Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Soda ve Gazlı Suyun Sağlığa Faydaları Var mı?

Diyetinize Yabanmersini Eklemek

 1. Gazlı içecekler uzun süredir diş çürüğü, obezite ve kalsiyum tükenmesi gibi olumsuz sağlık etkileriyle ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, bazı karbonatlı içecek türleri aslında hidrasyon ve kilo kaybı dahil sağlık yararlarını teşvik eder. Karbonatlı su, basitçe maden suyu yapmak için tatlandırıcıların eklenebileceği gazlı sudur. "Pop" veya "gazlı içecekler" olarak da adlandırılan gazlı içecekler, alkol içermeyen aromalı ve şekerli karbonatlı içeceklerdir.

Karbonatlı Su

 1. Karbonatlı su neredeyse sade su kadar sağlığa faydalı. Düzenli suya kıyasla, köpüklü su diş erozyonuna neden olma yeteneğine sahiptir, ancak karbonatlı suların olumsuz diş etkileri önemsizdir. Bununla birlikte, karbonatlı içeceklere şeker veya asit maddeleri eklemek, bu olumsuz etkileri büyük ölçüde arttırır. Gazlı su hidrasyon için iyidir, ancak gazlı su aynı hacimdeki normal sudan daha az nemlendirici etkiye sahiptir. Karbonatlı suyun tadı ve dokusu, yalnızca düzenli su mevcut olsaydı, tükettiğinizden daha fazla miktarda köpüklü su içmenize neden olabilir. Kömürleşme, içme suyuna tüketici ilgisini arttırmanın bir yoludur.

Soda

 1. Soda tüketiminin sağlığa yararlarından biri, karbonatlı bir içecek olması nedeniyle, soda sizi tam hissettirecek ve bu nedenle genel gıda tüketimini azaltacak olmasıdır. Açıkçası, şekerli soda içmek, soda içerisindeki yüksek kalorili içeriğe bağlı olarak kilo verme çabalarını sabote etme eğilimindedir. Bununla birlikte diyet gazlı içecekler genellikle kalorilerde düşüktür ve yemekten önce veya öğünler arasında tüketildiğinde iştahınızı azaltmak için iyi çalışır. Birçok soda içeceğinde bulunan kafein ayrıca metabolik hızınızı geçici olarak arttırmaya ve kilo verme çabalarına yardımcı olmaya da yardımcı olabilir.

Dikkat

 1. Soda ve karbonatlı su içmenin sağlığa faydaları göz önüne alındığında, bu içeceklerin genel sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerini dikkate almak da önemlidir. Alkolsüz içeceklerin tüketimi, birçok alkolsüz içecek yüksek seviyede fosfat içerdiğinden, osteoporoz gelişme riski ile ilişkilendirilmiştir. Fosfor salgılandığında, kalsiyumu kemiklerden çeker. Şekerli gazlı içecekler, diyabet geliştirme riskini arttırmanın yanı sıra diş çürümelerine de katkıda bulunur. Yapay tatlandırıcılar ile tatlandırılmış şekersiz gazlı içecekler yapay tatlandırıcıya ilişkin ek sağlık riskleri taşır - tatlandırıcı Aspartam, örneğin, beyin tümörleri, toksisite ve cilt reaksiyonları ile ilişkilendirilmiştir. Sodaların genel asidik profili, aynı zamanda diş erozyonu veya diş çürümesinde katkıda bulunan bir faktördür.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407