Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Veggie Chips Sağlıklı mı?

Potansiyel Sağlık Faydaları

 1. Birçok tüketici için vejeteryan cipsleri hayal-gerçek oluyor. Patates cipsi gibi çıtır ve tuzlu, ancak sebzelerden yapılan sebzeli cipsler, lezzet ve beslenmenin mükemmel karışımı gibi görünebilir. Çok hızlı değil. Evet, sebzeli cipsler gerçek sebzelerden yapılır ve patates cipsleri gerçek patateslerden yapılır, ancak bu onları sağlıklı yapmaz. Sebzeli cips yerken az miktarda temel besin elde edersiniz, ancak aynı zamanda kazmadan önce atıştırmanın yağ ve sodyum içeriğini de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Sebzeli Patates Cipsi: Temelleri

 1. Sebzeli cipslerin 1 onsluk bir porsiyonu 134 kalori ve 0.5 gram doymuş olan 6.6 gram yağ içerir. Düşük doymuş yağ içeriği bir artı çünkü bu tür yağ alımınızı izlemek kalbinizin sağlığını korumak için iyi bir yoldur. Bu sebzeli cipslerin aynı porsiyonda ayrıca 1,5 gram protein ve 1.3 gram lif bulunur; bu da her gün ihtiyacınız olan en az 20 gram fiberin yaklaşık yüzde 7'sidir. Karşılaştırma için bir ons patates cipsi 154 kalori ve 1.1 gram doymuş 10.3 gram yağ içerir.

Gerekli Besinler

 1. Bir ons sebzeli cips size 1.37 miligram E vitamini veriyor, bu da hücrelerinizi kalp hastalığı ve kanser riskinizi artırabilecek zararlardan korumanıza yardımcı olan bir besin. Bu miktar, her gün ihtiyacınız olan 15 miligram E vitamininin yüzde 9'u. Sebzeli cips ayrıca az miktarda demir, potasyum, C vitamini ve K vitamini sağlar.

Tuz: Lezzetli Ama Potansiyel Olarak Tehlikeli

 1. Sebzeli cips yemekten bazı besinsel faydalar elde etseniz de, önemli miktarda sodyum elde edersiniz. Sadece bir ons sebzeli cips 101 miligram sodyum içerir. Kulağa pek hoş gelmiyor ama Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından önerildiği gibi kendinizi her gün ile sınırlamanız gereken 2.300 miligramın yaklaşık yüzde 4'ü. Düşük sodyum diyetini izliyorsanız, günlük 1.500 miligram limitinizin yüzde 7'sidir. Üstelik, onsun çok fazla olmadığını, bu nedenle daha fazla yemek yemek ve dolayısıyla daha fazla sodyum tüketmeyi de unutmayın. Karşılaştırma için, bir ons patates cipsi 466 miligram sodyum içerir.

Akıllıca Seçim Yapma

 1. Yağ ve sodyum cinsinden, sebzeli cipsler patates cipslerinden daha iyi bir aperatif seçeneğidir. Sebzeli cipsleri yerken, patates cipslerinden daha küçük dozlarda olsalar bile yağ ve sodyum içerdiklerinden küçük bir avuçla tutun. Besin değerini biraz daha artırmak için sodyumdaki sodyum oranlarını da azaltabilirsiniz. Kendi sebzeli cipslerinizi yapmak, daha besleyici bir atıştırmalık oluşturmanın başka bir akıllı yoludur. Tatlı patatesler ve havuçlar gibi ince dilimlenmiş sebzelerin üzerine zeytin yağı gezdirin, kurutulmuş ot ve baharatların üzerine serpin ve çıtır çıtır olana kadar kızartın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407