Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tereyağlı Kahve: Tarif, Faydalar ve Riskler

Alt satırda

 1. Tereyağı, geleneksel olmayanı bulduğu birçok kahve içicisine rağmen, iddia edilen yağ yakma ve zihinsel berraklık faydaları için kahve fincanlarına yol açtı.

 2. Kahvenize tereyağı eklemenin sağlıklı mı, yoksa yanlış iddialarla yönlendirilen başka bir trend mi olduğunu merak edebilirsiniz.

 3. Bu makale, kahvenize tereyağı eklemenin olası sağlık yararları ve riskleri hakkında kanıta dayalı bilgiler sunar, böylece denemek isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Tereyağlı kahve ve Kurşun geçirmez kahve

 1. Tereyağı kahvesi, demlenmiş kahve, tuzsuz tereyağı ve kolay sindirilebilir bir tür yağ olan orta zincirli trigliseritlerden (MCT) oluşan bir içecektir.

 2. Dave Asprey adlı bir girişimci tarafından geliştirilen Bulletproof kahveye benziyor. Asprey's Bulletproof kahvesi, belirli bir tür kahve çekirdeği, MCT'leri yüksek bir sıvı ve otla beslenen, tuzsuz tereyağı kullanıyor.

 3. Tereyağı kahvesi, özel kahve çekirdekleri veya MCT yağı gerektirmeyen, kurşun geçirmez kahvenin kendin yap (DIY) sürümüdür. Aslında, iyi bir MCT kaynağı olan tuzsuz tereyağı ve hindistancevizi yağı içeren kahve işe yarayacaktır.

 4. Tereyağı kahvesi, yağ oranı yüksek ve karbonhidrat oranı düşük olan keto diyetini uygulayanlar tarafından kahvaltı yerine sıklıkla tüketilir.

 5. Tereyağı kahvesi nasıl yapılır:

Tereyağlı kahvenin beslenmesi

 1. 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ve tuzsuz tereyağı içeren standart 8 ons (237 ml) bir fincan kahve (1):

 2. Tereyağı kahvesindeki yağın yaklaşık% 85'i doymuş yağdır.

 3. Her ne kadar bazı çalışmalar doymuş yağları yüksek LDL kolesterol gibi kalp hastalığı risk faktörlerinde bir artışa bağlamış olsa da, araştırmalar doymuş yağın doğrudan kalp hastalığına yol açmadığını öne sürmektedir (2, 3). , 4).

 4. Bununla birlikte, tereyağlı kahvede doymuş yağ miktarı sadece bir porsiyon için aşırı derecede yüksek.

 5. Araştırmalar, diyetinizdeki doymuş yağların bir kısmının çoklu doymamış yağlarla değiştirilmesinin kalp hastalığı riskini azaltabileceğini gösteriyor. Çoklu doymamış yağ oranı yüksek yiyecekler fındık, tohum ve somon, uskumru, ringa balığı veya ton balığı gibi yağlı balıklardır (5). [! 5800 => 1140 = 3!

 6. Tereyağı kahvesi de az miktarda kalsiyum, K ve E vitaminleri ve birkaç B vitaminini içermesine rağmen, bu besinlerin kaynağı iyi değil.

Efsaneler ve gerçekler

 1. Birçok insan tereyağı kahvesiyle yemin eder, kalıcı enerji sağladığını, zihinsel berraklığı arttırdığını ve açlığı bastırarak yağ kaybını desteklediğini iddia eder.

 2. Ayrıca, tereyağlı kahvenin daha hızlı bir ketoz durumuna ulaşmanıza yardımcı olabileceğine dair bir kanıt bulunmamasına rağmen, ketoz hastaları için keton şeklinde ek yakıt sağlayabilir. Yine de, kandaki keton seviyelerini yalnız MCT yağı yemekten daha fazla yükseltmeyebilir.

 3. Hiçbir çalışma, içeceğin sağlığa yönelik potansiyel sağlık yararlarını veya risklerini doğrudan incelememiş olmamasına rağmen, mevcut araştırmalara dayanarak varsayımlarda bulunmak mümkündür.

 4. Tereyağlı kahve taraftarları açlığı bastırdığını ve daha az yemenize yardımcı olarak kilo vermenize yardımcı olduğunu iddia ediyor.

 5. Tereyağı kahvesi, sindirimi yavaşlatan ve dolgunluk hissini artırabilen çok miktarda yağ içerir (7, 8, 9, 10).

 6. Spesifik olarak, tereyağlı kahvenin içindeki hindistancevizi yağı, diğer yükseklerde bulunan uzun zincirli trigliseritlerden (LCT'ler) daha fazla dolgunluk hissini teşvik edebilen bir tür yağ olan zengin bir MCT kaynağıdır. yağ, fındık ve et gibi yağlı yiyecekler (11).

 7. Örneğin, bir çalışma, 4 hafta boyunca 22 gram MCT yağı içeren bir kahvaltıyı yiyen erkeklerin öğle yemeğinde 220 daha az kalori tükettiğini ve yüksek kahvaltıda yiyen erkeklerden daha fazla vücut yağını kaybettiğini buldu. LCT'ler (12).

