Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tahıl Ekmeği Şekere Dönüşüyor mu?

Ekmek, Kilo Verme Diyetine Nasıl Uyuyabilir

 1. Çıtır yeşillik, ızgara tavuk ve avokado içeren bir sandviç için taban olarak kullanılır veya fındık ezmesi ve yüzde 100 meyve konservesi ile yayılırsa, tam tahıllı ekmek gerçek bir damak tadına hitap eder. Ayrıca kilo kontrolünde ve kalp hastalığı gibi durumların önlenmesinde yardımcı olabilecek sağlıklı bir diyetin besleyici bir parçasıdır. Bunun sebebi, lif de dahil olmak üzere rafine tahıl meslektaşı yerine daha fazla besin maddesi bulundurmasıdır. Her ikisi de sindirim sırasında şekere dönüşseler de, bunu yapma oranı tüm farkları yaratır.

Karbonhidrat Temelleri

 1. Karbonhidratlar, üç tür makro besleyiciden biri veya vücudunuzun ihtiyaç duyduğu, vücudunuza kalori şeklinde enerji sağlayan, büyük miktarlarda ihtiyaç duyduğu besinlerden biridir. Üç çeşit karbonhidrat vardır - nişasta, şeker ve lif. Sindirim sırasında, vücudunuz şekeri ve nişastasını vücudunuzun tercih ettiği enerji kaynağı olan glikoza dönüştürür. Lif, vücudunuzdan geçerken sindirilmemiş halde kalır, ancak diğer karbonhidratların kan şekeriniz üzerindeki etkisini hafifletir.

Yavaş ve Hızlı Karbonhidratlar

 1. Ekmek gibi karbonhidrat içeren yiyecekler, vücudunuzun onları ne kadar çabuk işlediğini ve şekere dönüştürdüğünü temel alarak iki genel grupta sınıflandırılabilir. İşlenmiş unlu mamuller ve beyaz ekmek gibi hızlı karbonhidratlar pek çok durumda çok az lif ve çok miktarda şeker içerir. Vücudunuz bu yiyecekleri parçalamak için fazla bir şey yapmak zorunda değildir ve hızlı bir enerji kaynağı sağlarlar. Öte yandan yavaş karbonhidrat, lif bakımından zengin sebzeler ve tam tahıllı ekmekler gibi gıdalardır ve vücudunuzun parçalanması için daha çok çalışması gerekir. Vücudunuzun şekere dönüşmesi daha uzun sürer, bu nedenle daha güçlü bir enerji kaynağı elde edersiniz.

Glisemik İndeks

 1. Glisemik indeks, yiyecekleri ne kadar çabuk veya yavaşça parçaladıklarına ve kan şekeriniz üzerindeki etkisine göre sınıflandırmanın başka bir yoludur. Çabucak bozulan karbonhidrat içeren bir yiyecek kan şekerinizi yükseltir - bazı durumlarda yarış sırasında hızlı bir enerjiye ihtiyacınız olursa iyi olabilir. Bu yiyecekler glisemik indekslerde yüksektir. Düşük glisemik indeksli bir yiyeceğin kan şekeri üzerinde etkisi çok daha az olacaktır, yavaşça yükseltin ve daha uzun bir süre boyunca yükselmesini sağlayın. Yüzde yüz tam tahıl ekmeği 51 glisemik bir indekse sahiptir, bu da onu düşük glisemik bir gıda yapar. Buna karşılık, beyaz ekmek 73 glisemik bir indekse sahip, bu onu yüksek glisemik bir gıda yapıyor.

Tam Tahılların Faydaları

 1. Çoğu durumda, rafine tahıl ekmeği üzerine tam tahıllı ekmek seçmek daha sağlıklı bir seçimdir. Kepekli tahıllar besinlerini ve lif içeriklerini korurlar ve daha güçlü bir enerji kaynağı sağlarlar. Çok sayıda rafine karbonhidrat yemek, diyetisyen Joy Bauer'a göre vücutta kilo alımı, yüksek trigliseritler ve yaygın iltihaplanmalara neden olabilir. Bu sadece ekmek için değil, bütün tahıl ürünleri için de geçerlidir. Bir dahaki sefere markete gittiğinizde, rafine çeşitlilik yerine tam tahıllı makarna ve pirinci seçin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407