Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Veganizm Nedir ve Veganları Ne Yiyor?

Alt satırda

 1. Veganizm giderek daha popüler hale geliyor.

 2. Son birkaç yılda, birkaç ünlü vegan oldu ve mağazalarda zengin vegan ürünler ortaya çıktı.

 3. Bununla birlikte, bu beslenme düzeninin ne içerdiğini ve vegan beslenmede ne yiyip yiyemeyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

 4. Bu makale, veganizm hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatıyor.

Veganlık nedir?

 1. "Vegan" terimi, 1944 yılında Vegan Topluluğu'nu oluşturmak için İngiltere'deki Leicester Vejetaryen Topluluğundan ayrılan küçük bir vejeteryan grubu tarafından çağrıldı.

 2. Vejeteryanlar gibi etten kaçınmanın yanı sıra süt, yumurta veya diğer hayvansal ürünleri tüketmemeyi seçtiler.

 3. "Vegan" terimi, "vejeteryan" ın ilk ve son harflerini birleştirerek seçildi.

 4. Veganizm şu anda tüm hayvan sömürüsünü ve zulmünü hariç tutmaya çalışan bir gıda türü, yiyecek, giyecek veya başka bir amaç için.

İnsanlar neden vegan oluyor?

 1. Veganlar genel olarak aşağıdaki nedenlerden biri veya birkaçı için hayvansal ürünlerden uzak durmayı seçerler.

 2. Etik organları, tüm canlıların yaşam ve özgürlük hakkına sahip olduğuna kesinlikle inanıyor.

 3. Bu nedenle, bilinçli bir varlığın yaşamını sadece etini tüketmek, sütün içmesi veya derisini giymesi - özellikle de alternatifleri olması nedeniyle - sona erdirmeye karşı çıkıyorlar.

 4. Etik organlar, modern tarım uygulamalarının bir sonucu olarak hayvanların dayanabilecekleri psikolojik ve fiziksel strese karşı çıkıyorlar.

 5. Örneğin, etik organlar birçok hayvanın yaşadığı ve çoğu zaman doğum ile katliam arasında nadiren bıraktığı küçük kalemleri ve kafesleri yutar.

 6. Dahası, birçok vegan, yumurta endüstrisi tarafından canlı erkek civcivlerin öğütülmesi veya kaz ciğeri pazarı için ördek ve kazların zorla beslenmesi gibi tarım endüstrisinin uygulamalarına karşı konuşuyor.

 7. Etik organlar, itirazlarını protesto ederek, farkındalığı artırarak ve hayvan tarımı içermeyen ürünleri seçerek karşıtlıklarını gösterebilirler.

 8. Bazı insanlar potansiyel sağlık etkileri için veganlığı seçiyor.

 9. Örneğin, bitki bazlı diyetler kalp hastalığı, tip 2 diyabet, kanser ve erken ölüm riskinizi azaltabilir (1, 2, 3, 4, 5).

 10. Hayvansal ürün alımınızı azaltmak, Alzheimer hastalığı veya kanser veya kalp hastalığından ölme riskinizi de azaltabilir (6, 7, 8, 9, 10).

 11. Bazıları modern hayvan tarımında kullanılan antibiyotiklere ve hormonlara bağlı yan etkilerden sakınmak için veganlığı da seçti (11, 12, 13). [! 747 => 1140 = 3!

 12. İnsanlar, hayvan tarımının çevresel etkileri nedeniyle hayvansal ürünlerden de uzak durmayı seçebilirler.

 13. Bir 2010 Birleşmiş Milletler (BM) raporu, bu ürünlerin genellikle daha fazla kaynak gerektirdiğini ve tesis bazlı seçeneklerden daha fazla sera gazı emisyonuna neden olduğunu savundu (17).

 14. Örneğin, hayvan tarımı, küresel azot oksit emisyonlarının% 65'ine, metan emisyonlarının% 35-40'ına ve% 9'luk karbondioksit emisyonuna katkıda bulunur (18).

 15. Bu kimyasallar iklim değişikliğine karışan üç ana sera gazı olarak kabul edilir.

 16. Ayrıca, hayvan tarımı su yoğun bir süreç olma eğilimindedir. Örneğin, 1 pound (0.5 kg) sığır eti (19, 20) üretmek için 550-5.200 galon (1.700-19.550 litre) suya ihtiyaç vardır.

 17. Aynı miktarda tahıl taneleri üretmek için gerekenden 43 kat daha fazla su (20).

 18. Hayvan tarımı, ormanlık alanlar ekim arazileri veya meralar için yakıldığında ormansızlaşmaya neden olabilir. Bu habitat tahribatının çeşitli hayvan türlerinin neslinin tükenmesine katkıda bulunduğu düşünülmektedir (18, 21).

Veganlık türleri

 1. Bu yaşam tarzının öne çıkan türleri arasında şunlar yer alır:

Veganlar kaçınır

 1. Veganlar, hayvansal kaynaklı tüm yiyeceklerden kaçınırlar. Bunlar:

 2. Üstelik, veganlar albümin, kazein, karmin, jelatin, pepsin, küfelik, isinglass, D3 vitamini ve peynir altı suyu gibi hayvansal kaynaklı içeriklerden de kaçınıyor.

 3. Bu içerikleri içeren yiyecekler arasında bazı bira ve şaraplar, şekerlemeler, kahvaltı gevrekleri, sakızlı şekerler ve sakız vardır.

Veganların yediği yiyecekler

 1. Hayvansal ürünlerden kaçınmak sizi yalnızca sebzelere ve tofuya sevk etmiyor.

 2. Aslında, birçok ortak yemek zaten vegandır veya kolayca ayarlanabilir.

 3. Bazı örnekler arasında fasulye burritoları, vejeteryan burgerleri, domates pizzaları, smoothies, salsa ve guacamole ile cips, humus saran, sandviç ve makarna çeşitleri sayılabilir.

 4. Et bazlı mezeler, genelde aşağıdakileri içeren yemekler için değiştirilir:

 5. Ayrıca, veganlar çok çeşitli meyve ve sebzelerin yanı sıra çok çeşitli kepekli tahıllar da tüketme eğilimindedir (23, 24). [! 747 => 1140 = 6!

 6. Bununla birlikte, bu yüksek oranda işlenmiş ürünler katkı maddeleri, yağlar ve yapay içeriklerle yüklenebilir.

Alt satırda

 1. Veganlar ahlâk, sağlık veya çevresel nedenlerden dolayı hayvansal ürünlerden kaçınan bireylerdir - veya üçünün bir kombinasyonu.

 2. Bunun yerine meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller, fındık, tohumlar ve bu yiyeceklerden üretilen ürünler de dahil olmak üzere çeşitli bitkisel yiyecekleri yerler.

 3. Bu yeme alışkanlığını merak ediyorsanız, veganlığa geçiş düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Ancak, sadece vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığınızdan emin olmak için takviyeleri düşünebilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407