskini yüzde 17 artırabilir.

 13. Bu popüler yemek diyabete, kardiyovasküler mortaliteye ve pankreas kanserine de katkıda bulunabilir. Ek olarak, yüksek kolesterol ve doymuş yağ içeriği nedeniyle insülin direncinin başlamasında rol oynayabilir, ancak bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 14. Vejetaryen diyete geçmek zorlukla geliyor. Vitamin eksiklikleri, yiyecek istekleri ve istenmeyen kilo kaybı sadece birkaçıdır. Bu yaşam tarzında yeniyseniz, yeterince hayvansal gıdalarda bulunan yeterli miktarda protein, D vitamini, taurin ve diğer besinleri almak için ne yiyeceğinizi bilemeyebilirsiniz.

 15. Vegan olma yan etkileri genellikle besin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu yolu seçerseniz, diyetinizi farklı tutmak önemlidir.

Şişkinlik ve İshal

 1. Çoğu bitki bazlı gıdalar lif bakımından yüksektir. Bu besin sindirim fonksiyonunu destekler, kan şekerini düzenler ve diğer yararların yanı sıra tokluğu arttırır. Sorun çok fazla şişkinlik, gaz ve bağırsak alışkanlıklarında değişikliklere neden olabilir. Google’da "vegan ishali" varsa, oldukça fazla korku hikayesi bulacaksınız.

 2. Uluslararası Gastrointestinal Bozukluklar Vakfı'na göre, aşırı lifin irritabl bağırsak sendromu (IBS) olanlarda gaz ve ishal yapma olasılığı daha yüksektir. Bazı bitki bazlı yiyecekler, özellikle fasulye, mercimek, lahana, karnabahar, soya fasulyesi, soğan ve yer fıstığı, gaz üretimini arttırır ve sizi şişkin ve dolu hissetmenizi sağlar. Elbette, herkes bu semptomları yaşamaz, ancak hassas bir mide veya IBS'niz varsa, lif alımınızı izlemek daha iyidir.

 3. Kanadalı Bağırsak Araştırmaları Derneği, ishali önlemek ve rahatlatmak için yukarıda sıralanan yiyecekleri, tam buğday, bulgur, kepek, incir, kuru erik, brokoli ve Brüksel lahanasını sınırlandırmanızı tavsiye ediyor. Muz, patates, kabak, yulaf ezmesi ve beyaz pirinç gibi bazı bitki bazlı yiyeceklerin bu yan etkiye sahip olma olasılığı daha düşüktür.

 4. Ağustos 2017’de Plos One dergisinde yayınlanan bir çalışma, vejeteryan diyetlerin IBS'ye neden olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, mono ve disakaritler gibi bitki bazlı yiyeceklerde bulunan bazı şekerler, sindirim kanalında fermente olduklarında gaz ve şişkinliğe neden olabilir. Araştırmacılar, vejeteryan diyetlere izin verilen bazı yiyeceklerin IBS'yi iyileştirebileceğini, bazıları ise semptomlarını kötüleştirebileceğini belirtmişlerdir.

 5. Çoğu bitki bazlı gıdalar lif bakımından yüksektir. Bu besin sindirim fonksiyonunu destekler, kan şekerini düzenler ve diğer yararların yanı sıra tokluğu arttırır. Sorun çok fazla şişkinlik, gaz ve bağırsak alışkanlıklarında değişikliklere neden olabilir. Google’da "vegan ishali" varsa, oldukça fazla korku hikayesi bulacaksınız.

 6. Uluslararası Gastrointestinal Bozukluklar Vakfı'na göre, aşırı lifin irritabl bağırsak sendromu (IBS) olanlarda gaz ve ishal yapma olasılığı daha yüksektir. Bazı bitki bazlı yiyecekler, özellikle fasulye, mercimek, lahana, karnabahar, soya fasulyesi, soğan ve yer fıstığı, gaz üretimini arttırır ve sizi şişkin ve dolu hissetmenizi sağlar. Elbette, herkes bu semptomları yaşamaz, ancak hassas bir mide veya IBS'niz varsa, lif alımınızı izlemek daha iyidir.

