Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Spagetti'nin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Olun

 1. Çeşitli soslar ve soslarla giden çok yönlü bir yemek olarak spagettinin tadını çıkarın. Spagetti'yi sadece sarımsak ve zeytinyağı ile atarak hazırlayın veya domates sosu, Parmesan peyniri ve taze bahçe sebzeleri ile daha ayrıntılı bir yemek hazırlayın. Yağsız et ekleyin ve tam bir yemek için yan salataya spagetti servis edin veya bir aile toplantısında garnitür olarak servis edin. En fazla besin ve lif elde etmek için tam tahıllı spagetti satın alın.

Enerji

 1. Spagetti, un ve sudan yapılan ve katı tellerden oluşan bir makarna türüdür. Un bir karbonhidrat kaynağıdır, metabolizmanızın enerji için kullandığı yakıt tercih edilir. Kayıtlı diyetisyen Joan Salge Blake “Nutrition and You” da yazıyor ve günlük kalori alımınızın yüzde 45 ila 65'ini karbonhidratlardan alıyorsunuz. Her ne kadar bazı diyetler sadece protein ve yağ tüketmenin sağlıklı olduğunu iddia etse de, karbonhidrat içermeyen diyetler, spagettiden alınan karbonhidratlar gibi bitki besin kaynaklarından sizi temel besinlerden mahrum bırakabilir.

Besinler

 1. Spagetti, özellikle tam tahıllı veya tam buğdaylı bir makarna alırsanız, diyet, vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. Kepekli makarnayı servis eden 1/2 su bardağı 90 kaloriye sahiptir, fakat 2 gram lif, kalsiyum ve demir içerir. Kepekli tahıllar ayrıca daha yüksek seviyede besin selenyum, potasyum ve magnezyum içerir. Selenyum, tiroid hormonlarının düzenlenmesine yardımcı olur ve bir antioksidan olarak işlev görür. Potasyum, sıvı dengesinde rol oynar ve pH'ın korunmasına yardımcı olur. Magnezyum metabolizmayı, sağlıklı kasları, sinirleri, kemikleri ve kalbi destekler.

Lif

 1. Spagetti - özellikle tam tahıllı spagetti - bir elyaf kaynağıdır. Lif, kan şekeri düzenlemesi, sindirim ve bağışıklık dahil sağlıkta birçok önemli rol oynar. Fiber, şeker alımını yavaşlatır ve kan şekeri seviyesini dengeli tutmanıza yardımcı olur. Diyet lifi aynı zamanda suyu emer ve dışkıya hacim kazandırır, düzenlilik sağlar. Yüksek lif alımı, bağışıklık sisteminizin enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan sindirim sisteminizdeki faydalı bakterileri destekler. Fiber ayrıca sizi yemeklerden doyurmaz, daha az yemenizi ve sağlıklı bir kilonuzu korumanızı sağlar.

Spagetti Sosu

 1. Spagetti sosu beslenmenize besin katıyor ve kanseri önlemeye yardımcı olabilir. 1/2 bardak spagetti sosu, antioksidan likopen kaynağı olarak A vitamini, C vitamini, kalsiyum ve demir sağlar. 2001 yılında “Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi” nde yayımlanan bir çalışmada domates soslu makarna yemekleri yiyen prostat kanserli erkekler, prostat hücrelerine oksidatif DNA hasarını azaltmıştır. Araştırmacılar, domates sosu kaynaklı likopenin gelecekteki bir kanser tedavisi sağlayabileceği sonucuna vardılar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407