Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Suyun Tadı Var mı? Evet ve İşte # x27; s Ne ve Neden

Alt satırda

 1. Gerçekten, suyun tadı var ve her su aynı tadı vermiyor. Tat, özneldir ve hem kendi biyolojinizden hem de su kaynağınızdan etkilenir.

 2. Kaynak ve tat alıcılarının suyun lezzetini nasıl etkilediğini, hangi farklı su seçeneklerinin mevcut olduğunu ve yeterli miktarda içki içememeniz için ne yapabileceğinizi öğrenin. Tadı nasıl hoşuna gitmiyor.

Su tadını nasıl alıyor?

 1. Bir su kaynağının tadının tat üzerindeki etkisinin en önemli boyutu, suda çözünen mineraller ile ilgisidir.

 2. Şişe suyunuzda "milyon başına parça" (ppm) kelimesini gördünüz mü? Bu, belirli bir suyun ne kadarının belirli bir su hacmi içinde mevcut olduğu anlamına gelir.

 3. Bu TDS ölçümü temel olarak, suyunuzun kalsiyum, fosfor, sodyum ve diğerleri gibi doğal olarak oluşan mineraller içerdiğini söyleyen bir kestirme yoldur.

 4. Bu minerallerin tümü tat alıcılarınız tarafından kolayca tespit edilemiyor. Ortalama bir kişi maden suyu ile kaynak suyu arasındaki farkı bile söyleyemeyebilir.

 5. Fakat 2013 yılında yapılan bir çalışmada, 25 şişe ve musluk suyu örneğine değişen maden içeriği olan 20 şişe maden suyu örneğinde kör bir tat testi ile bunu inceledim. Araştırmacılar aşağıdaki dört en belirgin lezzet algı etkiledi bulundu:

 6. Şişenizin reklamının her yerine sıvalanmış bu kimyasal bileşik isimlerini görmeyeceksiniz. Ancak, suyunuzun bileşenlerine yakından bakarsanız, bunları ve TDS parçalarında sodyum (Na +), potasyum (K +) ve klorür (Cl-) gibi diğer bileşenleri görebilirsiniz.

Tat alıcıları ve lezzet alıcıları

 1. İnsanlar beş ana "lezzet kalitesi" arasında ayrım yapabilen lezzet alıcı hücrelere (TRC'ler) sahiptir:

 2. Bu niteliklerin her biri TRC’lerin beyninizin farklı bir bölümünü harekete geçirmesine neden olur ve suyun "ekşi" TRC’leri harekete geçirdiği bulundu.

 3. Bir 2017 çalışması, içme suyunun laboratuar farelerinde içme suyunun kendilerini hidratlamak için daha fazla su içmelerine neden olan "ekşi" TRC'yi uyardığını gösterdi.

 4. Bu çalışma, "tatlı" ve "ekşi" TRC'lerin manuel olarak aktif hale getirilmesinin, farelerin suyunun tadına bakma şeklini değiştirebileceğini, içme alışkanlıklarını değiştirmelerine neden olduğunu bile buldu.

 5. Su ile asit algılayıcı TRC'ler, suyun bize tadına bakma şeklini etkileyen "ekşi" reaksiyonun anahtarıdır. Bu TRC'ler beyninizin amigdala olarak bilinen kısmına bağlanır. Bu alan duyguları işlemede ve çalışma hafızasında yer almaktadır.

 6. Bilim insanları, bu bağlantının, acı gibi, bazı tatların, yemeğin kötü veya zehirli olduğu anlamına gelebileceğini hissetme ihtiyacından dolayı geliştiğini düşünüyorlar.

 7. Bu, aynı zamanda su için de geçerlidir: Eğer su alışılmadık bir tada sahipse, bu kirlenebileceği anlamına gelebilir, bu nedenle vücudunuz sizi olası enfeksiyon veya zararlardan kaçınmak için içgüdüsel olarak tükürmeye zorlar.

 8. 2016 yılı çalışması bu fikri desteklemektedir. Araştırmacılar "acı" ve "umami" gibi güçlü veya belirgin lezzetlerin amigdala aktivitesinin artmasına neden olduğunu buldu.

 9. Bu, vücudunuzun belirli tatların keskin bir şekilde farkında olmak için oldukça gelişmiş olduğunu gösteriyor. Bu, farklı türdeki suları birbirinden belirgin biçimde farklı tadabilir ve bu tatlarla ilişkili duygusal tepkiler de genel tat algınızı etkileyebilir.

Su türleri ve kaynaklar

 1. İçtiğiniz su türü de tadı değiştirebilir. İşte en yaygın türlerden bazıları:

İçme suyunu sevmiyorsanız ne yapılmalı

 1. Suyun tadını beğenmeyen biriyseniz, kendinize yeterince su içmeniz zor olabilir.

 2. Bu durumda, sizin için tadı daha iyi yapmanın birçok yolu vardır.

 3. Sulu kalmanızı ve su içme deneyiminin biraz daha tadını çıkarmanızı sağlamak için bazı ipuçları:

 4. Koku ve aroma elementlerini sudan uzaklaştırmak için pazarlanan su filtreleri ve temel filtrelere (genellikle "aktif kömür" kullanarak) sahip şişeler vardır. Tüketici Raporları ve NSF Uluslararası gibi kuruluşlar her türlü su filtreleri hakkında daha fazla bilgi sunar.

 5. Şekersiz içecek karışımları, buz küpü tepsileri ve kömür suyu filtreleri için çevrimiçi alışveriş yapın.

Paket servis

 1. Yani evet, suyun bir tadı var. Ve bu en çok etkilenen:

 2. Suyun tadını beğenmiyorsanız, sulu kalmanın ve tadını daha iyi hale getirmenin başka seçenekleri de var.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407