Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tavuk bir Demir Kaynağı mı?

Tavuk Pişirme İpuçları

 1. Tavuk, protein açısından zengin olduğu ve minimum yağ sağladığı için hem genel sağlık hem de diyet için sağlıklı bir besin olarak belirtiliyor. Tavuk, bu özelliklere ek olarak, demir de dahil olmak üzere bir dizi mikro besin - vitamin ve mineral sunar. Diğer pek çok gıdada demir bulunurken, tavuğun da diyetiniz için iyi bir seçim olmasını sağlayacak diğer faydalı besinleri vardır.

Ütünün Faydaları

 1. En iyi sağlığı sağlamak için demir, her gün tüketmeniz gereken bir mineraldir. Demir, vücudunuzdaki oksijeni taşımaktan sorumlu olan hemoglobin dahil olmak üzere, vücudunuzun birçok enziminin ve proteininin yapısının bir parçasıdır. Demir ayrıca yeni hücrelerin gelişmesine ve farklılaşmasına yardımcı olur.

Tavuktaki Demir İçeriği

 1. Bir 3.5 oz. tavuk göğsü servisi, erkekler için günlük önerilen alımın yüzde 12,5'ini ve kadınlar için günlük önerilen alımın yüzde 5,5'ini oluşturan 1 mg demir sağlar. Hücre gelişimi ve farklılaşmadaki rolü nedeniyle, hamile kadınların daha fazla demire ihtiyacı vardır - günlük 27 mg. 3,5 oz. tavuk göğsü ile servis yapmak bu miktarın yalnızca yüzde 4'ünü sağlıyor.

Yetersiz Demir Riskleri

 1. Yetersiz seviyelerde demir tüketmenin ciddi sonuçları olabilir. En belirgin sorunlardan biri, sizi sersemlemiş, nefes darlığı, enerji eksikliği ve baş ağrılarından muzdarip bırakabileceğiniz bir durum olan demir eksikliği anemisi riskidir. Çok az demir de bağışıklık sisteminizi tehlikeye atabilir, bilişsel performansınızı düşürebilir ve sabit bir vücut ısısını korumanızı engelleyebilir.

Aşırı dozda demir

 1. Çok az demir sağlık sorunlarına neden olabildiği gibi, çok fazla demir tüketimi de olabilir. Erkek, kadın, hamile kadın ve emziren anneler için günlük demir alımının üst sınırı 45 mg'dır. Çok fazla demir yorgunluğa, baş dönmesine, mide bulantısına, kusmaya ve cildinizde grimsi bir renk tonuna neden olabilir.

Tavuktaki Diğer Besinler

 1. Tavuk, demire ek olarak başka önemli besinler de sağlar. Bu besinler arasında çinko, potasyum, kolin ve A vitamini bulunur. Tipik bir 3.5 oz kalınlıkta meme, 31 g protein, 3.6 g yağ ve karbonhidrat içermeyen 165 kalori sağlar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407