Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Stevia: Yan Etkiler, Yararları ve Daha Fazlası

Stevia?

 1. Stevia rebaudiana olarak da adlandırılan Stevia, Asteraceae ailesinin bir alt grubu olan (ragweed ailesi) krizantem ailesinin bir üyesidir. Marketten aldığınız Stevia ile evde yetiştirebileceğiniz Stevia arasında büyük bir fark var.

 2. Çiğdeki Truvia ve Stevia gibi bakkal raflarında bulunan Stevia ürünleri, stevia yaprağının tamamını içermiyor. Rebaudioside A (Reb-A) adı verilen oldukça rafine bir stevia yaprağı ekstraktından üretilirler.

 3. Aslında, pek çok stevia ürününün içinde çok az stevia var. Reb-A sofra şekerinden yaklaşık 200 kat daha tatlıdır.

 4. Reb-A ile yapılan tatlandırıcılar, "yeni tatlandırıcılar" olarak kabul edilir çünkü eritritol (bir şeker alkolü) ve dekstroz (glikoz) gibi farklı tatlandırıcılar ile karıştırılırlar.

 5. Örneğin, Truvia, Reb-A ve eritritolün bir karışımıdır ve Raw'daki Stevia, Reb-A ve dekstrozun (paketler) veya maltodekstrin (Fırıncı Torbası) karışımıdır.

 6. Bazı Stevia markaları da doğal aromalar içerir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ilgili içeriklerin ek renk, yapay aroma veya sentetik madde içermemesi durumunda “doğal aromalar” terimine itiraz etmez.

 7. Yine de, "doğal lezzet" şemsiyesi altında kalan bileşenler yüksek oranda işlenebilir. Pek çoğu, bunun onlar için doğal bir şey olmadığı anlamına geliyor.

 8. Evde stevia bitkileri yetiştirebilir ve yaprakları yiyecek ve içecekleri tatlandırmak için kullanabilirsiniz. Reb-A tatlandırıcılar sıvı, toz ve granül formlarda bulunur. Bu makalenin amaçları doğrultusunda, "stevia" Reb-A ürünlerine atıfta bulunur.

Stevia kullanmanın faydaları var mı?

 1. Stevia besleyici olmayan bir tatlandırıcıdır. Bu neredeyse hiç kalorisi olmadığı anlamına gelir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, bu yönü çekici olabilir.

 2. Ancak, bugüne kadar, araştırma yetersiz. Besleyici olmayan tatlandırıcının bireyin sağlığı üzerindeki etkisi, tüketilen miktarın yanı sıra, tüketildiği günün saatine de bağlı olabilir.

 3. Diyabetiniz varsa, Stevia kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

 4. 19 sağlıklı, zayıf katılımcı ve 12 obez katılımcının 2010 yılı bir çalışması, stevinin insülin ve glikoz seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğünü buldu. Ayrıca çalışma katılımcılarını, düşük kalorili alımına rağmen yedikten sonra doyurucu ve tatmin etti.

 5. Bununla birlikte, bu çalışmada belirtilen bir sınırlama, bir kişinin doğal ortamındaki gerçek yaşam durumundan ziyade laboratuar ortamında gerçekleştiği yönündedir.

 6. 2009 çalışmasına göre, stevia yaprak tozu kolesterolü yönetmeye yardımcı olabilir. Çalışma katılımcıları bir ay boyunca günde 400 mililitre Stevia ekstresi tükettiler.

 7. Çalışmada stevia, total yan kolesterol, LDL ("kötü") kolesterol ve trigliseritleri olumsuz yan etkisi olmayan düşürdüğü tespit edildi. Ayrıca HDL ("iyi") kolesterolü artırdı. Zaman zaman stevia kullanımının düşük miktarlarda da aynı etkiye sahip olup olmadığı açık değildir.

Stevia herhangi bir yan etkiye neden olur mu?

 1. FDA, Reb-A gibi stevia glikozitlerin "genellikle güvenli" olarak tanındığını söylüyor. Güvenlik bilgisi eksikliğinden dolayı işlenmiş yiyecek ve içeceklerde kullanım için tam yaprak stevia veya ham stevia ekstraktı onaylamadılar.

 2. Çiğ Stevia bitkisinin böbreklerinize, üreme sisteminize ve kardiyovasküler sisteminize zarar verebileceği endişesi var. Ayrıca kan basıncını çok düşük olarak düşürebilir veya kan şekerini düşüren ilaçlarla etkileşime girebilir.

 3. Stevia diyabet hastaları için güvenli kabul edilmekle birlikte, dekstroz veya maltodekstrin içeren markalara dikkatle davranılmalıdır.

 4. Dekstroz glikozdur ve maltodekstrin bir nişastadır. Bu bileşenler az miktarda karbonhidrat ve kalori ekler. Şeker alkolleri de karbonhidrat miktarını hafifçe gösterebilir.

 5. Eğer şimdi ve sonra Stevia kullanıyorsanız, kan şekerinizi etkilemeniz yeterli olmayabilir. Ancak gün boyunca kullanırsanız, karbonhidratlar toplanır.

