Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tavada Kızartmaya Karşı Izgara

 1. Bir pişirme yöntemi gıdada benzersiz kimyasal reaksiyonlara neden olur ve bu nedenle yemeğinize özel tatlar verir. Ancak, birçok kişi yemin etse, et pişirmenin ızgara yapmaktan daha iyi bir yolu yoktur, muhtemelen ızgarada pişirdiğinizden daha fazla et tavada pişirmişsinizdir. Sağlıkla ilgili konular, kolaylık, gerekli pişirme türünde esneklik ve diğer hususlar, T-bone, tavuk göğsü veya domuz pirzolalarınızı kızartma veya ızgara yapma kararını pratiklik ve kişisel tercih meselesi haline getirir.

Sağlık

 1. Hem ızgara hem de kızartma, nasıl ızgara yaptığınıza ve kızarttığınıza bağlı olarak potansiyel sağlık riskleri oluşturur. İlk bakışta kızartma daha az sağlıklı görünebilir. Tencereye tipik olarak tereyağı veya yağ eklersiniz ve yiyeceğiniz, tencereye ne gibi bir yağ ilave edildiyse pişer. Ancak, ızgarada boşalttığınız ancak tavada olmayan yağ miktarı, etinizde bulunan toplam yağın nispeten küçük bir yüzdesini temsil eder. Ayrıca, proteinlerin ızgaralama sırasında yoğun ısı ile etkileşimi, heterosiklik aminler adı verilen kanserojen bileşiklerin oluşumuna neden olur. MSNBC.com’a göre HCA’ların tüketimi kanserle - özellikle de kolon ve mide kanseri ile - bağlantılı. Kömürleşmiş etler, pişirilmiş etler pişirilir ve yanan yağdan çıkan dumanlar HCA'ları arttırır. MSNBC.com'a göre, HCA'lerin rutin tüketimi kolon kanseri riskini iki ila beş kat artırabilir ve meme kanseri riskini iki veya üç katına çıkarabilir. Etleri daha düşük bir sıcaklıkta pişirmek, kızartmak veya ızgara yapmak, HCA sayısını azaltır.

Lezzet

 1. Hem kızartma hem de ızgara, Maillard reaksiyonlarını tetikleyerek proteine ​​yüksek ısı uygulayarak ette lezzet oluşturur. Proteinler ve şekerler arasındaki bu kimyasal etkileşimler, ete zengin ve karmaşık bir tat veren yüzlerce farklı aromalı bileşik oluşturur. Izgara ile elde edilen ilave lezzet iki kaynaktan gelir. Odun kömürü briketleri sert ağaçtan yapılır ve yiyecekler ızgara sırasında dumanlı ahşap lezzetini emer. Hem kömür hem de gaz ızgarasında, yağ damlatılarak oluşturulan duman ve alevler eti kömürden geçirir ve eti dumanlı bir tatla doldurur. Ancak, yağ yakmak, yemeğinizin HCA içeriğini arttırır, bu nedenle bu lezzet bir bedelle gelir.

Kolaylık

 1. Gece veya gündüz yağmur veya yağmur yağar, mutfağınızın konforunda ve rahatlığında yiyecekleri hızlı ve kolay bir şekilde kızartma yapabilirsiniz. Çoğu insan için ızgara, dışarıda, buzdolabınızdan, mutfağınızdan ve yemek pişirme malzemelerinizden uzakta olur. Kömür ızgarasıyla, kömürü hazırlamanın getirdiği rahatsızlığı da eklediniz.

Esneklik

 1. Her yöntem, diğerinin yapmadığı bir esneklik şekli sunar. İkincil gaz brülörlerini kapatmak veya kömürünüzü ızgara üzerinde sadece yarıya dağıtmak gibi dolaylı ısıtma yöntemlerini kullanabilirsiniz, böylece büyük et parçalarını ızgarada kızartın. Öte yandan, bir tavada etin kızartılması, diğer pişirme yöntemleri için kolay bir fırlatma zemini oluşturur. Bir bifteği veya kızartmayı kızartıp tavaya şarap veya et suyu ekleyebilir, sıkı bir kapakla kaplayabilir, ısıyı azaltabilir ve sert bir kesilmiş et kesilinceye kadar yavaşça pişirebilirsiniz. Ayrıca, dökme demir bir tavada kızartılmış bir bifteği, doğrudan kıyılmış bir fırına, tavaya ve herkese, sote edilmiş etinizi nazikçe bitirmek için aktarabilirsiniz.

Diğer Hususlar

 1. Her yöntemin ek avantajları vardır. Kızartma size, ızgara yapmanın genel olarak yapmadığı bir derece sıcaklık kontrolü sağlar. Öte yandan, ızgara yapmak size dışarıda fazladan zaman harcamak için bir fırsat verir ve çünkü dışarıda sosyal etkinliklerde sık sık meydana geldiğinden ızgara yapmak, aşçıya ocakta yalnız durmak zorunda kalmak yerine misafirlerle karışması için biraz zaman verir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407