 7. Kanadalı Bağırsak Araştırmaları Derneği, ishali önlemek ve rahatlatmak için yukarıda sıralanan yiyecekleri, tam buğday, bulgur, kepek, incir, kuru erik, brokoli ve Brüksel lahanasını sınırlandırmanızı tavsiye ediyor. Muz, patates, kabak, yulaf ezmesi ve beyaz pirinç gibi bazı bitki bazlı yiyeceklerin bu yan etkiye sahip olma olasılığı daha düşüktür.

 8. Ağustos 2017’de Plos One dergisinde yayınlanan bir çalışma, vejeteryan diyetlerin IBS'ye neden olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, mono ve disakaritler gibi bitki bazlı yiyeceklerde bulunan bazı şekerler, sindirim kanalında fermente olduklarında gaz ve şişkinliğe neden olabilir. Araştırmacılar, vejeteryan diyetlere izin verilen bazı yiyeceklerin IBS'yi iyileştirebileceğini, bazıları ise semptomlarını kötüleştirebileceğini belirtmişlerdir.

 9. Çoğu bitki bazlı gıdalar lif bakımından yüksektir. Bu besin sindirim fonksiyonunu destekler, kan şekerini düzenler ve diğer yararların yanı sıra tokluğu arttırır. Sorun çok fazla şişkinlik, gaz ve bağırsak alışkanlıklarında değişikliklere neden olabilir. Google’da "vegan ishali" varsa, oldukça fazla korku hikayesi bulacaksınız.

 10. Uluslararası Gastrointestinal Bozukluklar Vakfı'na göre, aşırı lifin irritabl bağırsak sendromu (IBS) olanlarda gaz ve ishal yapma olasılığı daha yüksektir. Bazı bitki bazlı yiyecekler, özellikle fasulye, mercimek, lahana, karnabahar, soya fasulyesi, soğan ve yer fıstığı, gaz üretimini arttırır ve sizi şişkin ve dolu hissetmenizi sağlar. Elbette, herkes bu semptomları yaşamaz, ancak hassas bir mide veya IBS'niz varsa, lif alımınızı izlemek daha iyidir.

 11. Kanadalı Bağırsak Araştırmaları Derneği, ishali önlemek ve rahatlatmak için yukarıda sıralanan yiyecekleri, tam buğday, bulgur, kepek, incir, kuru erik, brokoli ve Brüksel lahanasını sınırlandırmanızı tavsiye ediyor. Muz, patates, kabak, yulaf ezmesi ve beyaz pirinç gibi bazı bitki bazlı yiyeceklerin bu yan etkiye sahip olma olasılığı daha düşüktür.

 12. Ağustos 2017’de Plos One dergisinde yayınlanan bir çalışma, vejeteryan diyetlerin IBS'ye neden olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, mono ve disakaritler gibi bitki bazlı yiyeceklerde bulunan bazı şekerler, sindirim kanalında fermente olduklarında gaz ve şişkinliğe neden olabilir. Araştırmacılar, vejeteryan diyetlere izin verilen bazı yiyeceklerin IBS'yi iyileştirebileceğini, bazıları ise semptomlarını kötüleştirebileceğini belirtmişlerdir.

B12 Vitamini Eksikliği

 1. B12 Vitamini eksikliği, Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne (NIH) göre, vegan veya vejeteryan olmanın en yaygın yan etkilerinden biridir. Bu besin sadece balık, et, mandıra ve yumurta gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Eksiklikleri önlemenin bir yolu, güçlendirilmiş tahıllar, güçlendirilmiş portakal suyu ve diğer benzer ürünleri satın almak veya B12 vitamini takviyesi almaktır.

 2. NIH’nin de belirttiği gibi, Amerikalıların yüzde 1,5 ila 15’i, anemi, hafıza problemleri, depresyon, demans ve denge sorunları riskini artırabilen B12 vitamininde eksik. Bu durum aynı zamanda enerjinizi ve dayanıklılığınızı etkileyebilir, kilo kaybına neden olabilir ve sinir problemlerini tetikleyebilir.