 6. Bir 2015 araştırması, stevia dahil besleyici olmayan tatlandırıcılar ve faydalı bağırsak florasındaki bozulma arasında olası bir bağlantı olduğunu bildirmiştir. Aynı çalışmada, besleyici olmayan tatlandırıcılar glikoz intoleransı ve metabolik bozukluklara neden olabilir.

 7. Çoğu besleyici olmayan tatlandırıcılarda olduğu gibi, büyük bir dezavantajı tadı. Stevia'nın hafif acı, meyan kökü benzeri bir tadı vardır. Bazı insanlar bundan zevk alır, ancak bu diğerleri için bir sonuçtur.

 8. Bazı insanlarda, şeker alkolleriyle yapılan stevia ürünleri şişkinlik ve ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.

Stevia hamilelikte kullanmak için güvenli mi?

 1. Reb-A ile yapılan Stevia hamilelik sırasında ölçülü kullanımda güvenlidir. Şeker alkollerine karşı hassassanız, eritritol içermeyen bir marka seçin.

 2. Evde yetişen stevia dahil bütün yaprak stevia ve ham stevia ekstresi, hamileyseniz kullanmanız güvenli değildir.

 3. Yüksek derecede rafine bir ürünün doğal bir üründen daha güvenli olarak kabul edilmesi garip görünebilir. Bu bitkisel ürünler ile ortak bir gizem.

 4. Bu durumda, Reb-A hamilelik sırasında ve diğer durumlarda emniyet açısından değerlendirildi. Stevia'nın doğal haliyle değil. Şu anda, tam yaprak stevia veya ham stevia ekstresinin hamileliğinize zarar vermeyeceğine dair yeterli kanıt yoktur.

Stevia ve kanser arasında bir bağlantı var mı?

 1. Stevia'nın bazı kanser türleriyle savaşmaya ya da önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar var.

 2. Bir 2012 çalışmasına göre, stevia bitkilerinde bulunan stevioside adı verilen bir glikozit, bir insan meme kanseri hattında kanser hücresi ölümünü artırmaya yardımcı oluyor. Stevioside ayrıca kanserin büyümesine yardımcı olan bazı mitokondriyal yolakların azaltılmasına da yardımcı olabilir.

 3. Bir 2013 çalışması bu bulguları destekledi. Birçok stevia glikozit türevinin spesifik lösemi, akciğer, mide ve meme kanseri hücre hatları için toksik olduğu bulundu.

Stevia'yı bir şeker ikamesi olarak kullanmak için

 1. Sofra şekeri yerine en sevdiğiniz yiyecek ve içeceklerde Stevia kullanılabilir. Bir tutam stevia tozu, bir çay kaşığı sofra şekeri miktarına eşittir.

 2. Stevia'yı kullanmanın lezzetli yolları şunlardır:

 3. Çiğ Stevia gibi bazı Stevia markaları, unlu mamullerde kullanmadığınız sürece çay kaşığı (şekerli içecekler ve soslarda olduğu gibi) sofra kaşığı tatlı kaşığı yerini alabilir.

 4. Kek ve kurabiyelerden sonra meyankökü vermesine rağmen stevia ile pişirebilirsiniz. Raw'daki Stevia, reçetenizdeki toplam şeker miktarının yarısının ürünleri ile değiştirilmesini önerir.

 5. Diğer markalar özellikle pişirme için üretilmemiştir, bu nedenle daha az kullanmanız gerekir. Kayıp şekeri telafi etmek için ekstra sıvı ya da elma püresi veya püresi muz gibi bir kabartma maddesi eklemelisiniz. Beğendiğiniz tatlılık dokusu ve seviyesini elde etmek biraz deneme yanılma alabilir.

Alt satırda

 1. Reb-A ile yapılan Stevia ürünlerinin hamile olanlar veya şeker hastası olanlar için bile güvenli olduğu düşünülüyor. Bu ürünler nadiren yan etkilere neden olur. Ancak, kilo yönetimi, diyabet ve diğer sağlık sorunları hakkında kesin kanıt sağlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

 2. Stevia'nın sofra şekerinden çok daha tatlı olduğunu unutmayın, bu yüzden fazla kullanmanıza gerek kalmaz.

 3. Tam yaprak stevia ticari kullanım için onaylanmadı, ancak yine de ev kullanımı için yetiştirebilirsiniz. Araştırma eksikliğine rağmen, birçok insan tüm yaprak stevyasının yüksek oranda rafine edilmiş meslektaşı veya sofra şekeri için güvenli bir alternatif olduğunu iddia ediyor.

 4. Şimdi bir bardak çayın içine çiğ bir stevia yaprağı eklerken zarar vermesi muhtemel değil, hamileyseniz kullanmamalısınız.

 5. Araştırmalar tüm yaprak stevinin herkes için güvenli olup olmadığını belirleyene kadar, özellikle diyabet, kalp hastalığı veya yüksek kan gibi ciddi bir tıbbi durumunuz varsa, düzenli kullanmadan önce doktorunuzun onayını alın. basınç.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407