Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tavukla İlgili Genel Beslenme Değerleri

Daha Fazla Lezzet

 1. Tavuk, birçok sağlıklı diyet için en iyi seçenek olarak lanse edildi. Paleo onaylı, keto dostu ve diğer etlere göre az yağlı. Ancak tavuk beslenme uzmanlarının bu kadar çok sevdiği şey nedir? Çok var. Tavuk, protein açısından yüksek ve kalorilerde nispeten düşüktür. Karbonhidratı düşüktür ve B vitaminleri ve selenyum gibi önemli besinleri sağlar.

 2. Elbette, seçtiğiniz kesim ve hazırladığınız yemek tavuğun beslenme gerçeklerini etkileyecektir, ancak tavuğu et içeren hemen hemen her diyet planına dahil edebilirsiniz.

Tavuktaki Protein

 1. Bir proteinin kalitesine karar verirken, içerdiği amino asitlere bakmak yararlı olacaktır. Vücudunuzun düzenli olarak ihtiyaç duyduğu 20 ana amino asit vardır. Bunlardan 11 tanesini kendin yapabilirsin, ama diğer dokuzunun yediğin yiyeceklerden gelmesi gerekiyor. Vücudunuzun kendisinin yapabileceği 11 amino aside, esansiyel olmayan amino asitler denir, diyetinizden almanız gereken dokuz amino asit ise esansiyel amino asitler olarak sınıflandırılır.

 2. Tavuk, genellikle yüksek kalitede bir protein kaynağı olarak tanımlanır, çünkü dokuz gerekli esansiyel amino asitin tümünü içerir ve tam bir protein yapar. Aynı zamanda vücut tarafından kolayca sindirilir, çünkü biftek gibi sert etleri sindirmek için zorlaştıran bağlayıcı bir protein olan kollajen düşüktür.

 3. Tavuktaki protein miktarı kesin olarak kesime ve etin beyaz veya koyu olmasına bağlıdır. Beyaz et olan 3 onsluk bir porsiyon tavuk göğsü, 18.75 gram protein içerirken, aynı miktarda tavuk uyluk, koyu et ise porsiyon başına 15.75 gramda biraz daha düşüktür.

Protein Sağlığının Faydaları

 1. Yüksek kaliteli protein, kilo vermede ve kilo korumada yardımcı olma kabiliyeti nedeniyle sık sık selamlanır. Yüksek proteinli diyetler gelişmiş metabolizmaya, iştahta azalmaya ve genel olarak daha düşük kalorili alımlara bağlanmıştır. Nisan 2015’te Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir rapora göre, protein yağsız kas kütlesini korumaya yardımcı olurken kilo vermeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

 2. Fakat bu sadece kilonuzla ilgili değil. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde Nisan 2015’te yayınlanan bir rapora göre, yeterince yüksek kaliteli protein almak ayrıca yaşlandıkça sarkopeni gelişimini veya yaşlanmadan kaynaklanan kas kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

 3. Protein için günlük tavsiye, vücut ağırlığının kilogramı başına 0,8 gramdır (veya 2,2 pound). Bu, eğer 150 kilo ağırlığınız varsa, günde yaklaşık 55 gram proteine ​​ihtiyacınız var demektir. Ancak, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'ndeki raporlar, bu tavsiyenin çok düşük olabileceğine dikkat çekmektedir. Çalışmalardan araştırmacılar, en iyi kilo kaybı için vücut ağırlığının kilogramı başına 1,2 ila 1,6 gram ve yaşlanma sırasında kas kütlesinin korunmasına yardımcı olmak için kilogram başına 1,0 ila 1,5 gram önermektedir.

Tavuk Göğsü Kalorileri

 1. Tavuk da kalorilerde nispeten düşük. 3 onsluk kemiksiz, derisiz tavuk göğsü, yaklaşık 90 kalori içerir. Aynı büyüklükte tavuk uyluk porsiyonu biraz daha yüksektir ve 120 kaloridedir. Eğer bütün bir kuş pişiriyorsanız, bir İngiliz tavuğundaki kaloriyi 850 civarında tahmin edebilirsiniz.

 2. Haziran 2015’te yayınlanan Gıda ve Beslenme Araştırması’nın bir raporu, cildinizi tavukta bırakırsanız, daha yüksek yağ oranı nedeniyle kalori sayısını yüzde 25 ila 30 artırabileceğini ciltte içeriği. Pişirme yöntemleri de kalori üzerinde etkilidir. Kızartma veya sote etme gibi daha yüksek yağda pişirme yöntemleri kalori ekler; pişirme ve kızartma gibi kuru pişirme yöntemleri yapmayın.

Tavuklarda Karbonhidratlar ve Yağ

 1. Çoğu et ve kümes hayvanlarında olduğu gibi, tavuğun içinde hangi kesim olursa olsun, hiç karbonhidrat yok. Bu beslenme gerçeği tavuğu düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli diyetler için temel yapan şeydir. Süpermarkette satın alabileceğiniz et lokantası tavukları gibi hazır tavukların ve donmuş tavukların karbonhidrat sayısını artıran şeker gibi katkı maddeleri olabileceğini unutmayın.

 2. Tavuk göğsü gibi beyaz et tavuğu yağ oranı düşüktür ve her 3 ons porsiyonda sadece 1.5 gram içerir. Temelde uylukta bulunan kara et tavuğu, aynı boy porsiyon için 6.75 gram yağ veren önemli ölçüde daha yüksektir. Bu yağın çoğu, beslenme dünyasında oldukça büyük bir tartışma konusu olan doymuş yağ formundadır.

Doymuş Yağ Tartışması

 1. Bazıları doymuş yağın kalp hastalığına bağlı olduğunu söylerken, BMJ'de 2015 yılında yayınlanan bir rapor endişelenmenize gerek olmadığını söylüyor. Araştırmacılara göre, doymuş yağ, kalp hastalığı ile daha önce sanıldığı gibi yakından bağlantılı değil. Ağustos 2017'de Lancet'te yayınlanan bir araştırma, doymuş yağ alımının kalp hastalığı riskinin artmasıyla anlamlı bir şekilde ilişkili olmadığını ve gerçekte bazı inme tiplerinin riskini azaltabileceğini rapor ederek bu bulguları desteklemektedir.

 2. BMJ’de Haziran 2018’de yayımlanan bir başka rapor, tutarsızlığın birçok araştırmacının diyet yağlarının kendi başlarına değil tümüyle kendi başlarına analiz ettiği gerçeğinden kaynaklandığını söyledi. paket daha önemlidir. Başka bir deyişle, doymuş yağa ek olarak, tavuk, zarar vermek yerine sağlığa iyi katkıda bulunmak için birlikte çalışan protein ve B vitaminleri gibi diğer besinleri de içerir.

Tavukla İlgili Diğer Besin Değerleri

 1. Makro besinlere ek olarak - protein, yağ ve karbonhidratlar - tavuktaki mikro besinler veya vitamin ve mineraller de önemlidir. 3 onsluk bir piliç göğsü de içerir:

 2. Bu genel beslenme gerçeklerine dayanarak, tavuk, ister beyaz ister kara et seçilsin, sağlıklı bir diyette bir yerin var gibi gözüküyor. Tabii ki, tüm beslenme önerileri gibi, sizin için neyin işe yaradığını bulmalısınız.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407