Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Suşi Sağlıklı mı? 7 Sebepler Neden Olmaz (Artı Daha İyi Seçenekler)

 1. Bir zamanlar yalnızca belirli bir demografik kullanıma sunulan "lüks" bir yemek olarak kabul edildiğinde, suşi bugün Amerika'da her yerde bulunur - üst düzey restoranlardan yerel alışveriş merkezindeki standlara kadar her yerde suşi bulabilirsiniz. Çoğu insan da bunu sağlık gıdaları olarak kabul eder: genellikle "hafif" bir yemek, sağlıklı bir iş yemeği ya da yemek yeme alışkanlıklarını izlerken, suşi seçen kişileri görürsünüz. Ancak birçok farklı suşi türü, pilav ve balık ile ilgili, suşi sağlıklı mı?

 2. Cevap? Karmaşık. Büyük ihtimalle yediğiniz çoğu suşi, ne yazık ki, sağlıklı olmaktan oldukça uzak. Ancak henüz yemek çubuklarını atmanıza gerek yok; onları nasıl seçeceğinizi biliyorsanız, dışarıda sizin için daha iyi suşi seçenekleri var.

 3. Öyleyse suşi ile ne ilgisi var? Bu popüler yiyecekler neden sağlıklı yemek listemde bu kadar düşük? Sık sık yememeniz gereken balık içerdiğinden mi? Büyük hayranıysanız, yemeği sizin için daha iyi hale nasıl getirebilirsiniz?

Suşi Nedir? Kısa Bir Tarih

 1. Suşi olan ve olmayan olanlarla başlayalım. Burada, Amerika'da suşi sık sık çiğ balık ruloları ve beyaz pirinçle sarılı diğer malzemeler olarak düşünürüz. Suşi, aslında, sirke pilavı ile herhangi bir besindir. Kökenleri, tuzlanmış balıkların ilk olarak pişmiş pirinç içine yerleştirildiği 4. yüzyıl Çin'e dayanır ve bu da balığın fermantasyon sürecine girmesine neden olur. Balığın fermente edilmesi tazeden çok daha uzun süre dayanmasına izin vermiştir ve bu nedenle sirkelenmiş, fermente edilmiş pirinci bir koruyucu madde olarak kullanılması fikri. (1, 2)

 2. Balıkların diyetle ilgili olduğu 9. yüzyılda Japonya'ya yayıldı ve kucaklandı. Aslında, aslında balık ve pirinci birlikte yemekle yetinmiş Japonlardır. Suşi, suşi yapanların fermantasyon sürecini bir kaç saate düşürmenin bir yolunu buldukları 1800'lere kadar aynı kaldı.

 3. Ardından, 1820'lerde, Edo merkezli Hanaya Yohei adında anlayışlı bir girişimci, fermantasyon sürecini tamamen hızlandırdı. Sadece pişirilmiş pilavın içine pirinç sirkesi ve tuz ekleyerek ve birkaç dakika bekletildikten sonra, ince bir dilim çiğ, taze balık eklenerek tüm fermantasyon sürecinin ortadan kaldırılabileceğini keşfetti; Balık o kadar taze ki ihtiyaç yoktu. Bugün, bu suşi türüne nigiri suşi diyoruz.

 4. Yohei'nin yeni ve hızlı hazırlanma yöntemiyle suşi, şu an Tokyo olarak bilinen şeye gerçekten başladı. Daha sonra, soğutma daha gelişmiş hale geldiğinde, suşi yalnızca diğer Japon şehirlerinde değil, dünya çapında da kalkabildi. ABD'de suşi kucaklayan ilk şehir Los Angeles'tı; Burada, ilk Amerikan suşi restoranı Little Tokyo'da açıldı. Oradan, Hollywood'a ve sonra diğer büyük şehirlere yayıldı. Ve geri kalan, dedikleri gibi, (sus) tarih!

Suşi Sorularınız

 1. Suşi'nin özü, hayati bir soruyu tartışmak için mükemmel bir amaç, suşi sağlıklı mı? Bugün elde ettiğimiz suşi, Yohei'nin Tokyo sokaklarında öncülük ettiği suşiden çok uzak. En popüler suşi sorularına göz atalım ve suşi sizin için iyi olup olmadığını anlayalım:

 2. Bir suşi rulosunda kaç kalori var? Suşi rulosunda ne kadar kalori olduğunu söylemek zor. Bunun nedeni, suşi rulolarının sadece pirinç ve sebzelerle oldukça basit olması ya da birkaç çeşit balık, mayonez ve krem ​​peynir gibi kalori yüklü soslar, kızarmış yiyecekler (merhaba, tempura) ve soslar ile doldurulması olabilir. Ve genellikle altı parçadan oluşan her suşi rulosunun, herhangi bir dolum veya topaklamadan önce yaklaşık bir fincan beyaz pirinç veya yaklaşık 200 kalori içerdiğini unutmayın.

