Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tilapia Balığı: Yararları ve Tehlikeleri

Paket servis

 1. Tilapia ucuz, hafif aromalı bir balıktır. ABD'de en yaygın tüketilen dördüncü deniz ürünü türüdür.

 2. Birçok insan tilapiyi seviyor çünkü nispeten uygun fiyatlı ve çok balık tadı yok.

 3. Ancak, bilimsel çalışmalar tilapia'nın yağ içeriği hakkındaki endişeleri vurguladı. Birkaç raporda ayrıca, tilapia tarım uygulamalarını çevreleyen sorular da gündeme getirildi.

 4. Sonuç olarak, birçok insan bu balıktan tamamen kaçınmanız gerektiğini ve sağlığınıza zararlı olabileceğini iddia ediyor.

 5. Bu makale delilleri inceliyor ve tilapia yemenin yararlarını ve tehlikelerini gözden geçiriyor.

Tilapia Nedir?

 1. Tilapia adı aslında çiklit ailesine ait birçok tatlı su balığı türünü ifade eder.

 2. Yabani tilapya Afrika’nın yerli olmasına rağmen, balıklar dünya çapında tanıtıldı ve şu anda 135’ten fazla ülkede çiftçilik yapıyor. [! 5056 => 1140 = 2!

 3. Tilapinin yararları ve tehlikeleri, büyük ölçüde, bölgelere göre değişen tarım uygulamalarındaki farklılıklara bağlıdır.

 4. Çin, dünyanın en büyük tilapia üreticisi. Yıllık 1,6 milyon mt'un üzerinde üretim yapıyorlar ve ABD'nin tilapya ithalatının çoğunluğunu sağlıyorlar (2).

Besinler

 1. Tilapia oldukça etkileyici bir protein kaynağıdır. 3,5 ons (100 gram), 26 gram protein ve sadece 128 kalori (3) içerir.

 2. Daha da etkileyici olanı, bu balıktaki vitamin ve mineral miktarı. Tilapia, niasin, B12 vitamini, fosfor, selenyum ve potasyum bakımından zengindir.

 3. 3,5 onsluk bir hizmet aşağıdakileri içerir (3):

 4. Tilapia ayrıca yağsız bir protein kaynağıdır ve porsiyon başına sadece 3 gram yağ içerir.

 5. Bununla birlikte, bu balıktaki yağ türü kötü şöhretine katkıda bulunur. Bir sonraki bölümde tilapyadaki yağ daha fazla tartışılmaktadır.

Enflamasyon

 1. Balıklar neredeyse evrensel olarak dünyadaki en sağlıklı yiyeceklerden biri olarak kabul edilir.

 2. Bunun temel nedenlerinden biri somon, alabalık, albacore orkinos ve sardalye gibi balıkların çok miktarda omega-3 yağ asidi içermesidir. Aslında, yabani yakalanmış somon, 3.5 ons (100 gram) porsiyon başına 2.500 mg'dan fazla omega-3 içerir (4).

 3. Omega-3 yağ asitleri, iltihabı ve kan trigliseritlerini azaltan sağlıklı yağlardır. Ayrıca kalp hastalığı riskinin azalmasıyla da ilişkilendirilmişlerdir (5, 6, 7).

 4. Tilapia için kötü haber, porsiyon başına sadece 240 mg omega-3 yağ asidi içermesidir - yabani somondan on kat daha az omega-3 (3).

 5. Bu yeterince kötü değilse, tilapia, omega-3'ten daha fazla omega-6 yağ asidi içerir.

 6. Omega-6 yağ asitleri oldukça tartışmalı ancak genellikle omega-3'lerden daha az sağlıklı olarak kabul ediliyor. Hatta bazı insanlar, omega-6 yağ asitlerinin zararlı olabileceğine ve aşırı yendiğinde iltihaplanmayı artırabileceğine inanıyor (8).

]

 1. Tilapiia için tüketici talebi artmaya devam ettikçe, tilapia tarımı tüketici için nispeten ucuz bir ürün üretmenin uygun maliyetli bir yöntemini sunuyor.

 2. Bununla birlikte, son on yılda birkaç rapor, özellikle Çin'de bulunan çiftliklerden tilapia tarımı uygulamaları ile ilgili bazı ayrıntıları ortaya çıkardı.

 3. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi'nden (FDA) bir rapor, Çin'de yetiştirilen balıkların hayvanlardan dışkı beslenmesinin yaygın olduğunu ortaya koydu (11).

 4. Bu uygulama üretim maliyetlerini düşürse de, hayvan atıklarında bulunan Salmonella gibi bakteriler suyu kirletebilir ve gıda kaynaklı hastalık riskini artırabilir.

 5. Hayvan dışkılarını yem olarak kullanmak, rapordaki herhangi bir balıkla doğrudan ilişkili değildi. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri'ne ithal edilen tilapilerin yaklaşık% 73'ü bu uygulamanın özellikle yaygın olduğu Çin'den geliyor (12). [! 5056 => 1140 = 5!

 6. Monterey Bay Aquarium Deniz Ürünleri İzleme Örgütü, Çin tilapia tarımında on yıldan uzun süredir yasaklanmasına rağmen, kansere ve diğer toksik etkilere neden olduğu bilinen bazı kimyasalların halen kullanıldığını bildirdi (13).

Alternatifler

 1. Çin'de tilapiyi içeren ilgili tarım uygulamalarından dolayı, Çin'den tilapiden kaçınmak ve dünyanın başka yerlerinden tilapiyi aramak en iyisidir.

 2. Çiftlik tilapiası için alışveriş yaparken, en iyi kaynaklar Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Hollanda, Ekvador veya Peru’dan gelen balıkları içerir (14). [! 5056 => 1140 = 6!

 3. Alternatif olarak, diğer balık türleri daha sağlıklı ve daha güvenli olabilir. Somon, alabalık ve ringa balığı gibi balıklar pilavda tilapiden çok daha fazla omega-3 yağ asitine sahiptir.

 4. Ek olarak, bu balıkların yabani avlanmaları daha kolaydır, bu da bazı tilapia tarlalarında kullanılan yasaklı kimyasalların bir kısmından kaçınmaya yardımcı olur.

Alt satırda

 1. Tilapia, tüm dünyada yetiştirilen ucuz, yaygın olarak tüketilen bir balıktır.

 2. Selenyum, B12 vitamini, niasin ve potasyum gibi birçok vitamin ve mineralde de yüksek olan yağsız bir protein kaynağıdır.

 3. Ancak, tilapiadan kaçınmak veya sınırlandırmak isteyebileceğiniz birkaç neden vardır.

 4. Ayrıca, hayvan dışkısının gıda olarak kullanıldığına ve Çin'deki tilapia çiftliklerinde yasaklı kimyasalların kullanımına devam edildiğine dair haberler var. Bu nedenle, eğer tilapiyi yemeyi seçerseniz, Çin'den gelen balıklardan kaçınmak en iyisidir.

 5. Alternatif olarak, yabani somon veya alabalık gibi omega-3 yağ asitlerinde yüksek balık seçmek, daha sağlıklı ve daha güvenli bir deniz ürünü seçimi olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407