Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tarih Meyveleri Böbrek Taşları

Diyet Dostu Kurutulmuş Meyve Alımı

 1. Hurma meyveleri, aperatif olarak, mısır gevreği, yoğurt veya meyve salatalarında veya hatta ekstra lezzet için et veya kümes hayvanı tariflerinde yiyebileceğiniz tatlı, tropik meyvelerdir. Potasyum oranı yüksektir ve yağsızdır, ancak böbrek taşlarından muzdaripseniz sağlıksız bir seçim olabilir. Tarihlerin diyetinizin bir parçası olup olmadığından emin değilseniz doktorunuzla konuşun.

 2. Böbrek taşları böbreklerinizde sert kristaller. Mayo Clinic'e göre küçük taşlar ağrısız olabilir, ancak büyük taşlar böbreklerinizden idrar yolunuza geçerken ağrılı olabilir. Eğer aile öyküsü varsa ya da zaten böbrek taşı yaşadıysanız, 40 yaşın üzerindeki bir erkek iseniz ya da düzenli olarak hidratlı kalmak için yeterince su içmiyorsanız, böbrek taşları için daha yüksek risk altındasınız. Diyetiniz daha önce oluşan böbrek taşlarını etkilemez, ancak sağlıklı seçimler gelecekteki taşlar için riskinizi düşürebilir. Yüksek şekerli bir diyet de sizi böbrek taşı riskine sokar ve her bir tarihte 93 g şeker sağlar.

Yüksek Oksalatlı Gıda

 1. Pittsburgh Üniversitesi'ne göre oksalatları yüksek olan gıdalar kalsiyum oksalat böbrek taşı riskini artırabilir. Düşük oksalatlı diyet, alımınızı günde 40 ila 50 mg ile sınırlar. Harvard Halk Sağlığı Okulu'na göre, tarihler 24 mg içerdiğinden, oksalatlarda tarihler çok yüksektir. Düşük oksalatlı meyve seçenekleri arasında nektarinler, karpuz, armut ve muz bulunur. Kuru meyveler, kuru elmalar, kuru kayısılar ve kuru yaban mersini tercih ediyorsanız, fincan başına sadece 2-3 mg oksalat bulunur.

Potansiyel Avantajlar

 1. Langone Tıp Merkezine göre yüksek lifli bir diyet böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Bir fincan dilimlenmiş tarih 11,8 g diyet lifi veya günlük değerin yüzde 47'sini sağlar. Mayo Clinic, böbrek taşı riskini azaltmak için sodyum alımınızı sınırlamanızı önerir ve tarihler fincan başına sadece 3 mg sodyum içerir. Magnezyum böbrek taşları için faydalı olabilir ve tarihler fincan başına 91 mg veya günlük değerin yüzde 23'üdür.

Ağırlık Kontrolü

 1. Obezite, Mayo Clinic'e göre böbrek taşı riskini artırıyor. Tarihler kalorilerde yüksektir, dilimlenmiş tarihte bir bardakta 415 kalori vardır. Yakacağınızdan daha fazla kalori aldığınızda kilo alırsınız ve tarihler gibi yüksek kalorili yiyecekleri yenmek kolaydır. Taze, dondurulmuş ve konserve meyveler, su içeriği ve düşük kalorili yoğunluğu nedeniyle kuru meyvelerde kilo kontrolü için daha iyidir. Örneğin, bir bardak dilimlenmiş elma sadece 57 kaloriye sahiptir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407