Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Soya Lesitini Benim İçin İyi mi, Kötü mü?

Genel bakış nedir?

 1. Soya lesitini, sıklıkla görülen, ancak nadiren anlaşılan bileşenlerden biridir. Ne yazık ki, aynı zamanda bilimsel olarak desteklenen verileri tarafsız bulmak zor bir besin maddesidir. Peki soya lesitini hakkında bilmeniz gerekenler ve neden buna ihtiyacınız olabilir?

Soya lesitini nedir?

 1. Lesitin, birkaç kaynaktan gelen bir gıda katkı maddesidir - bunlardan biri soyadır. Yiyeceklere eklendiğinde genellikle emülgatör veya yağlayıcı olarak kullanılır, fakat aynı zamanda antioksidan ve aroma koruyucu olarak da kullanılır.

 2. Birçok gıda katkı maddesi gibi, soya lesitini de tartışmasız değildir. Birçok insan, potansiyel sağlık tehlikeleri taşıdığına inanıyor. Bununla birlikte, bu iddiaların herhangi biri varsa, birkaçı somut kanıtlarla desteklenmektedir.

Çoktan alıyor olabilirsiniz

 1. Soya lesitini, diyet takviyeleri, dondurma ve süt ürünleri, bebek mamaları, ekmekler, margarin ve diğer hazır yiyeceklerde bulunur. Başka bir deyişle, farkında olsanız da olmasanız da, muhtemelen soya lesitini tüketiyorsunuzdur.

 2. İyi haber, genellikle bu kadar küçük miktarlarda olması, endişelenecek bir şey olmaması.

Yüksek kolesterolünüz varsa alabilirsiniz

 1. İnsanların diyetlerine daha fazla soya lesitini eklemeye yönelmesinin en yaygın nedenlerinden biri kolesterolün düşürülmesidir.

 2. Bunun etkinliği üzerine araştırmalar sınırlıdır. Bir çalışmada soya lesitini ile tedavi edilen hayvanlar, HDL (iyi) kolesterolü düşürmeden LDL (kötü) kolesterolde azalma yaşadı.

 3. Başka bir çalışmada, insanlarda benzer bulgular bulundu, toplam kolesterolde yüzde 42 ve LDL kolesterolde yüzde 56'ya varan düşüşler.

Daha fazla koline mi ihtiyacınız var?

 1. Kolin gerekli bir besindir ve nörotransmitter asetilkolinin bir parçasıdır. Fosfatidilkolin formundaki soya lesitini dahil olmak üzere çok çeşitli gıdalarda bulunur.

 2. Uygun miktarda kolin olmadan insanlar organ disfonksiyonu, yağlı karaciğer ve kas hasarı yaşayabilir. Neyse ki, kolin tüketimini arttırmak bu eksikliğin etkilerini tersine çevirebilir.

Soyaya alerjiniz olsa bile

 1. Soya lesitini soyadan türetilmesine rağmen, alerjenlerin çoğu üretim sürecinde giderilir.

 2. Nebraska Üniversitesi'ne göre, çoğu alerji soya alerjisi olan kişilere soya lesitini tüketimine karşı alerjisi olan insanları uyarmaz çünkü reaksiyon riski çok azdır. Yine de, aşırı soya alerjisi olan bazı insanlar buna tepki gösterebilir, bu nedenle çok hassas olanlar buna karşı uyarılır.

 3. Soya lesitini, genellikle güvenli bir gıda katkı maddesidir. Çünkü gıdada bu kadar küçük miktarlarda mevcut, zararlı olması pek mümkün değil. Soya lesitini takviye olarak destekleyen kanıtlar biraz sınırlı olsa da, kanıta destek veren kanıtlar insanları ek olarak bu gıda katkı maddesine yönlendirebilir.

Diğer endişeler

 1. Bazı insanlar genetiği değiştirilmiş soyadan yapıldığı için soya lesitini kullanımı konusunda endişeli. Bu sizin için bir endişe ise, organik soya lesitini ile yapılması gerektiği için organik ürünleri arayın.

 2. Ayrıca, soyadaki lesitin doğal olsa da, lesitini çıkarmak için kullanılan kimyasal bir çözücü bazıları için endişe vericidir.

 3. Bazı insanlar genetiği değiştirilmiş soyadan yapıldığı için soya lesitini kullanımı konusunda endişeli. Bu sizin için bir endişe ise, organik soya lesitini ile yapılması gerektiği için organik ürünleri arayın.

 4. Ayrıca, soyadaki lesitin doğal olsa da, lesitini çıkarmak için kullanılan kimyasal bir çözücü bazıları için endişe vericidir.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c