 3. Baharatlı ton balıklı bir ruloda kaç kalori var? Baharatlı ton balığı böreği, yaklaşık 300 kalori ağırlığındadır; Ancak, bu kalorilerin çoğu, genellikle mayonez ve biber sosu karışımı olan pirinç ve baharatlı sostan gelir. Şefin ağır eli varsa, kaloriler çok daha yüksek olabilir.

 4. Suşi içinde ne kadar şeker var? Şeker seviyeleri değişmekle birlikte, suşi kesinlikle şekersiz bir gıda değildir, muhtemelen tatlandırıcılar ile ilişkilendirmeyin.

 5. Suşi pirinci kendisi şeker ve pirinç sirkesi ile hazırlandı; her suşi pirinci bardağı yaklaşık bir çorba kaşığı şeker gerektirir. Suşi için kullanılan kısa taneli pirinç de kan şekeri seviyesini yükseltir. Eğer diyabet hastasıysanız, kan şekeri seviyesinin yükselmesi çoğu zaman sizi tam gelişmiş şeker hastalığına götürebilir. Ve olmasanız bile, çok fazla şeker kilo alımı, artmış kötü kolesterol, kalp hastalığı, karaciğer problemleri, hipertansiyon ve daha fazlası ile ilişkilendirilmiştir.

 6. Bu şekere şekerin bir tarafını ister misiniz? Suşide kullanılan soslar da şeker ile doldurulur. Aslında, birçoğu, tatlı biber sosu gibi, aslında sadece boş şeker kalorileridir.

Suşi Sağlıklı mı? 7 En Büyük Suşi Neden Sizin İçin Kötü?

 1. Ve balık yiyorsanız, balıkların sağladığı sağlıklı faydalar nedeniyle yüksek civa (genellikle ton balığı, kılıçbalığı, köpekbalığı ve uskumru) vardır. Şansınız kalmaz. Çok fazla cıva aslında omega-3'lerin olumlu yararlarını iptal ettiği ve kardiyovasküler hastalık riskini arttırdığı ortaya çıktı. (9)

 2. Herkes suşi parçalarını soya sosuna batırıyor. Ne yazık ki, soya sosu en kötü çeşnilerden biri olarak listemin başında. Soya, yüksek tansiyona katkıda bulunan ve kalp krizi veya felç riskini artıran sodyum ile doldurulur. Ayrıca, ABD'deki hemen hemen bütün soya GDO tohumlarından yapılır. Geçeceğim, teşekkürler.

 3. Peki ya tüm beyaz pirinç? Beyaz pirinç gibi rafine edilmiş karbonhidratlar daha boş kalorilerdir. Doğrudan kan dolaşımınıza giriyorlar, sonra bir şeker sıçramasına neden oluyorlar. Çölyak hastalığı, glüten intoleransı ve alerjilerin yanı sıra kalp, karaciğer, böbrek ve pankreas hastalıklarıyla ilişkilendirildiler. Her bir rulo yaklaşık bir bardak pilav içerdiğinden, bu besleyici-kıraç yiyeceğin adil bir miktarını alıyorsunuz. Suşi sağlıklı mı? Pilavla sarıldığında olmaz.

 4. 5. Çıtır çıtır ve baharatlı rulolar sağlığınızı öldürüyor!

 5. Çıtır çıtır ve baharatlı rulo hayranıysanız, muhtemelen fazladan kalori ve kimyasal madde porsiyonu alıyorsunuz. Bu çıtır sebzeler veya balıklar meyilli olarak kaplanır ve daha sonra sağlığınız için korkunç olan kanola yağında derin yağda kızartılır.

 6. Böbrek, karaciğer ve kalp sorunlarına neden olabilen rafine, genetiği değiştirilmiş bir yağdır; hipertansiyon ve felç; ve diyetinize trans yağ ekler.

 7. Ve daha önce de belirtildiği gibi, suşi üzerinde çiseleyen bu baharatlı soslar mayonez veya mayonez benzeri maddelerden yapılmış ve çoğu zaman şeker ve diğer acılarla dolu.

 8. 6. Bu wasabi? Bu gerçek değil.

