Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Unutulmuş sebze: ıspanak ağacı

 1. Ağaç ıspanağı (veya Latince Chenopodium Giganteum), büyük bir yıllık yapraklı sebzedir. İyi koşullarda bitki iki ila üç metre yüksekliğe ulaşabilir. Bu bitki, Batı Avrupa ve Aşağı Ülkelerde de çokça yetiştirilirdi. Bitki çok az özen ve özen gerektirir, ancak yine de çok besleyicidir.

Ekim

 1. Mart ve Nisan, ilk tohumları filizlendirmek için ideal aylardır (iç mekanda veya cam altında). Bir ay sonra, bitkileriniz normalde bahçenize dikilecek veya daha büyük bir saksıya nakledilecek kadar büyük ve yeterince güçlü olmalıdır. Daha sonra salatalar için ilk genç yaprakları Nisan sonu veya Mayıs başında hasat edebilirsiniz. Bu güçlü, hızlı yetiştirici, bir mevsimde birkaç kez ekilebilir, böylece yumuşak, taze genç yaprakları her zaman hasat edebilirsiniz. Bu nedenle, genç, taze yaprakları hasat edebilmek için ıspanak ağacını Haziran, Temmuz veya Ağustos başında ekebilirsiniz (ancak iki metre veya daha uzun bir mastodon elbette artık sizin bitkiniz olmayacaktır)

(Sebze) bahçesinde

 1. Başlangıçta ıspanak ağacının Hindistan'daki dağlık alanlardan geldiği söyleniyor. Ancak bitki Batı Avrupa'da çok kolay büyür ve burada da kolayca çoğalır. Olgun ıspanak kendi kendine eker, böylece uzun yıllar üst üste lezzetli ve taze ıspanak ekebilirsiniz. Ispanak ağacının kendi kendine tohumlanmasını istemiyorsanız (ve belki de bahçenizin istediğinizden daha büyük bir bölümünü kaplamasını) istiyorsanız, bitkiyi (büyük) bir saksıda büyütmek en iyisidir. Bitki filizlendiğinde ve çiçek / tohum listeleri geliştiğinde, kolay üremeyi önlemek için saksının etrafındaki toprağa olgun tohum kalmaması için bunları zamanında kaldırmalısınız. Normalde, ıspanak ağacı Temmuz ve Eylül ayları arasında çiçek açar ve tohumlar Ağustos ile Ekim arasında olgunlaşır. Çiçekler belirsiz olduğu için bitki kendini kolaylıkla eker ve rüzgarın etkisi altında döllenir.

Hasat

 1. Hasat çok kolaydır: Yaklaşık otuz santimetre yüksekliğinde bitkiyi bir bütün olarak hasat edebilir veya daha da büyüyene kadar sabırla bekleyebilir ve ihtiyaç duyduğunuzda bazı eski yaprakları hasat edebilirsiniz. Genç yapraklar taze ve yumuşaktır ve salatalarda kullanımı kolaydır. Biraz kuşkonmaz aromalı normal ıspanak gibi tadı var. Daha büyük, daha yaşlı yapraklar daha serttir. Bu nedenle, örneğin çorbayla karıştırarak işlemek en iyisidir.

Ağaç ıspanak yiyin

 1. Ispanak ağacı çeşitli vitaminler (A ve C dahil) ve demir ve kalsiyum gibi mineraller açısından oldukça zengindir. Yani ara sıra salatanızdaki bir miktar fidan yaprağı veya bir ağaç ıspanak çorbası kesinlikle sağlıklı ve çeşitli bir diyet için zenginleştiricidir ve onu kendi bahçenizden taze olarak toplamak neredeyse hiç çaba gerektirmez.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407