Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ton Balığında Merkür: Bu Balık Yiyebilir mi?

Alt satırda

 1. Ton balığı, tüm dünyada yenen bir tuzlu su balığı.

 2. İnanılmaz derecede besleyici ve harika bir protein kaynağı, omega-3 yağ asitleri ve B vitaminleri. Bununla birlikte, toksik bir ağır metal olan yüksek düzeyde cıva içerebilir.

 3. Doğal işlemler - volkanik püskürmeler gibi - yanı sıra endüstriyel faaliyet - kömür yakma gibi - atmosfere veya doğrudan okyanusa, bu noktada başladığı yere cıva yayıyor deniz yaşamında birikin.

 4. Çok fazla civa tüketmek, ciddi tonlardaki sağlık sorunlarıyla bağlantılı olup, ton balığının düzenli alımı ile ilgili endişeleri artırmaktadır.

 5. Bu makale ton balığındaki cıvaları incelemekte ve bu balığı yemenin güvenli olup olmadığını söylemektedir.

Ne Kadar Kirlenmiş?

 1. Ton balığı somon, istiridye, ıstakoz, tarak ve tilapia gibi diğer popüler deniz ürünlerinden daha fazla cıva içeriyor (1).

 2. Bunun nedeni, ton balıklarının zaten değişen miktarlarda cıva ile kontamine olmuş küçük balıklarla beslenmesidir. Civa kolayca atılmadığından, zamanla ton balığının dokusunda birikir (2, 3).

 3. Balıktaki cıva seviyeleri milyonda bir kısım (ppm) veya mikrogram (mcg) cinsinden ölçülür. Bazı yaygın ton balığı türleri ve cıva konsantrasyonları (1):

 4. ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), kilo başına günlük 0.045 mcg cıva (kg başına 0.1 mcg) vücut ağırlığının maksimum maksimum cıva dozu olduğunu belirtir. Bu miktar referans doz olarak bilinir (4).

 5. Civa için günlük referans dozunuz vücut ağırlığınıza bağlıdır. Bu sayının yedi ile çarpılması size haftalık cıva limitinizi verir.

 6. İşte farklı vücut ağırlıklarına göre referans doz örnekleri:

 7. Bazı orkinos türleri cıvada çok yüksek olduğu için, 3 onsluk (85 gramlık) tek bir porsiyon, kişinin haftalık referans dozuna eşit ya da daha yüksek bir cıva konsantrasyonuna sahip olabilir.

Merkür Maruziyetinin Tehlikeleri

 1. Ton balıklarındaki cıva, cıva maruziyetiyle ilişkili riskler nedeniyle bir sağlık sorunudur.

 2. Civa balık dokularında zamanla biriktiğinde, vücudunuzda birikebilir. Vücudunuzda ne kadar cıva bulunduğunu değerlendirmek için, bir doktor saç ve kanınızdaki cıva konsantrasyonlarını test edebilir.

 3. Yüksek seviyede cıva maruziyeti beyin hücresi ölümüne neden olabilir ve ince motor becerileri, hafıza ve odaklama bozulmasına neden olabilir (5).

 4. 129 yetişkinin birinde yapılan bir çalışmada, yüksek konsantrasyonda cıva konsantrasyonuna sahip olanlar ince motor, mantık ve bellek testlerinde cıva seviyesine sahip olanlara göre daha kötü performans gösterdiler (6). [! 3874 => 1140 = 3!

 5. İşyerinde cıvaya maruz kalan yetişkinlerde yapılan bir çalışma, depresyon ve kaygı semptomları açısından anlamlı derecede daha fazla yaşadıklarını ve işlem bilgisinde kontrol katılımcılarına göre daha yavaş olduklarını ortaya koydu (7). [! 3874 => 1140 = 3!

 6. 1.800'den fazla erkekte yapılan bir çalışmada, en çok balık yiyen ve en yüksek civa konsantrasyonlarına sahip olanlar kalp krizi ve kalp hastalığından ölmek için iki kez daha olasıydı (8). [! 3874 => 1140 = 3!

Ton Balığını Ne Sıklıkta Yemelisiniz?

 1. Ton balığı inanılmaz derecede besleyicidir ve protein, sağlıklı yağlar ve vitaminlerle doludur - fakat her gün tüketilmemelidir.

 2. FDA, yeteri kadar omega-3 yağ asidi ve diğer faydalı besinleri almak için yetişkinlerin haftada 2-3 kez 3-5 ons balık (85-140 gram) yemelerini önerir (10).

 3. Bununla birlikte, araştırmalar düzenli olarak 0,3 ppm'den daha yüksek civa konsantrasyonlu balık yemenin kandaki civa seviyesini artırabileceğini ve sağlık sorunlarına yol açabileceğini göstermektedir. Ton balıklarının çoğu bu miktarı aştı (1, 11).

 4. Bu nedenle, yetişkinlerin çoğu, ılımlı bir şekilde ton balığı yemeli ve cıvada nispeten düşük olan diğer balıkları seçmeyi düşünmelidir.

 5. Ton balığı satın alırken, albacore veya bigeye kadar cıva içermeyen atlayışı veya konserve ışık çeşitlerini tercih edin.

 6. Haftada önerilen 2-3 porsiyonun bir parçası olarak morina, yengeç, somon ve tarak gibi diğer düşük cıvalu türlerin yanı sıra morina ve konserve hafif ton balığı tüketebilirsiniz (10 ).

 7. Haftada bir kereden fazla albacore veya yellowfin orkinos yemekten kaçının. Kocagöz ton balığından olabildiğince kaçının (10).

Bazı Popülasyonlar Ton Balığından Kaçınmalı

 1. Bazı popülasyonlar cıvaya karşı özellikle hassastır ve ton balığından kaçınmalı veya tamamen uzak durmalıdır. [! 3874 => 1140 = 5!

 2. Civa maruziyeti embriyo gelişimini etkileyebilir ve beyin ve gelişim sorunlarına neden olabilir.

 3. 135 kadın ve bebekte yapılan bir çalışmada, hamile kadınlar tarafından tüketilen her bir ilave ppm cıva, bebeklerinin beyin fonksiyon testi puanlarında yedi puanın üzerinde bir düşüşe bağlanmıştır (12).

 4. Bununla birlikte, çalışma düşük cıvalu balıkların daha iyi beyin skorları ile ilişkili olduğunu belirtti (12).

 5. Sağlık yetkilileri şu anda çocuklara, hamile kadınlara ve emziren annelere, ton balığı ve diğer yüksek cıva balıklarının alımını sınırlandırması gerektiğini, bunun yerine haftada 2-3 porsiyon düşük civarı balık almayı hedefliyor (4) , 10).

Alt satırda

 1. Merkür maruziyeti, beyin fonksiyonu, anksiyete, depresyon, kalp hastalığı ve yetersiz bebek gelişimi gibi sağlık sorunları ile bağlantılıdır.

 2. Ton balığı çok besleyici olsa da, diğer balıkların çoğuna kıyasla cıva oranı da yüksektir.

 3. Bu nedenle, ılımlı bir şekilde yenilmelidir - her gün değil.

 4. Her hafta birkaç kez diğer düşük cıva balıklarıyla birlikte hafif konserve ve hafif konserve ton balığı yiyebilirsiniz, ancak albacore, yellowfin ve bigeye ton balığını sınırlamalı veya kaçınmalıdır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407