Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tuz: İyi mi Kötü mü?

Alt Çizgi

 1. Sağlık kuruluşları uzun süredir tuz tehlikeleri konusunda bizi uyarıyorlar.

 2. Bunun nedeni, yüksek tuz alımının, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açtığı iddia ediliyor.

 3. Bununla birlikte, onlarca yıllık araştırma, bunu destekleyecek ikna edici kanıtlar sunamamıştır (1).

 4. Dahası, birçok çalışma aslında çok az tuz yemenin zararlı olabileceğini gösteriyor.

 5. Bu makale, tuz ve sağlık etkilerine ayrıntılı olarak bakıyor.

Tuz Nedir?

 1. Tuz da sodyum klorür (NaCl) olarak adlandırılır. Ağırlıkça% 40 sodyum ve% 60 klorür içerir.

 2. Tuz, şimdiye kadarki en büyük diyet sodyum kaynağıdır ve "tuz" ve "sodyum" kelimeleri genellikle birbirlerinin yerine kullanılır.

 3. Bazı tuz çeşitleri az miktarda kalsiyum, potasyum, demir ve çinko içerebilir. İyot genellikle sofra tuzuna eklenir (2, 3).

 4. Tuzdaki temel mineraller vücutta önemli elektrolitler olarak görev yapar. Sıvı dengesi, sinir iletimi ve kas işlevi ile yardımcı olurlar.

 5. Çoğu gıdada doğal olarak bir miktar tuz bulunur. Lezzeti arttırmak için yiyeceklere de sıklıkla eklenir.

 6. Tarihsel olarak, yiyecekleri korumak için tuz kullanıldı. Yüksek miktarlar, yiyeceğin bozulmasına neden olan bakterilerin üremesini engelleyebilir.

 7. Tuz iki ana yoldan toplanır: tuz madenlerinden ve deniz suyunun veya diğer mineral bakımından zengin suların buharlaştırılmasıyla.

 8. Aslında pek çok tuz türü var. Yaygın çeşitleri sade sofra tuzu, Himalaya pembesi tuzu ve deniz tuzu içerir.

 9. Farklı tuz türleri tat, doku ve renge göre değişebilir. Yukarıdaki resimde, soldaki resim daha kaba bir zemindir. Sağdaki ince öğütülmüş sofra tuzu.

 10. Hangi türün en sağlıklı olduğunu merak ediyorsanız, gerçek şu ki hepsinin oldukça benzer olduğu söylenir.

Tuz Kalp Sağlığını Nasıl Etkiler?

 1. Sağlık yetkilileri bize yıllardır sodyumun kesilmesini söylüyorlar. Günde 2.300 mg'dan fazla sodyum, tercihen daha az tüketmemeniz gerektiğini söylüyorlar (4, 5, 6).

 2. Bu, yaklaşık bir çay kaşığı veya 6 gram tuz anlamına gelir (% 40 sodyumdur, bu yüzden sodyum gramını 2.5 ile çarpın). [! 2090 => 1140 = 3!

 3. Kan basıncını arttırdığı ve böylece kalp hastalığı ve felç riskini arttırdığı için çok fazla tuz yediği iddia ediliyor.

 4. Bununla birlikte, sodyum kısıtlamasının gerçek yararları hakkında bazı ciddi şüpheler var.

 5. Tuz alımının azaltılmasının, özellikle tuza duyarlı hipertansiyon denilen tıbbi bir durumu olan insanlarda, kan basıncını düşürdüğü doğrudur (8). [! 2090 => 1140 = 3!

 6. 2013 yılı bir çalışmasında, normal kan basıncı olan bireylerde, tuz alımının kısıtlanmasının sistolik kan basıncını sadece 2.42 mmHg ve diyastolik kan basıncını yalnızca 1.00 mmHg (9) azalttığı tespit edildi.

 7. Bu 130/75 mmHg ila 128/74 mmHg arasındadır. Bunlar, tatsız bir diyete dayanarak elde etmeyi umduğunuz etkileyici sonuçlar değil.

 8. Dahası, bazı inceleme çalışmaları, tuz alımının sınırlandırılmasının kalp krizi, felç veya ölüm riskini azaltacağına dair bir kanıt bulamadı (10, 11).

Düşük Tuz Alma Zararlı Olabilir

 1. Düşük tuzlu bir diyetin düpedüz zararlı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar var.

 2. Olumsuz sağlık etkileri şunlardır:

Yüksek Tuz Alma Mide Kanserine Bağlanıyor

 1. Mide kanseri olarak da bilinen mide kanseri, en yaygın beşinci kanserdir.

 2. Birçok gözlemsel çalışma, yüksek tuzlu diyetleri mide kanseri riskini arttırmaktadır (24, 25, 26, 27).

 3. 2012 yılına ait büyük bir derleme makalesinde, toplam 268.718 katılımcı da dahil olmak üzere 7 prospektif çalışmanın verilerine bakıldı (28). [! 2090 => 1140 = 5!

 4. Bunun tam olarak nasıl veya neden olduğu iyi anlaşılmadı, ancak birkaç teori var:

 5. Ancak, bunların gözlemsel çalışmalar olduğunu unutmayın. Yüksek tuz alımının mide kanserine neden olduğunu kanıtlayamazlar, sadece ikisinin güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu kanıtlayamazlar.

Tuz / Sodyumda Hangi Gıdalar Yüksek?

 1. Modern diyetin içindeki tuzların çoğu restoran yiyeceklerinden veya paketlenmiş, işlenmiş yiyeceklerden geliyor.

 2. Aslında, ABD diyetindeki tuzun yaklaşık% 75'inin işlenmiş gıdalardan geldiği tahmin ediliyor. Alımın sadece% 25'i doğal olarak gıdalarda gerçekleşir veya pişirme sırasında veya masada eklenir (32). [! 2090 => 1140 = 6!

 3. Ekmek, süzme peynir ve bazı kahvaltı gevrekleri de dahil olmak üzere şaşırtıcı derecede yüksek miktarda tuz içeren bazı tuzsuz yiyecekler de var.

 4. Kesmeye çalışıyorsanız, gıda etiketleri neredeyse her zaman sodyum içeriğini listeler.

Daha Az Tuz Yemelisiniz?

 1. Bazı sağlık koşulları tuzu kesmeyi gerekli kılıyor. Doktorunuz alımınızı sınırlamanızı istiyorsa, kesinlikle yapmaya devam edin (8, 33).

 2. Ancak, çoğunlukla tek parça yiyecekler yiyen sağlıklı bir kişiyseniz, muhtemelen tuz alımınız için endişelenmenize gerek yoktur.

 3. Bu durumda, tadı arttırmak için pişirme sırasında veya masada tuz eklemekten çekinmeyin.

 4. Çok yüksek miktarda tuz yemek zararlı olabilir, ancak çok az yemek yemek sağlığınız için kötü olabilir (16).

 5. Beslenmede sık sık olduğu gibi, optimal alım iki uç nokta arasında bir yerdedir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407