Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Soya Sosunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Patates Cipsi'nin Zararlı Etkileri

 1. Üreticiden Kikkoman'a göre, Çin mutfağında yaygın bir çeşni olan soya sosu Çin'de 2.500 yıldan daha önce keşfedildi. Soya sosu, çeşitli beslenme yararlarının yanı sıra yemeğinize keskin ve tuzlu bir tat verir.

Bir Sodyum Kaynağı

 1. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, tamari olarak da bilinen 1 çay kaşığı soya sosu porsiyonunda 335 miligram sodyum var. Sodyum, sinir iletimi ve kan basıncınızı düzenlemek de dahil olmak üzere temel bedensel fonksiyonlar için gerekli olan temel bir mineral olmasına rağmen, yetişkinler için önerilen üst sodyum limiti, günde 2.300 miligramdır. Kardiyovasküler hastalık öyküsü olanlar, Afrikalı Amerikalılar veya 51 yaş ve üstü olanlar için günde 1.500 miligrama düşer.

Aynı Tat, Tuzdan Daha Az Sodyum

 1. Soya sosunun zengin tadı nedeniyle, sofra tuzu ile aynı lezzet profilini elde etmek için daha az ihtiyaç vardır. Bu, nispeten yüksek sodyum içeriğine rağmen, sodyum tüketiminizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabileceği anlamına gelir. Çoğu Amerikalıların diyetlerinde çok fazla sodyum bulunduğundan, sodyum yerine soya sosu kullanmak, tadını almaktan ödün vermeden, günde ne kadar sodyum aldığınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. "Gıda Bilimi Dergisi" nde yayınlanan 2009 tarihli bir yayın, doğal olarak demlenmiş soya sosunun yemeklerde sofra tuzu yerine kullanılmasının, toplam sodyum içeriğinin azalmasına rağmen, yemeğin lezzet yoğunluğunu azaltmadığını buldu. Bazı durumlarda, gıdalarda yüzde 50 daha az sodyum vardı ve tadında belirgin bir değişiklik olmadı.

Anti-Alerjik Özellikler

 1. "Biyosistem ve Biyomühendislik Dergisi" ndeki 2005 yılında yapılan bir inceleme, soya sosunun anti alerjik özelliklere sahip olduğunu buldu. Bir hücre hattı çalışmasında, soya sosu yapmak için gerekli fermantasyon işlemi sırasında üretilen shoyu polisakaritler, güçlü bir anti-alerjik yetenek sergiledi. Bir insan çalışmasında, soya sosu tüketen ve alerjisi olan katılımcılar, plasebo alanlara göre daha fazla gelişme sergilemiştir. Bilim adamları, soya sosunun alerjilerin tedavisinde büyük bir umut vaat ettikleri sonucuna vardı, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardı.

Antioksidan Özellikler

 1. 2005 yılında, "Bisoscience and Bioengineering Dergisi", soya sosu üzerinde yapılan çeşitli çalışmaların bir incelemesini yayınladı ve doğal bir antioksidan olan shoyuflavones'ta çok yüksek olduğunu buldu. Doğal antioksidanlar, vücudunuzu gıdaları sindirirken doğal olarak ürettiği serbest radikallerin zarar görmesini önler. Serbest radikaller yaşlanma sürecini hızlandırabilir ve kalp hastalığı veya kanser riskini artırma potansiyelinizi artırabilir. İncelemenin yazarı, soya sosundaki antioksidanların, iltihaplanmanın etkilerini azaltmaya ve ayrıca genel mide asidi üretimini arttırmaya yardımcı olduğu ve böylece sindirime yardımcı olduğu sonucuna varmıştır. Ek olarak, soya sosunun antimikrobiyal özelliklerinin vücudu belirli bakterilerden korumada etkili olduğu bulunmuştur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407