 3. B12 vitamini alımınızı arttırmanın iyi bir yolu, yemeklerinizi besleyici maya ile tatlandırmak. Bu yiyecek, fincan başına 17.60 mikrogram B12 vitamini içerir; bu, yetişkinler için önerilen günlük miktardan (2.4 mikrogram) önemli ölçüde fazladır. Bu kuralları yerine getirmek için günde sadece 2 çorba kaşığı beslenme mayası yemelisiniz.

 4. Yumurtalar ve peynirler de B12 vitamini bakımından zengindir. Bir büyük yumurta yaklaşık 0.45 mikrogram B12 vitamini içerir. Eksiklikleri önlemek için bu yiyecekleri besin mayalarıyla eşleştirin. Vegan iseniz patates püresi, çorba, soya peyniri, pilav veya unlu mamullere besin mayası ekleyin. Pek çok tarifte rendelenmiş peynirin yerini alabilir ve lezzet tomurcuklarınızı memnun edecek güçlü bir tada sahiptir.

 5. B12 Vitamini eksikliği, Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne (NIH) göre, vegan veya vejeteryan olmanın en yaygın yan etkilerinden biridir. Bu besin sadece balık, et, mandıra ve yumurta gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Eksiklikleri önlemenin bir yolu, güçlendirilmiş tahıllar, güçlendirilmiş portakal suyu ve diğer benzer ürünleri satın almak veya B12 vitamini takviyesi almaktır.

 6. NIH’nin de belirttiği gibi, Amerikalıların yüzde 1,5 ila 15’i, anemi, hafıza problemleri, depresyon, demans ve denge sorunları riskini artırabilen B12 vitamininde eksik. Bu durum aynı zamanda enerjinizi ve dayanıklılığınızı etkileyebilir, kilo kaybına neden olabilir ve sinir problemlerini tetikleyebilir.

 7. B12 vitamini alımınızı arttırmanın iyi bir yolu, yemeklerinizi besleyici maya ile tatlandırmak. Bu yiyecek, fincan başına 17.60 mikrogram B12 vitamini içerir; bu, yetişkinler için önerilen günlük miktardan (2.4 mikrogram) önemli ölçüde fazladır. Bu kuralları yerine getirmek için günde sadece 2 çorba kaşığı beslenme mayası yemelisiniz.

 8. Yumurtalar ve peynirler de B12 vitamini bakımından zengindir. Bir büyük yumurta yaklaşık 0.45 mikrogram B12 vitamini içerir. Eksiklikleri önlemek için bu yiyecekleri besin mayalarıyla eşleştirin. Vegan iseniz patates püresi, çorba, soya peyniri, pilav veya unlu mamullere besin mayası ekleyin. Pek çok tarifte rendelenmiş peynirin yerini alabilir ve lezzet tomurcuklarınızı memnun edecek güçlü bir tada sahiptir.

 9. B12 Vitamini eksikliği, Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne (NIH) göre, vegan veya vejeteryan olmanın en yaygın yan etkilerinden biridir. Bu besin sadece balık, et, mandıra ve yumurta gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Eksiklikleri önlemenin bir yolu, güçlendirilmiş tahıllar, güçlendirilmiş portakal suyu ve diğer benzer ürünleri satın almak veya B12 vitamini takviyesi almaktır.

 10. NIH’nin de belirttiği gibi, Amerikalıların yüzde 1,5 ila 15’i, anemi, hafıza problemleri, depresyon, demans ve denge sorunları riskini artırabilen B12 vitamininde eksik. Bu durum aynı zamanda enerjinizi ve dayanıklılığınızı etkileyebilir, kilo kaybına neden olabilir ve sinir problemlerini tetikleyebilir.

