Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Türkiye Pastırma Sağlıklı mı? Beslenme, Kalori ve Daha Fazlası

Alt satırda

 1. Türkiye pastırması genellikle geleneksel domuz pastırmasına daha sağlıklı bir alternatif olarak övülür.

 2. Kıyılmış ince kıyılmış hindi karışımının geleneksel pastırmaya benzeyen şeritler halinde şekillendirilmesiyle elde edilir.

 3. Daha az yağ ve daha az kalori içermesine rağmen, hindi pastırma hala yüksek oranda işleniyor ve sağlığınız için kötü olabilecek maddeler içerebilir.

 4. Bu makale, hindi domuz pastırmasının beslenme profilini gözden geçirerek gerçekten sağlıklı bir seçim olup olmadığına karar veriyor.

Türkiye Pastırması Nedir?

 1. Hindi pastırması çoğu marketlerde klasik domuz pastırmasına alternatif olarak mevcuttur.

 2. Açık ve koyu hindi eti ve derisi bir karışımı kıymak veya öğütmek, baharat ve koruyucuları ilave etmek ve sonra karışımı pastırma benzeri şeritlere (1) bastırmak suretiyle yapılır.

 3. Bazı üreticiler geleneksel pastırma parçalarının görüntüsünü taklit etmek için açık ve koyu et şeritlerini bile kullanıyor.

 4. Geleneksel domuz pastırması ile aynı şekilde pişirebilirsiniz. Genellikle kızartılmış, kızartılmış veya fırında kızarana dek fırında kızartılır.

Beslenme Değerleri ve Kaloriler

 1. Hindi domuz karnına göre daha zayıf olduğundan, hindi domuz pastırması domuz pastırmasından daha az kalori ve daha az yağ içerir.

 2. Her iki ürün de hayvansal proteinlerden geliyor, bu yüzden bunlar nispeten iyi B vitaminleri ve çinko, selenyum ve fosfor gibi mineral kaynakları.

 3. Ancak, pastırma genellikle küçük porsiyon boyutlarında yenildiği için, iki tür hindi pastırma diliminde bulunan vitamin ve minerallerin hiçbiri günlük değerin% 10'unu geçmez.

 4. Ek olarak, çoğu domuz pastırması - hindi veya domuzdan yapılan - "şeker eklenmemiş" olarak etiketlenmediği sürece ilave şeker içeriyor. [! 1497 => 1140 = 3!

 5. Doğal veya organik ürünler kimyasal koruyucu kullanamazlar; bu nedenle, koruyucu madde olarak, doğal olarak nitrat kaynağı olan kereviz tozu içerirler (5). [! 1497 => 1130 = 4!

 1. Türkiye pastırması, bazı insanlar için, özellikle de özel diyet ihtiyaçları olanlar için iyi bir seçim olabilir.

 2. Hindi pastırma, domuz pastırmasından kabaca% 25 daha az kaloriye ve% 35 daha az doymuş yağa sahip (2, 3).

 3. Bu, kalori veya yağ alımını izleyen insanlar için popüler bir seçimdir.

 4. Ancak, hala nispeten yüksek kalorili bir besin, dilim başına 30 kalori - yarısından fazlası yağdan geliyor.

 5. Hindi pastırması kalorilerdeki domuz pastırmasından daha düşük olsa da, yine de makul ölçülerde yemelisiniz.

 6. Bazı insanlar, domuz alerjileri veya tahammülsüzlüğü olanlar ve dini veya sağlık nedenlerinden sakınanlar da dahil olmak üzere domuz eti yemiyorlar.

 7. Domuz eti önlerseniz, hindi pastırma iyi bir alternatif olabilir.

 8. Domuz pastırması ile aynı tadı ve dokusu aynı olmasa da, hindi pastırmasının pek çok dumanlı, tuzlu, etli tadı var.

Hindi Pastırmasının Dezavantajları

 1. Hindi pastırması bazıları için iyi bir seçenek olsa da, aşağıdaki potansiyel olumsuzlukların farkında olun.

 2. Hindi pastırma hala iyi bir protein kaynağı olsa da, geleneksel domuz pastırmasına göre porsiyon başına yaklaşık% 20 daha az protein içerir.

 3. Ek olarak, domuz pastırmasından daha az yağ içerdiğinden, üreticiler tat ve dokuyu geliştirmek için sıklıkla daha fazla şeker ekler. [! 1497 => 1140 = 5!

 4. Şeker kaygılıysa, ilave şeker içermeyen hindi pastırma markaları var.

 5. Türkiye pastırması, doğal koruyucu ve lezzet arttırıcı olarak eklenen çok miktarda sodyum içeriyor.

 6. Sadece iki şerit hindi domuz pastırması 366 mg sodyum sağlar - kabaca DV'nin% 15'i. Daha büyük porsiyon boyutlarında, sodyum içeriği hızla eklenebilir (2).

 7. Sodyum alımını izleyen kişiler için, sodyum azaltılmış hindi pastırma bir seçenek.

 8. Pek çok hindi pastırma ürünü nitratlar ve nitritler dahil kimyasal koruyucular içerir.

 9. Doğal olarak oluşan nitratlar - meyve ve sebzelerde bulunanlar gibi - sağlığınız için iyi olsalar da, sentetik nitratlar ve nitritler (6) değildir!

 10. Yenildiğinde, bu nitratlar sindirim sisteminizdeki nitritlere dönüştürülebilir.

 11. Nitritler, artan mide ve boğaz kanseri riskine bağlı olan nitrozaminler adı verilen zararlı bileşikler oluşturabilir (7, 8). [! 1497 => 1140 = 5!

 12. Kereviz tozundan elde edilen nitratların sentetik nitritlerle aynı sağlık risklerine bağlı olup olmadığı hala belli değil, bu yüzden alımınızı izlemek akıllıca olacaktır (5).

 13. Hindi pastırma, yüksek oranda işlenmiş bir et ürünüdür ve ölçülü olarak tüketilmelidir.

 14. Birçok çalışma, düzenli olarak işlenmiş et yemenin kalp hastalığı ve diyabet riskinizi sırasıyla% 42 ve% 19 oranında artırabildiğini bulmuştur (9). [! 1497 => 1140 = 5!

 15. Uzmanlar, işlenmiş et tüketimini günde 20 gramın altına getirmeyi öneriyor - kabaca iki buçuk dilim domuz pastırması (12).

Alt Çizgi

 1. Türkiye domuz pastırması domuz pastırmasından biraz daha az kaloriye ve yağa sahiptir ve özel diyetlere sahip veya domuz eti yiyemeyen insanlar için daha sağlıklı bir seçenek olabilir.

 2. Yine de, normal domuz pastırmasından daha az protein ve daha fazla ilave şeker içeren işlenmiş bir et ve daha fazla kanser riski ile bağlantılı koruyucu maddeler içerebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407