Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Süper Yeşiller: Yeşiller Tozları Sağlıklı mı?

Alt satırda

 1. Çoğu insanın yeterince sebze yemediği bir sır değil.

 2. Yeşiller tozu, günlük önerilen sebze alımınıza ulaşmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış diyet takviyeleridir.

 3. Ürün etiketleri, yeşil tozların vücudunuzun dokunulmazlığını, enerji seviyelerini, detoksifikasyonunu ve daha fazlasını destekleyebileceğini iddia ediyor - ancak bilimin bu iddia edilen faydaları destekleyip desteklemediğini merak edebilirsiniz.

 4. Bu makale, yeşil tozların sağlıklı olup olmadığını anlatıyor.

Yeşiller Tozları Nedir?

 1. Yeşiller tozları suya ve diğer sıvılara karıştırabileceğiniz besin takviyeleridir.

 2. Genellikle yeşil bir tonları vardır ve biraz otlu tadabilirler. Lezzeti arttırmak için doğal şeker ikameleri sıklıkla eklenir.

 3. Yeşiller tozu genellikle markaya göre değişen 25-40 veya daha fazla farklı içerik içerir. Bunlar genellikle (1, 2):

 4. Bu takviyelerde kullanılan ürünler genellikle kurutulur ve daha sonra toz haline getirilir. Alternatif olarak, bazı içerikler sulanabilir, sonra kurutulabilir veya tüm yemeğin belirli bileşenleri çıkarılabilir.

 5. Yeni bir eğilim, vitamin seviyelerini yükselten ve mineral emilimini engelleyebilecek bileşiklerin parçalanmasına yardımcı olan bileşenleri filizlemek veya mayalamaktır (3, 4, 5).

 6. Formülasyonlar genetik olarak değiştirilmemiş ve organik olanların yanı sıra genellikle vegandır - ancak bu ayrıntılar için ürün etiketini kontrol edin.

 7. Yeşil tozların fiyatları, özel bileşenlere bağlı olarak kepçe başına 22 ila 99 cent veya daha fazla (yaklaşık 10 gram veya iki çorba kaşığı) arasında değişir.

Besin Maddelere Göre Değişir

 1. Yeşil tozların içeriği markaya göre değişiklik gösterdiğinden, besin değeri ürünler arasında genellikle farklılık gösterir.

 2. Ortalama olarak, bir kepçe (10 gram veya iki yemek kaşığı) yeşillik tozu içerir (6):

 3. Tozlar genellikle düşük kalorilidir, ancak onları sudan başka bir şeyle karıştırmak kalori ekleyebilir.

 4. Yeşiller tozu her zaman tüm vitamin ve minerallerin içeriğini listelemez. Genellikle standart bir multivitamin ve mineral takviyesi kadar eksiksiz değildirler.

 5. Bazı durumlarda, yeşil tozlar öğün yerine daha besleyici bir şekilde tam ve daha yüksek kaloriye sahip olmasını sağlayan öğün yerine formüle edilir.

 6. Etikette kantitatif olmamasına rağmen, yeşil tozlar genellikle polifenollerde ve antioksidan ve antienflamatuar fonksiyonları olan diğer bitki bileşiklerinde yüksektir (1).

Dikkat Edilmesi Gereken Bir Ek

 1. Yeşil tozlardaki besinler ve bitki bileşikleri, sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı ile birlikte kullanıldığında genel sağlığı destekleyebilir.

 2. Örneğin, yeşil tozlar A ve C vitaminlerinde bağışıklık fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olan tipik olarak yüksektir (7, 8).

 3. Ayrıca, yeşil tozlara eklenen probiyotikler bağışıklık fonksiyonunu ve sindirim sistemini destekleyebilir. Ancak, eklenmiş bitki bazlı sindirim enzimlerinin değeri belirsizdir (9, 10, 11).

 4. Yeşil tozlar birkaç küçük çalışmada test edildi, ancak sonuçlar marka ve ek formülasyona göre değişebilir.

 5. Ek olarak, ürün üreticileri genellikle bu önyargı riskini artıran çalışmaları finanse ediyor. Bu nedenle, sağlıklı bir şüphecilik derecesi elde etmek en iyisidir.

 6. Bitki bileşiklerinin yeşil toz içindeki antioksidan ve antienflamatuar etkileri kronik hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

 7. 10 sağlıklı insanın dört haftalık bir çalışmasında, günlük alınan iki yemek kaşığı yeşil toz (10 gram), günlük olarak oksidatif olarak hasar görmüş proteinlerin kan seviyelerini% 30 oranında düşürdü (1).

 8. Enzimler gibi kan proteinlerine zarar vermemek, sizi kanser ve kronik hastalıklardan korumanıza yardımcı olacak fonksiyonlar yaptıkları için önemlidir (12). [! 1032 => 1140 = 4!

