Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Taze Vs yemenin sağlığa faydaları nelerdir? Donmuş balık?

Asyalı Armutun Perks'i

 1. Taze balığın donmuştan daha sağlıklı bir seçenek olabileceği görülmekle birlikte, gerçek şu ki, hem taze hem de dondurulmuş balığın, doğru bir şekilde sakladığınız ve hazırladığınız sürece sağlıklı seçimler olabileceğidir. Balığın tazeliği, nasıl donmuş, ne kadar çabuk donmuş olduğu ile birlikte tadı ve dokusunu olduğu kadar bakteri içeriğini de etkileyebilir.

 1. Hem taze hem de dondurulmuş balıklar bozulabilir. Birkaç gün içinde balık yemek, bozulmak için vaktinin olmamasını sağlar. Taze balıkları yemeden önce buzdolabında bir ila iki günden fazla bekletmeyiniz. Donmuş balık nakliye sırasında çözülürse bozulabilir. Ambalajdaki yırtıklar veya yırtıklar gibi olası bozulma belirtilerine bakın. Çözündükten sonra deniz ürünlerini dondurmayınız. Dondurulmuş balık alırsanız, soğutma hattının üstünde depolanan paketleri seçmeyin. Taze balıkta amonyak benzeri bir koku varsa, bozulmaya başlayabilir.

Bakteriyel Kirlenme

 1. Dondurucu balık sizi hasta edebilecek bakteriyel gelişmeyi durdurur. Taze balık yemek veya buzdolabında saklamak da bakteri üremesini geciktirebilir. Az pişmiş balık, shigella, salmonella, vibrio cholerae, staphylococcus veya clostridium gibi balıklardan kaynaklanan bakteriyel enfeksiyonların ana nedenidir. Pişirmeden önce balıkları iyice çözdürmezseniz, az miktarda donmuş alanlar tamamen pişmeyebilir. 145 derece Fahrenheit bir iç sıcaklığa kadar pişirin. Balıklar mutfak gibi sıcak ortamlarda çözülürse çözülme işlemi sırasında da bakteri üreyebilir. Balıkları soğuk bir kabın içinde veya buzdolabında çözün.

Beslenme

 1. Dondurma, çoğu durumda balığın besin içeriğini azaltmaz. A ve D vitaminleri gibi protein, yağ ve yağda çözünen vitaminler donma sürecinin kendisinden etkilenmez. Ancak balıkları çözdüğünüzde, balık çözülürken su içeriğinin bir kısmını kaybedebilirsiniz. Su, bazı suda çözünür vitamin ve mineralleri içerebilir. Balıkta kaybolan tüm suyu pişirmek için kullanırsanız, vitaminleri ve mineralleri koruyabilirsiniz. Taze balık su içeriğinin hiçbirini kaybetmediği için herhangi bir vitamin veya mineral kaybetmez.

Tat ve Görünüm

 1. Sağlığınızı doğrudan etkilemeseler de, balığın tadı ve görünümü yeme istekliliğinizi etkileyebilir. Balıklar yağsız protein ve esansiyel omega-3 yağ asitleri içerdiğinden diyetinize değerli bir katkı sağlar. Alaska Seafood Marketing Institute, Ne Cooking America web sitesinde, taze ve uygun şekilde dondurulmuş balıklar arasındaki farkı söyleyemediğini söylüyor. Balık, ılık suda veya ılık bir odada çözülürse, zevksiz bir doku ile hafifçe çılgınca dönebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407