Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Soyanın Faydaları - ve Bazı Dezavantajları

Ceviz Yarısı

 1. Süt ürünlerine alerjiniz varsa, laktoz intoleransı varsa veya süt sütünün tadı için deli değilseniz, benzer bir alternatif olarak soya sütüne ulaşın. Genellikle süt sütünden daha uzun bir raf ömrüne sahiptir ve bazı paketlenmiş soya sütleri aylarca oda sıcaklığında saklanabilir, bu da yiyecek bozulmasından kaynaklanan atıkların giderilmesine yardımcı olur. Soya sütünün bazı beslenme avantajları da vardır, ancak bazı soya sütünden elde edilen şeker, sağlık riski oluşturabilecek şekilde şeker yüklü olarak gelir.

Soya Sütü Proteini

 1. Diyetinize protein kaynağı olarak soya sütü ekleyin. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Merkezi'ne göre, soya proteini LDL veya kötü kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur. ABD Tarım Bakanlığı'na göre, şekersiz, sade soya sütünün her bir fincanında 7 gram protein bulunur.

 2. Diyetinizde ihtiyaç duyduğunuz amino asitlerin bir kısmını da içeren ancak hepsini içermeyen çoğu bitki bazlı proteinlerin aksine - soya dokuz temel amino asidi de içerir. Vücudunuz bu amino asitleri bağışıklık sistemi işlevi için gerekli antikorlar, dokularınızı bir arada tutan yapısal proteinler ve hücrelerinizin enerji üretmesine yardımcı olan enzimler de dahil olmak üzere yeni proteinlere birleştirir.

Kalsiyum ve Demir

 1. Soya sütü içmek aynı zamanda kalsiyum ve demirin artmasına yardımcı olur. Vücudunuz yoğun ve güçlü kemik dokusunu korumak için diyetinizdeki kalsiyuma güveniyor. Onsuz, vücudunuz zamanla kemik yoğunluğunuzu azaltan kalsiyum kaynağı olarak kemiklerinizi çeker.

 2. Bir fincan şekersiz soya sütü bir bardak 301 miligram kalsiyum içeriğine sahiptir. Bu, Diyet Takviyeleri Ofisine göre önerilen günlük kalsiyum alımınıza 1.000 ila 1.200 miligram arasında yüzde 30'a yakın katkıda bulunur.

 3. Soya sütündeki demir, kırmızı kan damarlarınızın düzgün çalışmasına yardımcı olarak vücudunuzdaki tüm dokuların ihtiyaç duydukları oksijeni almasını sağlar. Soya sütünün her porsiyonunda 1.1 miligram demir bulunur, bu da erkekler için günlük 8 miligram, kadınlarda 18 miligram günlük alım miktarına katkıda bulunur.

Riboflavin ve B12 Vitamini

 1. Soya sütü ayrıca B kompleksi vitaminleri tüketmenize yardımcı olur ve özellikle zengin bir riboflavin kaynağı veya B2 vitamini ve B12 vitamini olarak işlev görür. Diyetinizde yeterli miktarda B12 vitamini almak, hücrelerinizin DNA üretmesine yardımcı olur, kırmızı kan hücresi işlevine yardımcı olur ve ayrıca sinirlerinizi sağlıklı tutar.

 2. Bir fincan soya sütü, her gün ihtiyacınız olan 2,4 mikrogramdan daha fazla 3 mikrogram B12 vitamini sağlar. Soya sütündeki riboflavin, hücrelerinizin enerji üretmesine yardımcı olur ve ayrıca DNA'nızı zarar görmekten korur. Bir bardak soya sütü içmek, riboflavininizi 0,5 miligram artırır - önerilen günlük alımın yüzde 50'sine yakın.

Dezavantajlar: Gerçekleri Kurgudan Ayrı

 1. Soya sütünü diyetinize soya korkusundan çıkarmaktan çekinmeyin - Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, soya besinlerinin çoğu insan için güvenli olduğunu belirtti. İstisnalar, soya alerjileri ve son meme kanseri hastalarıdır. Soya sütü de dahil olmak üzere soya ürünleri östrojen yapısına benzer kimyasallar içerdiğinden, soya bakımından zengin bir diyet, yakın zamanda bazen östrojene karşı hassas olan meme kanseriniz varsa, sağlık riski oluşturabilir. Sonuç olarak, meme kanserinden sonra kurumun güvenliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 2. Bununla birlikte, bazı soya sütü türleri, ilave şeker içerikleri nedeniyle büyük bir beslenme dezavantajına sahiptir. Eklenen şekerler, besin değeri sağlamadan kalorilerinizi yükseltir ve kardiyovasküler hastalık riskinizi arttırır. Eklenen şekeri en aza indirmek için şekersiz soya sütünü seçin - sadece 1 gram doğal olarak oluşan şekerler içerir ve ilave şeker içermez. Çikolata ve vanilya aromalı soya sütleri, aksine, porsiyon başına sırasıyla 20 ve 7 gram ilave şeker içerir.

 3. Soya sütünü diyetinize soya korkusundan çıkarmaktan çekinmeyin - Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, soya besinlerinin çoğu insan için güvenli olduğunu belirtti. İstisnalar, soya alerjileri ve son meme kanseri hastalarıdır. Soya sütü de dahil olmak üzere soya ürünleri östrojen yapısına benzer kimyasallar içerdiğinden, soya bakımından zengin bir diyet, yakın zamanda bazen östrojene karşı hassas olan meme kanseriniz varsa, sağlık riski oluşturabilir. Sonuç olarak, meme kanserinden sonra kurumun güvenliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407