 9. Yine de, bu olası faydaları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

 10. Bazı yeşil tozların enerjinizi artırdığını iddia ediyor. Ancak, genellikle kalorileri düşüktür ve bu nedenle mutlaka fazla enerji vermezler.

 11. 63 sağlıklı kadından oluşan üç aylık bir çalışmada, yeşil çay özü içeren bir çorba kaşığı (10 gram) yeşil toz tozu kullananlar günlük olarak enerjide önemli artışlar bildirirken, plasebo grubu hiçbir değişiklik bildirmedi (15).

 12. Yine de, bu, kopyalanması gereken tek bir çalışma. Yeşil çay özü olmayan bir yeşil tozun da aynı faydaları sağlayıp sağlamadığı da belli değil.

 13. Bazı yeşil renkli tozlar detoksifikasyonda yardımcı olduğunu ve vücudunuzu daha alkalin hale getirdiğini iddia eder - bu da pH değerinin sıfır ila 14 arasında olması anlamına gelir.

 14. Bununla birlikte, yeşillik tozu tüketmek, vücudunuzun 7.35-7.45 (16) gibi dar bir aralıkta sıkıca kontrol ettiği kan pH'ınızı etkilemez. [! 1032 => 1140 = 4!

 15. Bazı araştırmacılar idrar alkalinitesindeki küçük artışların vücudunuzun pestisitler ve kirleticiler gibi toksinlerden kurtulmasına yardımcı olabileceğini düşünüyor. Ancak, bu insanlarda iyi çalışılmamıştır (16, 18, 19, 20). [! 1032 => 1140 = 4!

Bütün Sebzeler İçin Yerine Değil

 1. Çok yönlü bir bütün sebzenin ve diğer ürünlerin çok yönlü bir diyetin parçası olarak tüketilmesi, beslenme dengesini sağlamanın ve herhangi bir besin maddesinin aşınmasından kaçınmanın en iyi yoludur (24).

 2. Sebzeler, her halükarda, çiğneme memnuniyetini veriyor ve suda yüksek. Bu özelliklerin her ikisi de dolgunluğu arttırır ve aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olabilir. Bu bakımdan, yeşil tozlar daha az tatmin edicidir (25, 26).

 3. Ek olarak, yeşil tozlar lif bakımından düşüktür, tipik olarak sadece porsiyon başına sadece 1-2 gram sağlar, ancak bazen ekstra lif eklenir (27).

 4. Yeşil tozların genellikle K vitamini bakımından yüksek olduğunu unutmayın. Bu vitamin, kan sulandırıcıları dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girer. Bu nedenle tedaviye müdahale edebilirler (28).

 5. Kurşun ve diğer ağır metaller gibi zararlı kirletici maddeler de içerebilirler. Bir laboratuvar analizi, test edilen 13 ürünün dördünde kirleticileri buldu. Bir ürünü seçmeden önce, saflığı doğrulayıp doğrulamadığını öğrenmek için şirketin web sitesini kontrol edin.

 6. Son olarak, bazı yeşil tozlar çocukların, hamile veya emziren kadınların ve ilaç alan kişilerin ürünü kullanmaması gerektiği konusunda uyarıyor. Genellikle potansiyel riskler veya etkileşimler oluşturabilecek şifalı otlar ve konsantre özler içerir.

 7. Herhangi bir yeni takviye almadan önce doktorunuzla konuşmak en iyi yöntemdir - yeşil tozlar istisna değildir!

Yeşiller Tozu Nasıl Kullanılır

 1. En iyi sonuçları elde etmek için satın aldığınız yeşil toz kabının üzerindeki talimatları izleyin.

 2. Tozun suya, meyva suyuna, sütün veya sütün yerine konduğu karışımlarla karıştırılması en yaygın olanıdır!

 3. Gıda güvenliği için, hemen tüketmiyorsanız tüm susuz yeşil tozları soğutun.

 4. Yeşil tozunuzu içmeyi tercih etmiyorsanız, şunları yapabilirsiniz:

 5. Bununla birlikte, yeşillik tozunu ısıtırken, C vitamini ve probiyotikler dahil olmak üzere bazı besin maddelerini azaltabilir veya kurtulabilirsiniz.

 6. Eğer seyahat ederken sebze alımınız düşme eğilimindeyse, beslenmenizi sürdürmek için yanınızda yeşil bir toz almayı düşünün.

Alt Çizgi

 1. Yeşiller tozları yeşillik, sebze, deniz yosunu, probiyotik, sindirim enzimleri ve daha birçok şeyden elde edilen ek maddelerdir.

 2. Bağışıklığı artırabilir ve kronik hastalık riskini azaltabilirler, ancak sonuçlar bileşenlere göre değişebilir. Bu ürünler üzerinde yapılan çalışmalar sınırlıdır ve besleyici olsa da tüm yiyeceklerin yerine geçmemelidir.

 3. Hala bol miktarda taze yeşillikleri, diğer sebzeleri ve çeşitli sağlıklı yiyecekleri yemelisiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407