Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Süt Sizin için Kötü mü? İşte Araştırmanın Söyledikleri

 1. İnek sütü birçok insan için günlük temel bir besindir - ve bin yıldan beridir. Hala popüler bir yemek olmasına rağmen, son araştırmalar sütün vücut üzerinde zararlı etkileri olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, diğer araştırmalar süt sağlığının yararlarına dikkat çekiyor.

 2. Peki, gerçek nedir? Sütün avantaj ve dezavantajlarının yanı sıra sütün tadını çıkaramayacağınızı veya içmemeyi tercih ederseniz göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bazı alternatifleri öğrenmek için okumaya devam edin. [! 1698 => 1130 = 2!

 1. Süt bir yemek olarak kabul edilir. 22 temel besin maddesinden 18'ini sağlar. Tipik bir diyette diğer gıdalardan daha fazla kalori, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko ve kalori başına protein içerir:

 2. Süt ayrıca şunları sağlar:

 3. Yağ içeriği değişiyor. Tam yağlı süt diğer türlerden daha fazla yağ içerir: [! 1698 => 1130 = 3!

 1. Süt içmek kilo alımı ya da şişmanlık ile bağlantılı değildi. Süt aynı zamanda kilo kaybı ile ilişkili olmamakla birlikte, iştahsızlığın azalmasına yardımcı olabilir. Küçük bir 2013 çalışması, mandıraların daha dolgun hissetmelerine yardımcı oldu ve toplamda ne kadar yağ yediklerini gösterdi.

 2. 2016 çalışmalarına göre, süt çocuklarda kilo ve kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda çocukluk kırığı riskini azaltır. Araştırmalar, bol miktarda süt ve kalsiyum bakımından zengin besinler yiyen hamile kadınların daha iyi kemik büyümesi ve kütlesi olan bebekleri olduğunu göstermektedir.

 3. Ek olarak, preteen kızların diyetine daha fazla süt eklenmesinin kemik sağlığı için kalsiyum takviyesi vermekten daha iyi olduğu tespit edildi.

 4. Süt ayrıca sağlıklı kemikler, dişler ve kaslar inşa etmek ve korumak için gerekli proteinleri sağlar. Bir bardak süt yaklaşık 6 ila 7 gram kazein ve peynir altı suyu proteini sağlar.

 5. Bir bardak süt, yetişkinler için günlük kalsiyum ihtiyacının neredeyse yüzde 30'unu içeriyor. Süt ayrıca potasyum ve magnezyum içerir. Bu mineraller sağlıklı kemikler ve dişler için önemlidir.

 6. Süt, tipik bir diyette kalsiyumun yaklaşık yüzde 50'sini sağlar. Süt ürünleri aynı zamanda insanların dünyadaki günlük kalsiyum alımını nasıl elde ettiklerini gösteren ana kaynaktır.

 7. Çoğu süt D vitamini ekledi. Bir bardak takviyeli süt, önerilen günlük miktarın neredeyse yüzde 30'unu içeriyor. Vücuttaki kalsiyum ve fosforu dengelemek için D Vitamini gerekir.

 8. Süt aynı zamanda oyukların önlenmesine de yardımcı olabilir. Araştırmalar daha fazla süt, kalsiyum ve D vitamini almanın yaşlı erişkinlerde diş plağını azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi.

 9. Tip 2 diyabet vücudunuzun enerji için yiyeceği yakmasını etkiler. Diyabet ayrıca kalp hastalığı, felç ve böbrek hastalığı riskinizi artırabilir.

 10. Çeşitli araştırmalar sütteki peynir altı suyu proteininin yetişkinlerde tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bunun nedeni süt proteinlerinin kan şekeri dengesini iyileştirmesi olabilir.

 11. Süt yağı, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) seviyelerini yükseltmeye yardımcı olabilir. HDL "iyi" kolesterol olarak bilinir. Kalp hastalığının ve felcin önlenmesine yardımcı olur.

