Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sosyal Güvenlik Emeklilik Yardımı İçin Nasıl ve Ne Zaman Başvurulur

 1. Sevgili Savvy Kıdemli,

 2. Sosyal Güvenlik emeklilik yardımlarıma başvurmanın en kolay yolu nedir ve toplamaya başlamadan önce ne kadar önceden başvurmam gerekir?

 3. Yaklaşıyor 62

 4. Sevgili Yaklaşıyor,

 5. Sosyal Güvenlik İdaresi, emekliliğinize ve / veya eşinize sağlanan faydalara, tercihinize ve ne kadar yardıma ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak başvurabileceğiniz üç farklı yol sunar. İşte, seçeneklerin bir listesi, ne zaman uygulamanız gerekecek ve listeyi ne zaman doldurmanız gerektiği ile ilgili bilgiler.

Nasıl Başvurulur?

 1. Sosyal Güvenlik ödeneğinize başvurmanın en kolay ve en uygun yolu SocialSecurity.gov adresinde çevrimiçi olarak kendiniz yapmaktır. Gerekli tüm bilgi ve belgeleri topladığınız sürece başvuruyu tamamlamak 15 dakikadan daha az zaman alır (daha çok sütunun altındaki kısımda).

 2. Bununla birlikte, sürece ilişkin bir Sosyal Güvenlik çalışanına yardım etmeyi tercih ederseniz, 800-772-1213 numaralı telefondan veya yerel Sosyal Güvenlik ofisinizden de başvurabilirsiniz. Şahsen başvurursanız, önceden arama yaptığınızdan ve ofisinizin bekleme süresini kısaltacak bir randevu aldığınızdan emin olun.

 3. En çok hangi yöntemi kullanmaktan hoşlanıyorsanız kullanın, gerekli tüm belgeler ve bilgiler alındığında başvurunuz gözden geçirilecek ve işleme konacaktır. Ayrıca, Sosyal Güvenlik İdaresi size eşinizin kayıtlarından daha yüksek faydalar elde edebileceğinizi veya diğer aile üyelerinin çalışma kayıtlarınızdan fayda alabileceklerini bildirecektir.

Ne Zaman Başvurulur?

 1. Tam emeklilik yaşı şu anda 66 iken (1943 ile 1954 arasında doğanlar için), Sosyal Güvenlik emeklilik ödeneğinizi almaya 62 yaş ya da 70 yaşları kadar, ancak daha uzun aylık çekinizi büyütün. Avantajlarınızı tahmin etmek için ssa.gov/retire/estimator.html adresini ziyaret edin.

 2. Sosyal Güvenlik, ödemelerinizin başlamasını istemeden üç ay önce emeklilik yardımları için başvurmanızı önerir. Bu nedenle, haklarınızın 62 yaşına girer girmez başlamasını istiyorsanız, 61 ve dokuz aylıkken başvurmalısınız.

 3. Ayrıca, 65 yaşından önce Sosyal Güvenlik emeklilik ödeneğinizi almaya başlarsanız, otomatik olarak Medicare Bölüm A ve Bölüm B'ye kaydolacağınızı ve Medicare kartınızı alacağınızı da belirtmek gerekir. 65. doğum gününden üç ay önce. Sizi geç kayıt yaptırmaya hak kazandıran iş kapsamınız varsa, iade etme talimatlarını içerecektir.

 4. Ancak emeklilik ödeneğinizi ertelemeye karar verirseniz, sadece SocialSecurity.gov adresinde telefonla 800 üzerinden yapabileceğiniz 65 yaşında Medicare'e kaydolmanız gerekir. 772-1213 veya yerel Sosyal Güvenlik ofisiniz aracılığıyla.

 5. Kayıt yaptırmazsanız, bazı durumlarda Medicare kapsamınız gecikebilir ve daha pahalı olabilir.

Bilgiye ihtiyacınız var

 1. Sosyal Güvenlik avantajlarına başvurmak için, kimliğiniz ve çalışma geçmişiniz hakkında bazı bilgileri belgelemeniz gerekir. Bu yüzden uygulamadan önce, aşağıdaki bilgileri hazır bulundurun:

 2. Başvurunuzu tamamlamanız gereken bilgilerin eksiksiz bir kontrol listesi için, bkz. Ssa.gov/hlp/isba/10/isba-checklist.pdf.

 3. Üst düzey sorularınızı şu adrese gönderin: Savvy Senior, P.O. Box 5443, Norman, OK 73070 veya SavvySenior.org adresini ziyaret edin. Jim Miller, NBC Today şovuna ve "The Savvy Senior" kitabının yazarıdır.

 4. Sosyal Güvenlik avantajlarına başvurmak için, kimliğiniz ve çalışma geçmişiniz hakkında bazı bilgileri belgelemeniz gerekir. Bu yüzden uygulamadan önce, aşağıdaki bilgileri hazır bulundurun:

 5. Başvurunuzu tamamlamanız gereken bilgilerin eksiksiz bir kontrol listesi için, bkz. Ssa.gov/hlp/isba/10/isba-checklist.pdf.

 6. Üst düzey sorularınızı şu adrese gönderin: Savvy Senior, P.O. Box 5443, Norman, OK 73070 veya SavvySenior.org adresini ziyaret edin. Jim Miller, NBC Today şovuna ve "The Savvy Senior" kitabının yazarıdır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407