 8. Çalışmalar, düşük kalorili diyetleri takip eden kişilerde düşük dozlu diyetler uygulayan insanlarda düşük dozlu açlık ve daha fazla kilo kaybını, MCT ilavesi ile karşılaştırıldığında bildirmiştir. Bununla birlikte, bu etkiler zamanla azalmaktadır (13, 14, 15).

 9. Tereyağlı kahvenin kan şekeri çökmesi olmadan sabit, uzun ömürlü enerji sağladığına inanılıyor. Teoride, yağ sindirimi yavaşlattığından, kahvedeki kafein daha yavaş emilir ve daha uzun ömürlü enerji sağlar.

 10. Tereyağlı kahvenin yağının emilimini yavaşlatması ve kafeinin etkilerini uzatması mümkün olsa da, etki büyük olasılıkla önemsiz ve farkedilmez (17).

 11. Aksine, MCT yağı, tereyağlı kahvenin öngörülen uzun vadeli, enerji artırıcı etkilerinden sorumludur. Daha kısa zincir uzunlukları göz önüne alındığında, MCT'ler hızla parçalanır ve vücudunuz tarafından emilir (18).

 12. Bu, anlık enerji kaynağı olarak kullanılabilecekleri veya karaciğerinizin daha uzun bir süre boyunca enerji seviyelerini yükseltmeye yardımcı olabilecek yağ asitlerinden üretilen moleküller olan ketonlara dönüştürülebilecekleri anlamına geliyor.

 13. Tereyağlı kahvenin zihinsel netliği arttırdığı ve bilişsel işlevi arttırdığı söyleniyor.

 14. Beyninizdeki keton kullanımının Alzheimer ve Parkinson gibi bazı nörodejeneratif hastalıklara fayda sağladığı gösterilmiş olmasına rağmen, bir keton kaynağı olarak MCT'lerin zihinsel açıklığı arttırdığını gösteren bir kanıt yoktur (20, 21). ).

 15. Aksine, kahvede bulunan kafeinin, zihinsel odaklanmadaki artıştan ve tereyağlı kahve içtikten sonra yaşanan uyanıklıktan sorumlu olduğunu öne süren kanıtlar var (22, 23, 24, 25).

Tereyağlı kahve dezavantajları

 1. Tereyağlı kahvenin güne başlamak için dengeli bir yol olmadığını unutmayın.

 2. Besleyici bir kahvaltının tereyağlı kahve ile değiştirilmesi birçok önemli besinin yerini alıyor. Dahası, tipik bir kahvaltının yanı sıra içeceğin içilmesi de, muhtemelen kayda değer miktarda gereksiz kalori ekler.

 3. İçecekteki tüm kalorilerin yağdan geldiği için, protein, lif, vitamin ve mineraller gibi diğer sağlıklı besinleri kaçırırsınız.

 4. Ispanaklı iki çırpılmış yumurta, yarım bardak (45 gram) keten tohumu ve meyveli yulaf ezmesi ve meyveli yulaf ezmesi, enerjinize ve genel sağlığınıza göre daha besleyici bir yemektir. tereyağlı kahve servis

 5. Bu, insanların yaklaşık% 25'inin kolesterol hiper-cevaplayıcı olarak kabul edildiği anlamına geliyor, bu da yüksek kolesterol gıdaların kan kolesterollerini önemli ölçüde artırdığı anlamına geliyor (26, 27, 28).

 6. Hiper-cevaplayıcı sayılanlar için tereyağlı kahveden vazgeçmek iyi bir fikir olabilir.

Dengeyi aklınızda tutun

 1. Tereyağlı kahveyi denemek ve hoşuna gitmek istiyorsanız, dengeyi sağladığınızdan emin olun.

 2. Günün diyetinin kalanını yeterince besleyici yapmak için fazladan protein, meyve ve sebzeler doldurduğunuzdan emin olun. Ayrıca diğer öğünlerdeki yağ alımınızı da azaltmalısınız - bir keto diyetini uygulamadığınız sürece - ve yağ alımınızı günün geri kalanında dengede tutun.

 3. Tereyağı kahvesi doymuş yağda çok yüksektir, bu nedenle günün geri kalanında avokado, fındık, tohum ve balık yağı gibi mono ve çoklu doymamış yağ kaynaklarına öncelik vermek akıllıca bir fikirdir.

 4. Ketojenik bir diyet uygulayanlar için, hindistancevizi yağında pişirilmiş yumurta, avokado ve ıspanak gibi çok besleyici, keto-dostu yemekler olduğunu unutmayın. vücudunuza ihtiyacı olan besinleri sağlamak için tereyağı kahvesi.

En alt satırda

 1. Tereyağı kahvesi kahve, tereyağı ve MCT veya hindistancevizi yağı içeren popüler bir içecektir.

 2. Metabolizma ve enerji seviyenizi arttırdığı söyleniyor, ancak bu etkilerin henüz kanıtlanmadığı belirtildi.

 3. Tereyağı kahvesi ketojenik diyettekilere faydalı olsa da, güne başlamanın birkaç sağlıklı yolu var.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407