Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tatlı Patates Vs. Yam Beslenmesi

 1. Terimler sık ​​sık birbirinin yerine kullanılsa da, patatesler ve tatlı patatesler botanik olarak farklıdır. Kaliforniya Üniversitesi Kooperatif Eklentisi, Yams'ın Asya ve Afrika'da soluk ete sahip olduklarını ve tatlı patateslerin parlak turuncu veya sarı etli olduklarını ve Amerika'nın tropikal bölgelerinde yetişdiklerini açıklıyor. 8 onsluk tatlı porsiyonu, tatlı patatesler için 200 kaloriye kıyasla 150 kalori sağlar ve her ikisi de besleyici madde içeren yiyeceklerdir. Bununla birlikte, tatlı patates bazı besin maddelerinde patatesler üzerinde bir kenar tutar.

Protein

 1. Tatlı patatesler, 8 onsluk bir porsiyonda 5 gram protein sunar, salamlar için 2 gramdır. Her iki sebze de kas gelişimi ve doku onarımı için gerekli bir besin maddesi olan özellikle zengin bir protein kaynağı değildir. Bitki protein kaynaklarının çoğunda olduğu gibi, tatlı patatesler ve tatlı patatesler de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri sağlamaz.

Karbonhidratlar ve Elyaf

 1. Hem patates hem de tatlı patates bol miktarda karbonhidrat sunar - patates için 40 gram ve 8 onsluk porsiyon başına tatlı patates için 45 gram. Her iki sebzede de bol miktarda lif bulunur, 5 gram tatlı patates ve 7,5 gram tatlı patates bulunur. Karbonhidratlar vücudunuza şekerler, tercih edilen yakıt kaynağı sağlayarak hem tatlı hem de patatesleri iyi enerji kaynakları haline getirir. Fiber, sindirilemese de, gastrointestinal sağlığınızı iyileştirir ve obezite gibi bazı kanserlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir, Illinois McKinley Sağlık Merkezini belirtir.

Yağ

 1. Hem tatlılar hem de tatlı patatesler porsiyon başına yarım gramdan az yağ içeren çok az yağlı yiyeceklerdir. Vücudunuzda, yağda çözünen vitaminlerin sağlıklı bir şekilde alınmasını sağlamak ve hücre zarlarınızı iyi çalışır durumda tutmak için bazı diyet yağları gerekir, ancak diyetinizdeki aşırı yağ obezite ve kalp damar sorunlarına neden olabilir. Hafif yağ ve tatlı patates içeriği, toplam yağ alımınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

Vitaminler

 1. Tatlı patates ve patatesler arasındaki en büyük besinsel fark, A vitamini içeriğidir. Cildinizi ve yumuşak dokularınızı sağlıklı tutmak için gerekli olan bu vitamin için 8 onsluk tatlı bir patates günlük ihtiyacınızın% 270'ini sağlarken, aynı kısımda sadece% 1 oranında bulunur. Her iki sebze de iyi bir C vitamini, B6 vitamini, tiamin ve pantotenik asit kaynağıdır, 1 fincan tatlı patates bu günlük vitaminler için günlük ihtiyacınızın yüzde 20 ila 50'sini sağlar ve salamın içerdiği miktarın yaklaşık iki katıdır. C Vitamini vücudunuzun yaraları ve hasarlı dokuları onarmasına yardımcı olur ve B6 vitamini, tiamin ve pantotenik asit yemeğinizi metabolize etmek ve hücrelerinizi iyi durumda tutmak için çalışır.

Mineraller

 1. 1 fincan tatlı patates püresi, günlük potasyum, bakır ve manganez ihtiyacınızın yarısını verir. Aynı miktardaki ip, aynı zamanda günlük ihtiyaçlarınızın yüzde 20'sini sağlayan bu minerallerin iyi bir kaynağıdır. Potasyum enerji üretimine ve kas kasılmasına yardımcı olurken, bakır kollajen, hemoglobin ve melanin sentezinde rol oynar. Texas Heart Institute, Manganez'in vücudunuzdaki rolünün belirsiz olduğunu, ancak ideal sağlık için de gerekli olduğunu söylüyor. [! 4637 => 1130 = 6!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407