 11. B12 vitamini alımınızı arttırmanın iyi bir yolu, yemeklerinizi besleyici maya ile tatlandırmak. Bu yiyecek, fincan başına 17.60 mikrogram B12 vitamini içerir; bu, yetişkinler için önerilen günlük miktardan (2.4 mikrogram) önemli ölçüde fazladır. Bu kuralları yerine getirmek için günde sadece 2 çorba kaşığı beslenme mayası yemelisiniz.

 12. Yumurtalar ve peynirler de B12 vitamini bakımından zengindir. Bir büyük yumurta yaklaşık 0.45 mikrogram B12 vitamini içerir. Eksiklikleri önlemek için bu yiyecekleri besin mayalarıyla eşleştirin. Vegan iseniz patates püresi, çorba, soya peyniri, pilav veya unlu mamullere besin mayası ekleyin. Pek çok tarifte rendelenmiş peynirin yerini alabilir ve lezzet tomurcuklarınızı memnun edecek güçlü bir tada sahiptir.

Çok Az D Vitamini

 1. Vegan ve vejeteryan diyetleri ile ilgili diğer bir yaygın problem D vitamini eksikliğidir. B12 vitamini gibi, bu besin daha çok et ve balıkta bulunur. Ton balığı, somon, sığır eti ve tavuk karaciğeri, morina karaciğeri yağı, karides ve yumurta sarısı en iyi kaynaklar arasındadır. Portobello mantarları, güçlendirilmiş soya peyniri ve güçlendirilmiş tahıllar gibi bazı bitkisel yiyecekler de D vitamini sağlar.

 2. Bu besin kalsiyum emiliminde kilit bir rol oynar. Onsuz, vücudunuz güçlü kemikler oluşturamaz. D vitamini ayrıca bağışıklık, kas ve sinir işlevini destekler. Eğer yeterince alamadıysanız, uzun vadede osteoporoz, osteomalazi ve diğer kemik bozuklukları gelişebilir.

 3. Amerikan Osteopatik Derneği Dergisi'nde yayınlanan bir Şubat 2016 klinik incelemesi, veganizm ile D vitamini eksikliği arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Bir çalışmada, kırıklar genel popülasyona göre veganlarda yüzde 30 daha yaygındı. Ancak, bu risk sadece günde en az 525 miligram kalsiyum almış kişilerde mevcuttu.

 4. Vejeteryanların D vitamini konusunda daha az eksik olmaları muhtemeldir, çünkü bu besin maddesi doğal olarak yumurta, peynir ve sütte oluşur. Örneğin çedar peyniri, porsiyon başına 10.5 uluslararası birim (IU) D vitamini (1.5 ons) sağlarken, ekstra büyük bir yumurtada 46 IU bulunur. Bir bardak tam yağlı süt 120 IU D vitamini verir. Günlük önerilen miktar 600 IU'dur. Süt ürünleri içeren vejetaryen diyetlerin D vitamini eksikliğine neden olma olasılığı düşüktür

 5. Gördüğünüz gibi, anahtar diyetinizi farklı tutmak. Salatalar tek seçeneğiniz değil. Bitki bazlı malzemeleri kullanarak en sevdiğiniz tarifleri yeniden oluşturun, akıllı yiyecekleri değiştirin ve yeni baharatları deneyin. Besin seviyenizi izlemek için düzenli olarak kan testleri yapın ve ardından diyetinizi buna göre ayarlayın.

 6. Vegan ve vejeteryan diyetleri ile ilgili diğer bir yaygın problem D vitamini eksikliğidir. B12 vitamini gibi, bu besin daha çok et ve balıkta bulunur. Ton balığı, somon, sığır eti ve tavuk karaciğeri, morina karaciğeri yağı, karides ve yumurta sarısı en iyi kaynaklar arasındadır. Portobello mantarları, güçlendirilmiş soya peyniri ve güçlendirilmiş tahıllar gibi bazı bitkisel yiyecekler de D vitamini sağlar.

 7. Bu besin kalsiyum emiliminde kilit bir rol oynar. Onsuz, vücudunuz güçlü kemikler oluşturamaz. D vitamini ayrıca bağışıklık, kas ve sinir işlevini destekler. Eğer yeterince alamadıysanız, uzun vadede osteoporoz, osteomalazi ve diğer kemik bozuklukları gelişebilir.