 12. Ayrıca, süt iyi bir potasyum kaynağıdır. Bu mineral tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.

 13. Yapıştırılan veya otla beslenen inekler daha fazla omega-3 yağ asidi ve konjuge linoleik asit ile süt yapar. Bu yağlar kalp ve kan damarı sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Sütün yan etkileri

 1. 2016 tarihli bir çalışma, sivilceli gençlerin daha az miktarda yağsız veya yağsız süt içtiğini buldu. Yetişkin sivilce süt tarafından tetiklenebilir.

 2. Diğer çalışmalar bu cilt durumunu yağsız ve az yağlı sütle ilişkilendirdi, ancak tam yağlı süt veya peynirle ilişkilendirmedi. Bunun nedeni sütteki karbonhidratlar ve peynir altı suyu proteini olabilir.

 3. Egzama, klinik incelemelere göre süt ve süt ürünleri de dahil olmak üzere bazı yiyeceklerle daha da kötüleşiyor.

 4. Bununla birlikte, 2018 tarihli bir çalışma, diyetlerine süt ve probiyotik ekleyen hamile ve emziren kadınların, çocuklarının egzama riskini ve gıda ile ilgili diğer alerjik reaksiyonları azalttığını buldu.

 5. Süt, rosacealı bazı yetişkinler için tetikleyici bir yiyecek olabilir.

 6. Çocukların yaklaşık yüzde 5'inde süt alerjisi var, bazı uzmanları tahmin edin. Egzama gibi cilt reaksiyonlarına ve kolik, kabızlık ve ishal gibi bağırsak semptomlarına neden olabilir. Diğer ciddi reaksiyonlar:

 7. Çocuklar süt alerjisi nedeniyle büyüyebilir. Yetişkinler ayrıca süt alerjisi de geliştirebilir. Süt ineklerine verilen antibiyotikler ayrıca süt alerjileri ile de bağlantılı olabilir.

 8. Günde üç veya daha fazla bardak süt içmek, kadınlarda kemik kırılma riskini artırabilir.

 9. Araştırmalar bunun sütte laktoz ve galaktoz denilen şekerler nedeniyle olabileceğini buldu. Ancak, çalışma diyet önerileri yapılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacağını açıkladı.

 10. Başka bir çalışma, yaşlı erişkinlerde osteoporoz nedeniyle kemik kırıklarının daha fazla süt, hayvansal protein ve kalsiyum tüketen bölgelerde en yüksek olduğunu göstermiştir.

 11. Süt ve diğer yiyeceklerden kaynaklanan fazla kalsiyum prostat kanseri riskini artırabilir. Süt şekeri, yumurtalık kanseri riskini biraz yükseltebilir.

 12. Büyüme hormonları verilen ineklerden sağan süt bazı kanserlerin riskini artırabilecek daha yüksek seviyede kimyasal içerir. Bu hormonların uzun vadeli etkileri ve süt ineklerine verilen antibiyotikler üzerine daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 13. İnek sütü diğer hayvanlardan elde edilen sütlerden daha yüksek miktarda laktoz içeriyor. Dünya nüfusunun yüzde 75'ine kadar bir miktar laktoz intoleransı olduğu görülüyor. Bu rahatsızlığa sahip kişilerin çoğu, diyetlerine güvenli bir şekilde küçük miktarlarda süt ekleyebilir.

Süt

 1. Süt proteini alerjisi olan bebekler ve küçük çocuklar için İnek sütü alternatifleri:

 2. Laktoz intoleransı olan veya vegan olan bireyler için uygun bitki ve fındık bazlı sütler şunlardır:

Paket

 1. Süt doğal olarak elzem besinlerle uygun ve erişilebilir bir biçimde doludur. Süt içmek çocuklar için özellikle önemlidir ve sizin ve çocuğunuzun sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

 2. Süt beslenmesi değişkenlik gösterir. Otla beslenen veya otlatılmış ineklerden elde edilen süt, daha faydalı yağlar ve daha fazla miktarda vitamin içerir.

 3. Süt ineklerine verilen antibiyotiklerin ve yapay hormonların etkileri konusunda en yararlı süt miktarı ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 4. Büyüme hormonu içermeyen ineklerden organik süt seçmek en iyisidir. Süt alternatifleri de sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin bir parçası olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407