Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Süt Sindirmeye Yardımcı Olur mu?

Dezavantajlar: Gerçekleri Kurgudan Ayrı

 1. Süt çok sayıda sağlık yararı sunuyor. Protein açısından zengin, kemikleriniz için iyi ve kan basıncınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Bazı süt ürünleri sindirime faydalı olsa da, sütün kendisi önemli sindirim yararları sunmaz ve hatta bazı insanlar için sindirim sorunlarına bile neden olabilir.

Süt ve Sindirim

 1. Süt, çoğunlukla, karbonhidrat, protein ve yağ içeren karışık bir gıdadır - tabii ki yağsız süt içmiyorsanız. Mide sütü sindirimine başlar, burada protein ve proteinleri parçalayan enzimler olan asit ve pepsin süt içindeki proteini sindirmeye başlar. Oradan, ince bağırsaklar sindirim sürecine devam eder. Laktaz enzimi, sütteki karbonhidrat olan laktozu parçalara ayırır ve peptidazlar, emilim için proteini amino asitlere parçalamaya devam eder. Safra ve lipazlar, az yağlı veya tam yağlı sütünüzdeki yağın daha sonra kan dolaşımına emilen yağ asitleri ve gliserole parçalanmasına yardımcı olur.

Düşük Yağlı veya Yağsız Git

 1. Tam yağlı süt, NHS Choices’e göre, az yağlı veya yağsız sindirimi zorlaştırabilir. Mide sorununu hafifletmeye ek olarak, az yağlı veya yağsız süt içmek de sağlığınız için daha iyidir. Bütün sütten daha düşük kalorilerde bulunur; bu da kilo kontrolü için kalori sınırlarınız dahilinde kalmanızı kolaylaştırır. Tam sütün atlanması ayrıca kalp sağlığı için iyi olan doymuş yağ alımınızı azaltmanıza yardımcı olur.

Laktoz intoleransı

 1. Bazı insanlar laktoz intoleransı nedeniyle sütü sindirmekte zorlanıyor, bu da ince bağırsakların laktozu sindirmek için laktaz enzimini yeterince yapamadığı durumlarda ortaya çıkıyor. MedlinePlus'a göre laktoz intoleransı tehlikeli değil, ancak yaklaşık 30 milyon yetişkini etkileyen yaygın bir durum. Laktoz intoleransı belirtileri arasında karın ağrısı, ishal, gaz veya bulantı bulunur. Sütün sınırlandırılması veya önlenmesi rahatsızlığı önlemeye yardımcı olur. Bunun yerine, soya sütü, laktozsuz süt veya ayran gibi bitki sütü alternatiflerini içebilirsiniz.

Yoğurt ve Sindirim

 1. İçtiğiniz süt sindirime yardımcı olmayabilir, ancak yoğurt olabilir. Yoğurt, dost bakteriler kullanılarak fermantasyon işlemi ile sütten yapılır. Çalışmalar devam ederken, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan 2004 tarihli bir makaleye göre, yoğurt kabızlığı ve ishali hafifleterek sindirime yardımcı olabilir. Laktoz intoleransı olan insanlar genellikle yoğurttan sütten daha iyi tolere ederler. Yoğurttaki dost bakteriler, bağırsaklarınızdaki bakterileri çoğaltarak ve taşıma süresini iyileştirerek sindirime yardımcı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407