 9. Bunun yerine baharatlı soslara yüklenecek sosları atlıyor olabilirsiniz. Sonuçta, wasabi güçlü anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. (10) Sürpriz! Wasabi'lerin çoğu - yüzde 99'unu konuşuyoruz - Amerikan restoranlarında servis yapıldığı wasabi değil. (11)

 10. Bunun yerine, yaban turpu ve yeşil gıda boyasının bir karışımı. Gerçek wasabi bitkisinin kaynaklandığı Japonya'da bile, gerçek wasabi, büyümesi çok pahalı bir bitki olduğundan çok yaygın değildir. [! 369 => 1140 = 4!

 11. 7. Çiğ balıklarınız parazit içerebilir. [! 369 => 1140 = 4!

 12. Doğru şekilde eğitilmiş suşi şefleri anisakis kurtlarını tespit edebilmelidir çünkü balıkta görülebilirler, ancak Hastalık Kontrol Merkezi parazitlerden kaçınmanın tek yolunun iyi pişmiş yemek yemesi gerektiği konusunda uyarır. balık. (12)

 13. 1. Suşi rulolarınız sağlıksız ve sürdürülemez balıklarla doludur - sipariş verdiğiniz şeyi bile alıyorsanız

 14. Bu balık çiftlikleri, diğer deniz yaşamına zarar veren ve bakteriler için üreme alanı sağlayan muazzam miktarda dışkı üretiyor. Balıkların balık çiftliklerinde beslenmesi aynı zamanda yabani sardalya ve ringa balığı gibi daha küçük balık türlerinin aşırı avlanmasına yol açmakta ve biyoçeşitliliği azaltmaktadır. [! 369 => 1140 = 4!

 15. Suşide kullanılan balıkların yüzde 47'sinin yanlış etiketlendiğini buldular. Orkinos ve somon genellikle söyledikleri gibi olurken (somon hala iç karartıcı olan 10 kereden 1'i yanlış etiketlendi), halibut ve kırmızı balığı siparişleri hemen hemen her zaman farklı bir tür balık olmuştu. Dürüst bir hata mı? Çalışmanın yazarlarından biri öyle düşünmüyor.

 16. "Balık sahtekarlığı kazara olabilir, ancak bazı durumlarda yanlış etiketlemenin çok kasıtlı olduğundan şüpheleniyorum, ancak tedarik zincirinde nerede başladığını bilmek zor olsa da," dedi. UCLA ekoloji ve evrimsel biyoloji profesörü ve çalışmanın kıdemli yazarı. "Yanlış etiketleme bulacağımızdan şüphelenmiştim, ancak bazı türlerde bulduğumuz kadar yüksek olacağını düşünmedim." (4)

 17. Zaman zaman, suşi içerisinde bulunan gerçek balık, nesli tükenmekte olan türlerdendi. Yanlış etiketleme de problemlidir çünkü hamile kadınlar ve çocuklar gibi belirli insan gruplarının belirli balık türlerinden tamamen uzak durmaları gerekir. Çalışma L.A.'ya odaklanmış olsa da, önceki çalışmalar bunun ülke genelinde yaygın olduğunu göstermektedir.

 18. Ne tür balık yediğini gerçekten biliyor musun?

 19. 2.. Suşi içinde bir ton bakteri var.

 20. Eğer suşilerinizi market gibi yerlerden alıyorsanız, pazarlık yaptığınızdan daha fazlasını alıyor olabilirsiniz. Norveç'ten yapılan bir çalışmada, inceledikleri 58 örneğin yüzde 71'inde bakteriyel mezofilik Aeromonas spp tespit edildi. (5) Bu bakterinin gastrointestinal sorunlara, cilt ve yumuşak doku enfeksiyonlarına ve diğer hoş olmayan şeylere neden olduğu bilinmektedir. (6)

 21. Araştırmacılar, fabrika ile mağaza arasındaki nakliye sırasında bakteri üremesine neden olacak şekilde taşıma sırasında sıcaklık kontrolünün düşük olduğunu belirlediler. Ayrıca, bazı bakterilerin hem çiğ sebzeler hem de balıklar yoluyla ortaya çıkabileceğini de buldular. Uygun sıcaklıkta taşınan yüksek kaliteli içerikleri kullanmıyorsanız, suşi güvenliğinizi tehlikeye atabilirsiniz.

