Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tam Buğday Vs. Buğday Kepeği

Adım 4

 1. Tam tahıllar yememiz için önemli çünkü lif, vitamin ve mineral sağlıyorlar ve diyabet ve kolon kanseri gibi bazı kronik sağlık sorunları riskini bile azaltabiliyorlar. Kamu Yararına Bilim Merkezi'ne göre, çoğu insanın tam tahılın ne olduğu konusunda kafası karışıyor. “Kepek”, “Çok taneli” ve “Zenginleştirilmiş” gibi vızıltı sözleriyle, tahıl türleri arasındaki ve hatta aynı tahıl türünün farklı parçaları arasındaki farkları ayırt etmek genellikle zordur. Kepekli ve buğday kepeği hem çok sağlıklıdır hem de diyetinize mümkün olduğunca sık dahil edilmelidir, ancak birçok farklılıkları vardır.

Yapısı

 1. Tam buğday, tanenin kendisinde yenen üç parça olduğu anlamına gelir. Buğday tanesi işlendiğinde bozulmaz ve tahılda yetişen tüm parçalar yenir. Tam bir buğday çekirdeğinin üç kısmı, her biri farklı beslenme yararlarına sahip olan kepek, endosperm ve mikroptur. Kepek aslında tam buğday çekirdeğinin bir parçasıdır. En endosperm ve mikropları koruyan en dış katmandır ve genellikle tam buğday çekirdeği işlendiğinde rafine edildiğinde sıklıkla çıkarılır.

Gıdalarda İşlev

 1. Buğday kepeği, genellikle içeceklere, smoothie'lere ve tahıllara eklenen bir toz formunda takviye edilmekle birlikte, tam buğday, ekmek yerine ekmek ve simit gibi ürünlerde tamamen kullanılmasından farklıdır. Hem kepek hem de tam buğday, bağırsak düzenini arttırmak için vücutta işlev görebilir. Kepekli, endosperm ve tohumların her birinin farklı dokuları ve nitelikleri vardır, çünkü tam buğdayın yiyeceklerde daha fazla işlevi ve kullanımı vardır. Kepeğin kendisi genellikle işleme sırasında bir gıda ürününden alınır, çünkü gıdalarda endosperm kadar yumuşak, arzu edilen bir doku üretmez.

Beslenme Faydaları

 1. Buğday çekirdeğinin kepeği bakır, selenyum ve manganez gibi mineraller bakımından zengindir. Buğday kepeği ayrıca belirli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilecek fitokimyasallara da sahiptir. Kepek lif açısından zengin olduğu için, yumuşak bir müshil olarak hareket ederek dışkı ağırlığına kütle ekler. Bir tam buğday çekirdeği kepeği içerir, bu nedenle kepeğin tüm besinsel yararları yüzde 100 tam buğday ürünlerine dahil edilir. Ek olarak, tam buğday çekirdeği, bazı nişastalar, vitaminler ve mineraller içeren endospermin yanı sıra, sağlıklı yağlar ve enerji için kullanılan B vitaminleri içeren mikroplara sahiptir.

Depo ve Raf Ömrü

 1. Kepekli buğday kepekli un, kepekli ekmek, kepekli makarna ve kepekli çörek gibi birçok formda geliyor. Bu ürünlerin hepsinin rafine edilmiş benzerleriyle aynı raf ömrü vardır; beyaz un, beyaz ekmek, beyaz makarna ve normal simitler. Tam buğday ürünleri hızlı bir şekilde çürümez, bu nedenle tezgahta veya buzdolabında saklanabilir. Buna karşılık, buğday kepeği yüksek bir yağ içeriğine sahiptir, bu yüzden çok hızlı bir şekilde sertleşebilir. Buğday kepeğinin, bir dolabın arkası veya buzdolabının arkası gibi serin ve karanlık bir yerde saklanması gerekir. Buğday ekmeğinin renk değişimi veya koku çıkması gibi belirsizlik belirtileri için sürekli kontrol edilmesi gerekir.

Hangisi Daha İyidir

 1. Kepekli veya buğday kepeğinin daha iyi olup olmadığına dair somut bir cevap yok, çünkü bunların ikisi de karşılaştırılabilir kullanımları ve beslenme yararları var. Tam buğday, bir kişi için daha iyi bir seçim olabilirken, buğday kepeği, tat tercihlerine ve beslenme gereksinimlerine bağlı olarak başka bir kişi için daha iyi bir seçim olabilir. Buğday kepeği muhtemelen divertikülit muzdarip bir kişi gibi çok fazla lif ihtiyacı olan biri için daha iyi bir seçim olacaktır. Kepekli buğday vegan gibi diğer yiyeceklerden B vitamini almayan biri için daha iyi bir seçim olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407