Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Türkiye Sosis Beslenme Bilgileri

Bira

 1. Domuz sosisi için hindi sosisinin yerine besin değeri gelip gelmediğini merak etmiş olabilirsiniz. Daha az kalori ve daha az yağ ve sodyum, ancak diğer önemli minerallerin çoğunu arıyorsanız, kesinlikle hindiyi domuz yerine kullanabilirsiniz. Hindi sosisi ayrıca domuz sucuğundan daha fazla vitamin için daha fazla protein ve diyet referans alımının veya DRI'nın daha yüksek bir yüzdesini içerir. Listelenen DRI yüzdeleri, 50 yaşın altındaki yetişkinler için önerilen günlük değerlere dayanmaktadır.

Kalori ve Protein

 1. 100 g veya yaklaşık 3.5 oz. hindi sucuğu porsiyonu aynı domuz sosisi porsiyonunda 339 kalorinin yarısı kadar olan 196 kaloriyi içerir. Hindi sosisinin bir porsiyonundaki kalorilerin yaklaşık yarısı proteinden geliyor. Bir porsiyonda kadınlar için 46 g DRI'nın% 52'si olan 23.9 g protein bulunur. Erkekler daha fazla protein gerektirir, 56 gr, bu yüzden bir porsiyon hindi sucuğu, erkekler için DRI'nın yüzde 43'ünü sağlıyor. Domuz sosisi, erkekler için DRI'nin yüzde 35'i ve porsiyon başına kadınlar için yüzde 42'si ile daha az protein sağlar.

Yağ

 1. Hindi sosisinin bir porsiyonundaki kalorilerin diğer yarısı, 10,4 g olan yağdan geliyor. Domuz sosisi, porsiyon başına 28,4 g olan yağ miktarının yaklaşık üç katıdır. Hindi sosisleri doymuş yağda, domuz sosisi için servis başına 9.2 g'a kıyasla porsiyon başına 2.3 g ile daha düşüktür. Doymuş yağ, arter duvarlarındaki plakaya katkıda bulunabildiğinden, hindi sucuğu kalp hastalığı riski altındaysanız çok daha iyi bir beslenme tercihidir.

Sodyum

 1. Hindi sosisi sodyumda domuz sosyasından biraz daha düşük, 749 mg'ın aksine 665 mg. Sodyum için önerilen maksimum günlük alım miktarı 2.300 mg'dır. Bir porsiyon hindi sucuğu bu miktarın yüzde 28'ini ve bir porsiyon domuz sosisi bu miktarın yüzde 31'ini sağlıyor. Uygun sinir ve kas fonksiyonu için sodyuma ihtiyacınız olsa da, çok fazla yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu alanda hindi sosisi domuz eti üzerinde bir gelişmedir, ancak büyük bir tane değildir.

Diğer Mineraller

 1. Sodyumin yanı sıra, hindi sosisi fosfor, potasyum ve çinko dahil olmak üzere önemli miktarda başka mineraller içerir. Bir porsiyon DRI’nın yüzde 29’unu fosfor için, yüzde 15’ini potasyum, yüzde 30’unu çinko için hem erkekler hem de kadınlar için sağlıyor. Zinc, bağışıklık sisteminizi destekler ve uygun şekilde tadına bakmanıza ve kokmanıza yardımcı olur. Domuz sosisi, bu çinkodan daha azını, özellikle de çinkoyu içerir. Bir porsiyon DRI'nın yüzde 26'sını kadınlara ancak erkekler için yüzde 19'sunu sağlıyor.

Vitaminler

 1. Hindi sucuğu C vitamini ve yağda eriyen vitaminlerin hepsinde düşük, ancak daha fazla miktarda B vitamini içeriyor. Bir porsiyon B-12'nin DRI'sinin yüzde 50'sinden fazlasını, niasinin yüzde 30'undan fazlasını ve B-6'nın yüzde 20'sini, pantotenik asit ve riboflavin'i sağlar. Domuz sosisi, bütün tür B sosislerinden benzer miktarlarda içerir, hindi sucuğundan biraz daha fazla niasin ve biraz daha az riboflavin içerir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407