Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tavuk neden yemekte sağlıklıdır?

Ev Yapımı ve Sağlıklı

 1. Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşıyorsanız, özellikle de sağlıklı bir beslenme planı uyguladıysanız, tavuk muhtemelen diyetinizde önemli bir unsurdur. Besin Piramitinin et ve fasulye grubunun bir parçası olan tavuk, vücudun ihtiyaç duyduğu temel besinlerle doludur ve diğer etlerin sahip olduğu sağlıksız niteliklerden daha azını taşır. Kemiksiz, derisiz tavuk göğsü, çeşitli şekillerde hazırlanabilen ve birçok farklı mutfağa uyan mükemmel bir az yağlı besindir.

Protein

 1. Bir 3 oz. kemiksiz, derisiz tavuk göğsü, insan sağlığı için gerekli tüm amino asitleri içeren 27 g protein içerir. Protein, vücudunuzdaki iskelet kası, kalp dokusu ve bağırsaklarınızın duvarlarında bulunan düz kas dahil olmak üzere tüm kas dokusunun temel bir yapı taşıdır. Proteinler ayrıca vücuttaki hücreler ve kemik gibi diğer yapıların bakım ve inşasından ve toksinlerin parçalanması da dahil olmak üzere birçok önemli işin yapılmasından sorumludur.

Yağ

 1. Bir tavuk göğsü doymuş yağda, özellikle cilt çıkarıldığında, birçok protein alternatifine kıyasla nispeten düşüktür. Yüksek yağlı et kesimleri için tavuğun yerine geçerek, LDL'nizi veya "kötü" kolesterolünüzü azaltarak kalp hastalığı geliştirme riskinizi azaltabilirsiniz. Daha az yağlı alternatifler yemek, sağlıklı bir kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Izgara yapmak, kızartmak ve fırınlamak, yağ içeriğini en düşük seviyede tutmak için harika pişirme yöntemleridir.

Selenyum

 1. Tavuk, kanserle mücadele ettiği kanıtlanmış bir eser element olan selenyumun harika bir kaynağıdır. Selenyumun ayrıca, enflamatuar hastalıklar, kardiyovasküler hastalıklar, nörolojik hastalıklar ve enfeksiyonlar dahil olmak üzere diğer dejeneratif hastalıkların insidansı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Selenyum bir antioksidandır ve kanseri teşvik eden serbest radikallerle savaşabilmeleri için C ve E vitaminlerinin aktivitesini olumlu yönde etkiler. Tavuk, 3 onsluk bir kısım başına 24 mikrogram selenyum veya günlük ihtiyacınız olan selenyumun yüzde 44'ünü içerir.

B6 Vitamini

 1. B6 Vitamini veya piridoksin, tavukta bulunur ve protein ve karbonhidratların metabolik işlemine yardımcı olur. İnsülin, beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin, nörotransmitterlerin, enzimlerin, DNA, RNA ve prostaglandinlerin üretilmesine yardımcı olur. B6 vitamini olmadan bağışıklık sisteminiz, metabolizmanız ve merkezi sinir sisteminiz düzgün çalışmayacaktır. Piridoksal fosfat (PLP) olarak adlandırılan aktif B6 Vitamini formu, insan metabolizması üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Her piliç porsiyonu günlük önerilen B-6 vitamini alımınızın yüzde 40'ını içerir.

B3 Vitamini

 1. Niasin olarak da bilinen B3 Vitamini, kümes hayvanlarında ve etlerde bol miktarda bulunur. B3 Vitamini, karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinden ve vücut hücrelerinin sağlığının korunmasından sorumludur. B3 vitamininin ayrıca kolesterol düşürücü etkileri olduğu gösterilmiştir ve bu nedenle, yüksek kolesterol seviyesine sahip kişilerde kalp hastalığı riskinin azaltılmasında olumlu bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Tavuk, kadınlar için günlük niasin alımının yüzde 84'ünü ve erkekler için yüzde 74'ünü sağlıyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407