Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tam tahıllı çavdar tüketimi bağırsak sağlığını nasıl iyileştirebilir

Tam tahıllı çavdar tüketimi bağırsak sağlığını nasıl iyileştirebilir

 1. Son birkaç yıldaki çalışmalar, çeşitli tahılların ve bunları içeren yiyeceklerin tüketilmesinin sağlıklı bir bağırsağın korunmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 2. Tip 2 diyabetin önlenmesine ve kolorektal kanser riskinin azaltılmasına bile yardımcı olabilir.

 3. Kepekli tahıl tüketmenin bize fayda sağladığını bilmemize rağmen, biyolojik mekanizmaların oyunda ne olduğu henüz belli değil.

 4. Son araştırmalar, bütün tanelerin bağırsak sağlığı üzerindeki olumlu etkileri söz konusu olduğunda, metabolitler, metabolik işlemler sırasında oluşan ve kullanılan moleküller üzerindeki etkisine dikkat çekti.

 5. Yeni bir çalışma, tam tahıllı çavdar ve buğday yemenin bağırsak metabolizmasını nasıl etkilediği üzerine daha fazla araştırma yaptı. Bulguları, tahılların neden bağırsak problemlerini ve kolorektal kanser gibi durumları önlemeye yardımcı olabileceğine dair bir cevap verebilir.

 6. Araştırma - Kuopio'daki Doğu Finlandiya Üniversitesi'nden ve Lyon, Fransa'daki Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansından bilim adamları tarafından yapılan araştırma - tam tahıl çavdarı veya buğday tüketmenin etkili olduğunu öne sürüyor plazma (kan) serotonin seviyelerinde, sağlığa etkileri vardır.

 7. Takım bu bulguları Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde rapor ediyor.

Düşük kan serotonin seviyesi

 1. Yeni çalışmalarında, bilim adamları kepekli tahılların kandaki farklı metabolitlerin konsantrasyonunu nasıl etkilediğini analiz ettiler - önce insanlarda, sonra fare modellerinde.

 2. Araştırmanın ilk bölümü için 15 yetişkin katılımcı işe aldı. 4 hafta boyunca katılımcılar günde altı ila 10 dilim düşük lifli buğday ekmeği yediler.

 3. Sonra, 4 hafta daha, her biri tam tahıl çavdar ekmeği veya çavdar lifi ile takviye edilmiş buğday ekmeği için günde altı ila 10 dilim yediler. Bunun dışında hiçbir katılımcı normal diyetlerinde herhangi bir değişiklik yapmamıştır.

 4. Araştırmacılar, ilk 4 haftalık sürenin sonunda bir kez her katılımcıdan kan örnekleri topladı ve sonraki 4 hafta sonra tekrar aldı. Bu, tahılların tüketilmesinden kaynaklanan değişiklikler için numuneleri karşılaştırabilmeleri içindi.

 5. Bu kan örneklerinin analizi, diyetlerine tam tahıllı çavdar ekleyenlerin, düşük lifli beyaz ekmek yediklerine kıyasla anlamlı derecede daha düşük plazma serotonin seviyelerine sahip olduğunu gösterdi.

 6. Araştırmalarının ikinci bölümünde, araştırmacılar bir kişinin diyetine tahıl lifi vermenin bağırsakların ürettiği serotonin seviyelerini etkileyip etkilemeyeceğini bulmak için farelerle çalıştı.

 7. İnsanlar, beyinde bulunan duyguların düzenlenmesiyle bağlantılı olan hormon ve nörotransmitter serotonin kavramına aşina olabilirler. Bununla birlikte, bağırsak da bu hormonu bağımsız olarak üretir.

 8. Gut serotonin, bağırsak hareketliliğinin düzenlenmesi ve gastrointestinal kanalın kaslarının gevşeme ve besinin geçmesine izin vermesi gibi diğer fonksiyonlara hizmet eder.

Bazı uzun zamandır beklenen açıklamalar?

 1. Farelerdeki araştırmaları sırasında, bilim adamları 9 hafta boyunca onlara ek çavdar kepeği, buğday kepeği veya selüloz unu beslediler

 2. Bilim insanlarını çavdar veya buğday kepeğiyle zenginleştiren kemirgenlerin kolonunda selüloz unu diyetindeki kemirgenlerle karşılaştırıldığında çok daha düşük serotonin seviyeleri vardı.

 3. Bu bulgular, tam tahıl tüketmenin neden diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini açıklayabilir, çünkü yüksek plazma serotonin seviyeleri de yüksek kan şekeri ile ilişkilidir.

 4. "Öte yandan, tam tahılın diyabet riskini azalttığı biliniyor ve bu yeni sonuçlara bağlı olarak, etkinin en azından kısmen serotonin azalması nedeniyle olabileceği bilinmektedir. ", çalışma ortak yazarı Kati Hanhineva, Ph.D. [! 2888 => 1140 = 3!

 5. "Bazı yeni çalışmalar," notları ortak yazar Pekka Keski-Rahkonen, Ph.D., "kanserli kişilerin

Muhtemel klinik uygulamalar

 1. Diğer çalışma bulguları, tam tahıllı çavdar ekmeğinin bir kişinin diyetine dahil edilmesinin, aynı zamanda birçok dokuda mevcut olan bir bileşik olan taurin ve safra gibi bazı biyolojik sıvıların düşük taurin düzeyleriyle bağlantılı olduğunu göstermektedir.

 2. Bu kepekli tahıllarda yüksek olan bir diyet, gliserofosfokolin ve iki tip gliserofosfolipid gibi diğer metabolitlerin düşük plazma seviyelerine de bağlandı.

 3. Çavdardan 15 taneye kadar fitokimyasal madde (bitkiden elde edilen kimyasallar), bu bütün taneleri düzenli olarak yemiş insanların kanında daha yüksek konsantrasyonlarda mevcuttu.

 4. Çalışma kağıtlarını sonuçlandırmak için araştırmacılar, başkalarının bu mekanizmaları ve ilişkileri incelemeye devam etmesi gerektiğini ve son bulgularının çok sayıda sağlık durumu için sonuçları olabileceğini açıkladı. Onlar söylüyor:

 5. "Toplu olarak, bu sonuçlar tam tahıl gevreği alımının, son çalışmalarda obezite, metabolik önlemenin önlenmesi ile bağlantılı olduğu serotoninin kolonik üretimini azaltarak periferik serotoninin biyosentezinde rol oynayabileceğini göstermektedir. işlev bozukluğu, diyabet ve kolorektal kanser dahil olmak üzere çeşitli gastrointestinal bozukluklar. "Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407