Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ton balığı ne sıklıkla yemeliyim?

Ton balığı ne sıklıkla yemeliyim?

 1. Ton balığı terimi, skipjack, albacore, yellowfin ve bigeye gibi birçok balık türünü kapsar. Skipjack en çok tüketilen türdür.

 2. Civa, termometreler, termostatlar ve otomotiv ışık anahtarlarında sıkça kullanılan ve enerji santralleri, çimento fabrikaları ve bazı kimyasal üreticileri gibi endüstriyel tesislerde kullanılmaya başlanan bir kimyasaldır.

 3. Çevreye salındığında civa, okyanuslarımıza ve su yollarımıza yerleştiğinde halk sağlığı sorunu olabilir.

 4. Doğal bakteriler cıvaları emer ve onu metilcury'e dönüştürerek besin zincirine sokar. Küçük balıklar metilkerkür tüketir veya absorbe eder ve daha büyük balıklar tarafından yenir. Bununla birlikte, parçalanma ya da çözünme yerine cıva, besin zincirinin her seviyesinde oluşur.

 5. Ton balığı gibi büyük balıkların vücutlarında civa konsantrasyonları, çevreleyen habitatlarınınkinden 10.000 kat daha fazla olabilir.

 6. Bununla birlikte, ton balığı belirli miktarlarda yemek için hala güvenlidir. Bu makale, sağlığı etkilemeden ne kadar yenileceğini açıklıyor ve çok fazla tüketme riskini netleştiriyor.

Riskler

 1. Civa kokusuz ve insanlara görünmez. Bununla birlikte, vücuda girdikten sonra, bir nörotoksin olarak hareket edebilir ve beyin ve sinir sistemine karışabilir.

 2. Civa maruziyet, özellikle küçük çocuklar ve hamile kadınlar için zararlı olabilir.

 3. Bir çocuğun beyni gelişirken, besin maddelerini hızla emer. Civa bu emilimi etkileyebilir, öğrenme engellerine ve gelişimsel gecikmelere neden olabilir. Bebeklerde ve fetüslerde yüksek dozlar bilişsel zorluklara, beyin felci, sağırlık ve körlüğe yol açabilir.

 4. Yetişkinlerde cıva zehirlenmesi doğurganlığı ve tansiyon regülasyonunu etkileyebilir.

 5. Civa zehirlenmesi de aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

Konserve ton balığı ne sıklıkla yemelisin?

 1. İki ana konserve ton balığı türü vardır: Beyaz albacore ve yığın ışığı.

 2. Öbek ışığı çoğunlukla daha küçük bir ton balığı türü olan skipjack orkinosundan yapılır. Albacore ton balığı daha büyük bir türdür ve daha yüksek cıva seviyeleri içerir.

 3. Konserve beyaz albacore ton balığı tipik olarak milyonda cıva başına 0.32 parça içerir. Konserve hafif ton balığı milyonda cıva başına 0.12 parça içerir.

 4. Aşağıdaki tablo, bir bireyin vücut ağırlığına göre yemesi gereken önerilen konserve ton balığı miktarını içerir:

 5. Yukarıdaki tablodaki rakamlar cıva ve balıklar için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) test sonuçlarından ve Çevre Koruma Ajansı'nın (EPA) güvenli cıva seviyelerinin belirlenmesinden alınmıştır.

 6. FDA, hamilelik sırasında taze albacore orkinos ve orkinos bifteğinden kaçınmayı önerir. Sadece haftada 170 g'dan az porsiyon yemek yemek güvenlidir. Konserve ton balığı, ancak, hamilelik sırasında yemek güvenlidir.

 7. Balıkların sağlayabildiği protein ve omega-3 yağ asitlerinde hala artış arıyorsanız, albacore orkinosları ve diyetteki büyük, yırtıcı balıkları somon, ringa balığı, sardalya ile değiştirmeyi deneyin. veya hamsi. Bunlar, besin zincirini aşağı indirdiklerinden daha az cıva içerirler.

 8. İnsanlarda, kandaki cıva seviyelerinin yüksek olduğu tespit edilirse, güvenli bir seviyeye düşmeleri 6 ay veya daha uzun sürebilir.

 9. Adam Felman tarafından en son 28 Haziran 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 10. Balık yemek senin için iyi, değil mi? (N.d.). Https://www.nrdc.org/sites/default/files/walletcard.pdf

 11. Civa uyarısı: Konserve ton balığı güvenli midir? (N.d.). Https://www.edf.org/oceans/mercury-alert-canned-tuna-safe

 12. Ticari balık ve kabuklu deniz hayvanlarında cıva seviyeleri. (2017, 25 Ekim). Https://www.fda.gov/food/foodborneillnesscontaminants/metals/ucm115644.htm

 13. Hamilelik ve balık: Yemek güvenli olan nedir? Https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy-and-fish/art-20044185?pg=1

 14. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 15. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 16. İki ana konserve ton balığı türü vardır: Beyaz albacore ve yığın ışığı.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407