Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Su Açlığı: Yararları ve Tehlikeleri

Alt satırda

 1. Yiyecek alımını kısıtlama yöntemi olan oruç binlerce yıldır uygulandı.

 2. Suda oruç tutmak, su hariç her şeyi sınırlayan bir tür oruçtur. Kilo vermenin hızlı bir yolu olarak son yıllarda daha popüler hale geldi.

 3. Çalışmalar, su tutmanın sağlık açısından faydaları olabileceğini göstermiştir. Bazı kronik hastalık riskini azaltabilir ve vücudunuzun parçalanıp hücrelerinin eski parçalarını geri kazanmasına yardımcı olan bir süreç olan otofajiyi uyarabilir (1, 2).

 4. Söylemişti, su oruçuyla ilgili insan çalışmaları çok sınırlı. Aynı zamanda birçok sağlık riskiyle birlikte gelir ve herkes için uygun değildir.

 5. Bu makale size su tutması ve nasıl çalıştığının yanı sıra faydaları ve tehlikeleri hakkında genel bir bakış sunar.

Su Oruç Nedir?

 1. Suda oruç tutmak sudan başka bir şey tüketemediğiniz bir tür oruçtur.

 2. Suların çoğu 24 - 72 saat arasında sürer. Tıbbi gözetim olmadan bir suyu bundan daha uzun süre takip etmemelisiniz.

 3. İnsanların su tutma oruçlarını denemelerinin birkaç nedeni:

 4. İnsanların su tutmaya çalışmasının temel nedeni sağlık yararları için.

 5. Su tutması aynı zamanda vücudunuzun parçalanıp, potansiyel olarak tehlikeli olabilecek eski parçalarını geri dönüştürdüğü bir süreç olan otofajiyi de artırabilir (4).

 6. Limon detoks temizliği gibi popüler diyetler sudan sonra hızlı modellenmiştir. Limon detoks temizliği, limon suyu, su, akçaağaç şurubu ve acı biber karışımı bir karışımını yalnızca 7 gün boyunca günde birkaç kez içmenizi sağlar (5).

 7. Ancak, su oruçlarının birçok riski var ve çok uzun süre takip edilmesi durumunda çok tehlikeli olabilir.

Nasıl Hızlı Sularsınız?

 1. Su oruçunun nasıl başlatılacağına dair bilimsel bir kılavuz yok.

 2. Ancak, tıbbi gözetim olmadan hızlı su vermemesi gereken birkaç grup insan var.

 3. Buna gut, diyabet (her iki tip 1 ve 2), yeme bozuklukları, yaşlı yetişkinler, hamile kadınlar ve çocuklar (6) dahildir. [! 1247 => 1140 = 3!

 4. Bunu, her öğünde daha küçük porsiyonlar yiyerek veya günün bir kısmı için aç bırakarak yapabilirsiniz.

 5. Hızlı bir su sırasında, su dışında hiçbir şey yiyemez veya içemezsiniz.

 6. Çoğu insan günde 2 ila 3 litre su içiyor. [! 1247 => 1140 = 3!

 7. Bazı insanlar su sırasında hızlı bir şekilde zayıf veya baş dönmesi hissedebilir ve ağır makine kullanmaktan ve bir kazaya neden olmamak için araba kullanmaktan kaçınmak isteyebilir (7).

 8. Suyun oruçundan sonra büyük bir yemek yeme dürtüsüne direnmelisin.

 9. Bunun sebebi oruçtan sonra büyük bir yemek yemek rahatsızlık verici belirtilere neden olabilir.

 10. Bunun yerine, oruçlarınızı bir yüzlü ya da daha küçük öğünlerle kırın. Daha rahat hissedeceğiniz gün boyunca daha büyük öğünler vermeye başlayabilirsiniz.

 11. Hızlı sonrası aşama, daha uzun sürelerden sonra özellikle önemlidir. Bunun nedeni, vücudun sıvı ve elektrolitlerde hızlı değişikliklere uğraması muhtemel ölümcül bir durum olan yeniden besleme sendromu riski altında olmanız olabilir (8). [! 1247 => 1140 = 3!

Su Açlığı

 1. Su tutması insan ve hayvan çalışmalarında çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirildi.

 2. İşte suyun oruç tutmasının sağlıkla ilgili birkaç faydası.

 3. Otofaji, hücrelerin eski parçalarının parçalandığı ve geri dönüştürüldüğü bir işlemdir (4).

 4. Bazı çalışmalar otofajinin kanser, Alzheimer hastalığı ve kalp hastalığı gibi hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir (9, 10, 11). [! 1247 => 1140 = 4!

 5. Hayvan çalışmalarından yapılan araştırmalar sürekli olarak su tutmanın otofajiyi desteklemeye yardımcı olduğunu buluyor. Hayvan çalışmaları ayrıca otofajinin ömrünün uzamasına yardımcı olabileceğini göstermektedir (1, 3, 13).

 6. Bununla birlikte, su tutulması, otofaji ve hastalık önleme konusunda çok az insan çalışması var. Otofajiyi teşvik etmesini önermeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 7. Araştırmalar, tıbbi olarak denetlenen su darbelerinin daha yüksek kan basıncı olan kişilerin kan basıncını düşürmelerine yardımcı olabileceğini gösteriyor (14, 15).

 8. Bir çalışmada, sınırda yüksek tansiyon suyuna sahip 68 kişi tıbbi gözetim altında yaklaşık 14 gün oruç tuttu.

 9. Başka bir çalışmada, yüksek tansiyon suyuna sahip 174 kişi ortalama 10 ila 11 gün oruç tuttu.

 10. Hızın sonunda, insanların% 90'ı 140/90 mmHg'den daha düşük bir kan basıncına ulaştı - yüksek tansiyonu teşhis etmek için kullanılan limitler. Ek olarak, sistolik kan basıncındaki ortalama düşüş (en yüksek değer) önemli bir 37 mmHG idi (15).