 8. Amerikan Osteopatik Derneği Dergisi'nde yayınlanan bir Şubat 2016 klinik incelemesi, veganizm ile D vitamini eksikliği arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Bir çalışmada, kırıklar genel popülasyona göre veganlarda yüzde 30 daha yaygındı. Ancak, bu risk sadece günde en az 525 miligram kalsiyum almış kişilerde mevcuttu.

 9. Vejeteryanların D vitamini konusunda daha az eksik olmaları muhtemeldir, çünkü bu besin maddesi doğal olarak yumurta, peynir ve sütte oluşur. Örneğin çedar peyniri, porsiyon başına 10.5 uluslararası birim (IU) D vitamini (1.5 ons) sağlarken, ekstra büyük bir yumurtada 46 IU bulunur. Bir bardak tam yağlı süt 120 IU D vitamini verir. Günlük önerilen miktar 600 IU'dur. Süt ürünleri içeren vejetaryen diyetlerin D vitamini eksikliğine neden olma olasılığı düşüktür

 10. Gördüğünüz gibi, anahtar diyetinizi farklı tutmak. Salatalar tek seçeneğiniz değil. Bitki bazlı malzemeleri kullanarak en sevdiğiniz tarifleri yeniden oluşturun, akıllı yiyecekleri değiştirin ve yeni baharatları deneyin. Besin seviyenizi izlemek için düzenli olarak kan testleri yapın ve ardından diyetinizi buna göre ayarlayın.

 11. Vegan ve vejeteryan diyetleri ile ilgili diğer bir yaygın problem D vitamini eksikliğidir. B12 vitamini gibi, bu besin daha çok et ve balıkta bulunur. Ton balığı, somon, sığır eti ve tavuk karaciğeri, morina karaciğeri yağı, karides ve yumurta sarısı en iyi kaynaklar arasındadır. Portobello mantarları, güçlendirilmiş soya peyniri ve güçlendirilmiş tahıllar gibi bazı bitkisel yiyecekler de D vitamini sağlar.

 12. Bu besin kalsiyum emiliminde kilit bir rol oynar. Onsuz, vücudunuz güçlü kemikler oluşturamaz. D vitamini ayrıca bağışıklık, kas ve sinir işlevini destekler. Eğer yeterince alamadıysanız, uzun vadede osteoporoz, osteomalazi ve diğer kemik bozuklukları gelişebilir.

 13. Amerikan Osteopatik Derneği Dergisi'nde yayınlanan bir Şubat 2016 klinik incelemesi, veganizm ile D vitamini eksikliği arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Bir çalışmada, kırıklar genel popülasyona göre veganlarda yüzde 30 daha yaygındı. Ancak, bu risk sadece günde en az 525 miligram kalsiyum almış kişilerde mevcuttu.

 14. Vejeteryanların D vitamini konusunda daha az eksik olmaları muhtemeldir, çünkü bu besin maddesi doğal olarak yumurta, peynir ve sütte oluşur. Örneğin çedar peyniri, porsiyon başına 10.5 uluslararası birim (IU) D vitamini (1.5 ons) sağlarken, ekstra büyük bir yumurtada 46 IU bulunur. Bir bardak tam yağlı süt 120 IU D vitamini verir. Günlük önerilen miktar 600 IU'dur. Süt ürünleri içeren vejetaryen diyetlerin D vitamini eksikliğine neden olma olasılığı düşüktür

 15. Gördüğünüz gibi, anahtar diyetinizi farklı tutmak. Salatalar tek seçeneğiniz değil. Bitki bazlı malzemeleri kullanarak en sevdiğiniz tarifleri yeniden oluşturun, akıllı yiyecekleri değiştirin ve yeni baharatları deneyin. Besin seviyenizi izlemek için düzenli olarak kan testleri yapın ve ardından diyetinizi buna göre ayarlayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407