 22. Ama eğer sadece restoran suşi'sine sadık olursa güvende olacağını düşünüyorsan, o balonu da patlatacağım. Yine bir başka çalışma, salmonella ve listerilerin, taze suşi bulunan restoranlarda, süpermarketlerden dondurulmuş, endüstriyel olarak işlenmiş suşi ile karşılaştırıldığında daha yüksek olduğunu buldu. (7) Çalışmanın yazarlarının belirttiği gibi, "Yeni hazırlanmış suşi kalitesi büyük ölçüde, hazırlık yapan aşçıların çeşitlilik gösterebilecek olan yeteneklerine ve alışkanlıklarına bağlıdır."

 23. 3. Çok fazla cıva içeriyor.

 24. Haftalık suşi yemek, güvenli olmayan cıva seviyeleri ile ilişkilendirildi. (8) Balıktaki cıva, özellikle çocuklarda ve hamile kadınlarda, gelişimsel yetersizlikten kısaltılmış dikkat alanlarına ve öğrenme yetersizliğine kadar, ciddi sağlık sorunlarına bağlıdır.

 25. Artı, suşi için ödüllü Atlantic Bluefin ve Bigeye gibi büyük orkinoslar sadece en yüksek civa seviyelerine sahip değil, aynı zamanda tehlikede. Bu balıklar suşi yiyicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için fazla avlanırlar.

 26. 4. Temel malzemeler sizin için pek iyi değil.

Yiyebildiğiniz Suşi… ve 5 Harika Yer Değiştirenler

 1. Umarım suşi sizin için iyi olup olmadığını merak etmiyorsunuzdur. Fakat eğer bir suşi hayranıysanız, ortadan kaldırmak zor olabilir. Neyse ki suşi daha sağlıklı olması için yapabilirsiniz yedekleri vardır.

 2. 1. Sashimi ye. Sashimi teknik olarak suşi olmasa da, bir suşi restoranında akşam yemeğinin tadını çıkarmanın en iyi yolu budur. Sashimi yol daha sağlıklı; Kelimenin tam anlamıyla, sadece ona eşlik eden fazladan sos ya da pilav olmayan balık. Tabii ki, hala doğru balık türünü alamamış olma riskini taşıyorsunuz, ancak suşi yeme riskini almaya istekli iseniz, bunun için gidilecek tür budur.

 3. 2. Soya sosu yerine hindistan cevizi amino kullanın. GDO soya kurtulun ve yerine hindistancevizi amino kullanın. Bu alternatif soya içermez, ancak aynı soya sosu gibidir. Soya yan etkilerinden korkmadan ruloları daldırmak için mükemmeldir.

 4. 3. Sebzeler ve zencefil kazık. Belki balığı tamamen atlar ve vejeteryan rulolarına yüklenir. Daha fazla yer sebze dolgusu ile yaratıcılaşıyor, kötü balık yeme korkusu olmadan suşi benzeri bir deneyim yaşamanıza izin veriyor.

 5. Ayrıca, taze zencefil için wasabi'yi de değiştirebilirsiniz. Zencefilin dünyadaki en yaygın kullanılan çeşni olduğunu biliyor muydunuz? Uzun süredir antienflamatuar ve iyileştirici özelliklerini tanıyan Asya diyetlerinde temel bir üründür. Tabağınıza yiyecek boyaları eklemek yerine, biraz zencefille sinsice konuşmayı deneyin.

 6. 4. Beyaz yerine kahverengi pirinç isteyin. Beyaz meslektaşı aksine, kahverengi pirinç aslında sizin için iyidir (küçük dozlarda, tabii ki!). Lif ve besin içeriği yüksektir, onu beyaz pirinç olan rafine karbonhidratlardan daha sağlıklı bir seçenek haline getirir.

 7. 5. Kendi suşi yap! Bunun geleceğini biliyordun - kendin yap! Evde kendi suşi hazırlamak gerçekten çok kolay. Bunu yaptığınızda, neler olup bittiğini ve ne tükettiğinizi tam olarak kontrol edersiniz. Ne yiyeceğiniz veya yiyemeyeceğiniz konusunda endişelenmek yerine yemeğinizin tadını çıkarabilirsiniz.

 8. Tavsiye ettiğim iki tarifim var. Vegan Sushi, tahıl içermeyen tüm diyetler için uygundur: "pirinç" karnabahardan yapılır!

 9. Eğer yuvarlanma senin işin değilse, bu Füme Somon Suşi Kase, nefes alması kolay bir kasede sevdiğin tüm suşi tatlarına sahiptir.

 10. Sonraki Oku: Swai Balıkları Hakkındaki GerçekDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407