 11. Maalesef, kısa süreli su döküntüleri (24 ila 72 saat) ve kan basıncı arasındaki bağlantıyı araştıran hiçbir insan çalışması yoktur.

 12. İnsülin ve leptin, vücudun metabolizmasını etkileyen önemli hormonlardır. İnsülin vücudun kan dolaşımındaki besinleri depolamasına yardımcı olurken, leptin vücudun kendini tam hissetmesine yardımcı olur (16, 17).

 13. Araştırmalar su tutmanın vücudunuzun leptin ve insüline karşı daha duyarlı hale gelebileceğini gösteriyor. Daha fazla hassasiyet bu hormonları daha etkili hale getirir (18, 19, 20, 21). [! 1247 => 1140 = 4!

 14. Bir çalışmada, 30 sağlıklı yetişkin 24 saat boyunca hızlı bir su izledi. Oruçtan sonra kandaki kolesterol ve trigliserit düzeylerinin anlamlı derecede düşük olduğu görülmüştür - kalp hastalığı için iki risk faktörü (26). [! 1247 => 1140 = 4!

 15. Serbest radikaller hücrelerin parçalarına zarar verebilecek kararsız moleküllerdir. Birçok kronik hastalıkta rol oynadıkları bilinmektedir (28).

 16. Dahası, hayvanlar üzerine yapılan araştırmalar su açlığının kanser hücrelerinin büyümesine yardımcı olan genleri baskılayabileceğini buldu. Ayrıca kemoterapinin etkilerini de artırabilir (29).

 17. Aklınızda bulundurun, insanlardaki suyun oruç tutmasının etkisine bakan bir avuç çalışma var. Tavsiye yapmadan önce insanlar üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Su Açlığı

 1. Su tutmanın bazı yararları olsa da, sağlık riskleri var.

 2. İşte birkaç tehlike ve su oruç riski.

 3. Hızlı bir su kalorileri kısıtladığından, çok fazla kilo kaybedersiniz.

 4. Aslında, araştırmalar 24 - 72 saatlik suların hızlı bir şekilde (7) her gün 2 pound'a (0.9 kg) kadar kaybedebileceğinizi göstermektedir.

 5. Maalesef, kaybettiğiniz ağırlığın çoğu su, karbonhidrat ve hatta kas kütlesinden gelebilir.

 6. Garip gibi görünse de, hızlı bir su susuz kalmanıza neden olabilir. Bunun nedeni, günlük su alımınızın yaklaşık% 20 ila 30'unun yediğiniz gıdalardan gelmesidir (30). [! 1247 => 1140 = 5!

 7. Dehidrasyonun belirtileri baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrıları, kabızlık, düşük kan basıncı ve düşük verimliliktir. Susuz kalmayı önlemek için normalden fazla içmeniz gerekebilir (31).

 8. Ortostatik hipotansiyon, hızlı su alan kişilerde yaygındır (32).

 9. Aniden ayağa kalktığınızda meydana gelen kan basıncında bir düşüş olarak tanımlanır ve başınızı döndürebilir, başınızı dönecek ve bayılma riski altında bırakabilirsiniz (7, 32, 33).

 10. Oruç tutarken ortostatik hipotansiyon geçirirseniz, ağır makine kullanmaktan veya makineyi çalıştırmaktan kaçınmanız gerekebilir. Baş dönmesi ve bayılma riski bir kazaya neden olabilir.

 11. Suda hızlı bir şekilde bu semptomları yaşarsanız, bu hızlı size uygun olmayabilir.

 12. Bir su oruçunun nispeten kısa olmasına rağmen, su oruçuyla ağırlaştırılabilecek birkaç durum vardır.

 13. Aşağıdaki tıbbi durumlara sahip kişiler, ilk önce doktorlarından tavsiye almadan hızlı su içmemelidir:

Yağ Yakıyor musunuz?

 1. Su tutması yağ yakmanın etkili bir yolu değil.

 2. Hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olsa da, kaybettiğiniz kilonun çoğu muhtemelen yağdan ziyade su, karbonhidrat ve kas kütlesinden kaynaklanacaktır (7). [! 1247 => 1140 = 6!

 3. Eğer oruç tutmanın faydalarını istiyor ama aynı zamanda kilo vermek istiyorsan, aralıklı oruç tutmayı veya alternatif gün oruç tutmayı dene.

 4. Bu dövüşler benzer sağlık yararları sağlar, ancak yemek yemenize izin verdikleri için daha uzun süre takip edilebilir (38, 39).

Alt satırda

 1. Suda oruç tutmak, bazı sağlık yararları olabilecek popüler bir oruç yöntemidir.

 2. Bununla birlikte, su tutmanın sağlık yararlarının çoğu hayvan çalışmalarında görülmektedir. İnsan çalışmaları aynı etkiyi göstermeyebilir.

 3. Su tutması, özellikle üç günden uzun süre oruç tutmanız veya gut veya diyabet gibi tıbbi durumlarınız varsa, birkaç riskle birlikte geliyor.

 4. Eğer oruç tutmanın sağlığa faydaları istiyorsanız, aralıklı oruç ve gün boyu oruç gibi daha güvenli yöntemler deneyin. Bu dövüşler yemek yemenizi sağlar, bu da uzun süreli takip etmelerini kolaylaştırır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407