Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Soda Eti Nasıl Etkiler

Prosedürü

 1. Soda ve eti çevreleyen popüler mitoloji, etin bir veya iki gün içerisinde sodada, özellikle Coca-Cola'da çözülebileceğini iddia ediyor. Birçok ana gazlı içecek, bifteği ve tavuğu tenderize edebilen bir asit türü içerir, ancak etin parçalarını çözecek kadar pH'ın kendi başına olması yeterli değildir.

PH Seviyeleri

 1. Mideniz, midenizin pH seviyesini 1,5 ila 3,7 arasında herhangi bir yere getiren belirli bir seviyede hidroklorik asit içeriyor. PH seviyesi ne kadar düşükse, asitlik o kadar yüksek ve et eritmede o kadar etkili olacaktır. Midenizdeki düşük pH seviyesine ek olarak, vücudunuzun midenizdeki yiyecekleri sindirmek ve daha da parçalamak için pepsin gibi enzimlere ihtiyacı vardır.

 2. Coca-Cola, Pepsi ve Sprite gibi birçok ana sodada keskin bir lezzet veren bir asit olan fosforik asit, yaklaşık 2.7 pH değerine sahiptir, bu da dişleri aşındıracak kadar asidik hale getirir. tebeşir. Soda pH'ı midenizdeki asit ile aynı aralıkta olsa da, tek başına soda eti çözemez. Bunun nedeni, mide asidinde, gıda parçalarını gerçekten parçalamaya ve eritmeye yardımcı olan ek enzimlerden yoksun olmasıdır.

Bilim Projesi

 1. Soda'nın et üzerindeki etkisini test etmek için temel bir bilim deneyi yapabilirsiniz. Her bir parçayı aynı büyüklükte bir kaseye yerleştirerek, aynı büyüklükte bir parça biftek, tavuk ve balık alın. Buradan, her bir kabın içine iki şişe Coca-Cola veya başka bir soda dökün. Herhangi bir ayrışmayla ilgili olarak her gün sonuçları kontrol ederek kaseler beş gün bekletin. Doğru yapılırsa, beş gün sonra soda etleri hiçbir şekilde çözmemelidir.

Kemik Aşındı

 1. Temel bir deney, soda etinin çözülme kabiliyetinin sadece bir mit olduğunu ortaya koyarken, sodanın asitliği et içindeki herhangi bir kemiği doğrudan etkileyebilir. Bunun nedeni çoğu sodadaki pH seviyelerinin, hem diş minesinde hem de kemikte bulunan kalsiyumu aşındıracak kadar düşük olmasıdır.

Et Turşusu

 1. Soda, tatlı ve asitli bir lezzet vermek için biftek ve tavuk soslarında düzenli olarak kullanılır. Soda eti çözmese de, asitlik yumuşatmaya yardımcı olur, sekiz saat veya bir gece gibi uzun süre oturabiliyorsa etin yumuşak ve lezzetli olmasını sağlar. Soda, etin içinde ve dışında lezzetin bozulmasına yardımcı olmak için genellikle barbekü sosu veya ketçap gibi bir kalınlaştırıcı madde ile birleştirilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407