Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tahin nedir? Malzemeler, Beslenme, Yararları ve Dezavantajları

Herhangi bir yan etkisi var mı?

 1. Tahin, humus, helva ve baba ghanoush dahil dünyadaki popüler yiyeceklerin ortak bir bileşenidir.

 2. Pürüzsüz dokusu ve zengin tadıyla tercih edilen dalma, yayma, salata sosu veya baharat olarak kullanılabilir.

 3. Ayrıca, uzun bir besin listesi ve sağlık yararları da var ve mutfak kilerinde olması gereken bir şey.

 4. Bu makale tahinlerin beslenmesini, yararlarını, kullanımlarını ve olumsuz yönlerini gözden geçirmektedir.

Tahin nedir?

 1. Tahin, kızarmış ve öğütülmüş susam tohumlarından yapılan bir macun.

 2. Akdeniz mutfağının temel bir unsuru olarak kabul edilen tahin, geleneksel Asya, Orta Doğu ve Afrika yemeklerinde de sıklıkla yer almaktadır.

 3. İnanılmaz derecede çok yönlü bir bileşendir ve daldırma, yayma veya baharat olarak kullanılabilir.

 4. Genellikle fındık ezmesine benzer pürüzsüz bir dokuya sahiptir, ancak genellikle acı olarak tanımlanan daha güçlü, daha lezzetli bir tada sahiptir.

 5. Çok sayıda besin sağlamanın yanı sıra, tahin, kalp sağlığının iyileştirilmesi, inflamasyonun azaltılması ve potansiyel kanserle mücadele etkileri gibi birçok fayda ile de ilişkilendirildi.

Tahin beslenmesi

 1. Tahin, kalorilerde nispeten düşük, ancak lif, protein ve önemli vitamin ve mineral çeşitlerinde yüksek.

 2. Bir çorba kaşığı (15 gram) tahin, aşağıdaki besinleri içerir (1):

 3. Tahin özellikle iyi bir bakır kaynağı, demir emilimi, kan pıhtı oluşumu ve tansiyon için gerekli olan eser bir mineraldir (2).

 4. Kemik sağlığını korumada yer alan fosforun yanı sıra, iltihabı azaltmaya yardımcı olan ve bağışıklık sağlığını destekleyen bir mineral olan selenyum bakımından da zengindir (3, 4).

Tahininin faydaları

 1. Etkileyici besin profilinden dolayı, tahin bir dizi sağlık yararına bağlandı.

 2. Tahin içindeki ana bileşen olan susam tohumları, yüksek tansiyon, trigliseritler ve LDL (kötü) kolesterol gibi risk faktörlerini azaltarak kalp sağlığı üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir.

 3. Bir çalışmada, osteoartriti olan 50 kişi, günde 40 gram veya yaklaşık 1,5 yemek kaşığı susam tohumu eklenerek veya olmadan, 2 ay boyunca standart ilaç tedavisini tamamladı.

 4. Çalışmanın sonunda, susam tohumu grubundaki katılımcılar, kontrol grubuna kıyasla (5), trigliserit ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerinde anlamlı düşüşler gösterdi.

 5. Sekiz çalışmanın incelemesine göre, susam tohumları hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını (üst ve alt sayılar veya bir okuma) azaltabilir ve bu da kalp hastalığının ve felcin önlenmesine yardımcı olabilir (6 ).

 6. Tahin, susam tohumlarından yapıldığı için, bu bulgular macuna da uygulanır.

 7. Akut inflamasyonun immün yanıtınızın önemli bir parçası olmasına rağmen, kronik inflamasyonun kanser, diyabet ve otoimmün hastalıklar gibi durumlara katkıda bulunduğuna inanılmaktadır (7).

 8. Bazı araştırmalar susam tohumlarının iltihaplanmaya karşı koruyabileceğini öne sürüyor.

 9. Bir çalışmada, 2 ay boyunca günde 40 gram susam tohumu tüketilmesi, osteoartrit hastalarında iltihabı ölçmek için kullanılan bir bileşik olan malondialdehit (MDA) seviyesini etkili bir şekilde düşürdü (5).

 10. Başka bir çalışmada, farelere susam yağı beslemek sadece üç ay sonra birkaç enflamatuar belirteç seviyesini düşürdü (8).

 11. Tahin, antikamer özelliklere sahip olduğu düşünülen susam tohumlarında doğal bir bileşik olan sesamol içeriyor (9).

 12. Bir test tüpü çalışmasında, sesamolün karaciğer kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellediği gösterilmiştir (10). [! 61 => 1140 = 4!

 13. Tahininin insanlarda kanseri nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Diyetinize tahin nasıl eklenir

 1. Tahin çok yönlü ve çeşitli şekillerde tadını çıkarabilirsiniz.

 2. Genellikle tost üzerine yayılır veya pide ekmeği için sos olarak kullanılır.

 3. Zengin ve kremsi bir ev yapımı salata sosu oluşturmak için zeytinyağı, limon suyu, Dijon hardalı ve baharatlarla karıştırılabilir.

 4. Alternatif olarak, sağlıklı bir atıştırma için havuç, dolmalık biber, salatalık veya kereviz çubukları gibi favori sebzelerinizi daldırmak için kullanmayı deneyin.

 5. Tahin, pişmiş ekmeklere ve muz ekmeği, kurabiye ya da kek gibi tatlılara eşsiz bir lezzet getirebilir, tatlılığı hafifletip tatlı bir lezzet katmak için.

Potansiyel olumsuz taraflar

 1. Tahinle ilgili birçok faydaya rağmen, dikkate alınması gereken bazı olumsuzluklar var.

 2. Tahin, omega-6 yağ asitlerinde yüksektir, başlıca ayçiçeği, aspir ve mısır yağları gibi bitkisel yağlarda bulunan bir tür çoklu doymamış yağdır (14). [! 61 => 1140 = 6!

 3. Bu nedenle, tahin gibi omega-6 yiyeceklerini ılımlı bir şekilde almanız ve diyetinizi yağlı balıklar gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin yiyecekler ile tamamlamanız önemlidir.

 4. Ek olarak, bazı insanlar susam tohumlarına alerjisi olabilir, bu da potansiyel olarak anafilaksi gibi ciddi yan etkilere neden olabilir; bu, solunumu bozabilecek alerjik bir reaksiyondur (16).

 5. Susam tohumlarına alerjiniz olabileceğinden şüpheleniyorsanız, tahin yemekten kaçının.

En alt satırda

 1. Tahin, kızarmış ve öğütülmüş susam tohumlarından yapılır.

 2. Fiber, protein, bakır, fosfor ve selenyum gibi önemli besinler açısından zengin ve kalp hastalığı riskini ve iltihabı azaltabilir.

 3. Dahası, tüp ve hayvan çalışmaları susam tohumlarının antikanser özelliklere sahip olabileceğini gösteriyor.

 4. Hepsinden iyisi, tahin çok yönlü ve kullanımı kolaydır, bu da sağlıklı, çok yönlü bir diyete mükemmel bir katkı sağlar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407