Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Soba Erişte: İyi mi Kötü mü?

Paket Servis

 1. Soba karabuğday için Japondır, glutensiz ve ismine rağmen buğdayla ilgisi olmayan besleyici, tahıl benzeri bir tohumdur.

 2. Soba erişteleri sadece karabuğday unu ve suyundan yapılabilir, fakat daha yaygın olarak buğday unu ve bazen de tuz eklenir.

 3. Bu değişkenliklerden dolayı, soba eriştesinin sağlıklı olup olmadığının belirlenmesi, içinde ne olduğuna yakından bakmak gerektiğini gerektirir.

 4. Bu makale, soba erişte hakkında bilmeniz gereken temel şeyleri kapsar.

Soba Erişte Nedir?

 1. Mağazalarda ve çevrimiçi olarak bir dizi marka ve türde soba erişte bulabilirsiniz ve aralarında bazı önemli farklılıklar vardır.

 2. En otantik tür - bazen juwari soba da denir - eskiden etikette listelenen tek bileşen olan sadece karabuğday unu ve suyla yapılan erişte.

 3. Ancak, karabuğdayın yanı sıra pek çok soba eriği rafine buğday unu ile yapılır. % 80 karabuğday ve% 20 buğday unu ile yapılan erişte bazen hachiwari olarak adlandırılır.

 4. Ayrıca, bazı sözde erişte erişteleri karabuğdaydan daha fazla buğday unu içerir. Bu, buğday unu ilk ve bu nedenle de baskın bileşen olarak listelendiğinde geçerlidir.

 5. Soba erişte yapmak için buğday unu sık sık buğday unu eklenmesinin bir nedeni, karabuğdayın kendi başına çalışmasının zor olabileceği ve kırılgan erişte ile sonuçlanabileceğidir.

 6. Protein glüteni içeren buğday unu eklemek, erişteyi daha dayanıklı ve üretilmesi daha ucuz hale getirir.

 7. Ayrıca birkaç paketlenmiş erişte soba etiketli olsalar da, un, fakat tatlandırıcı maddeler, tuz ve diğer katkı maddeleri içermemesine rağmen soba olarak etiketlendiklerini unutmayın. Bunlar genellikle çok sağlıksız.

Soba Erişte Beslenmesi ve Spagetti ile Karşılaştırılması

 1. Soba eriştelerinin besin içeriğinden emin olmak için satın aldığınız markanın etiketini kontrol edin. Nasıl yapıldığına bağlı olarak, bazı soba erişte diğerlerinden daha sağlıklı.

 2. 2 ons (57 gram) kuru,% 100 karabuğdaylı soba eriştesinin aynı 100% tam buğday spagetti (1, 2, 3) ile aynı oranına kıyasla nasıl bir bakıma bakalım:

 3. Buna karşılık,% 100 karabuğday eriştesinin besin değeri% 100 tam buğdaylı spagetti'ye çok benziyor - ya da iyi bir seçim.

 4. Yine de, soba erişte yapmak için kullanılan karabuğday protein kalitesinin buğdaydan daha yüksek olduğuna dikkat çekiyor, bu da vücudunuzun karabuğday proteinini daha etkili kullanabileceği anlamına geliyor (4).

 5. Karabuğday, buğday, mısır ve fındık gibi diğer bitki protein kaynaklarının nispeten düşük olduğu yüksek amino asit lisin seviyeleri ile bilinir. hayvansal gıdaları içermeyen diyetlerde (5, 6).

Soba Eriştesi Sağlığa Faydaları Olan Etkili Bitki Bileşenleri İçeriyor [! 5498 => 1140 = 4!

 1. Karabuğdaydaki rutinin, kısmen, bağırsaklarınızdaki diyet kolesterol emilimini azaltarak kolesterol düşürücü bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir (9, 10, 11).

 2. Karabuğday diğer karbonhidrat yönünden zengin yiyeceklerden daha düşük bir glisemik indekse (GI) sahiptir, bu da kan şekerinizi daha az etkileyebileceği anlamına gelir. Bu, özellikle kan şekeri endişeleriniz veya diyabetiniz varsa faydalı olabilir (11, 12, 13). [! 5498 => 1140 = 4!

Soba Eriştesini Yemeğe Kim Dikkat Etmeli?

 1. Otantik,% 100 karabuğday soba eriştesi, herkesin tadını çıkarabileceği sağlıklı bir besindir, ancak özellikle glütene, buğday, arpa ve çavdar proteinine duyarlı insanlara yardımcı olabilir.

 2. Çölyak hastalığı veya çölyak dışı glüten duyarlılığınız varsa karabuğday, glüten içermediğinden ve pirinç eriştesi gibi diğer glutensiz seçeneklerden daha besleyici olduğundan, erişte için iyi bir seçenektir. (11, 15, 16).

 3. Bununla birlikte, daha önce de belirtildiği gibi, karabuğday unu, genellikle soba erişte yapmak için buğday unu ile karıştırılır.

 4. Bu nedenle, makarnaların gerçekten glütensiz olduğunu ve üreticinin glüten içeren tahıllardan çapraz bulaşmayı önlediğini kontrol etmek önemlidir (17).

 5. Karabuğday yediğinizden emin değilseniz, bu ekmeğe alerjik olmanın mümkün olduğunu unutmayın. Karabuğdayın daha sık yenildiği Japonya ve Kore'de önemli bir besin alerjenidir (18). [! 5498 => 1130 = 6!

 1. Süpermarketler, Asya marketleri, sağlık marketleri ve çevrimiçi mağazaların etnik bölümlerinden genellikle soba eriği alabilirsiniz.

 2. Saf karabuğday soba eriştesi topraksu, biraz cevizli bir tada sahip ve sıcak veya soğuk servis edilebilir.

 3. Kurutulmuş, paketlenmiş soba eriştelerini pişirmenin en iyi yolu markaya göre değişebilir, bu nedenle paketteki talimatları izleyin.

 4. Soba erişte genellikle kaynayan suda yaklaşık 7 dakikada pişer. Birbirlerine yapışmalarını önlemek için pişirme sırasında ara sıra karıştırın. Onları pişirin ki pişirinler, bu da ihale eder ama yine de sıkı ve çiğnenir

 5. Soba eriştesi yaygın olarak daldırma sosuyla, ayrıca sebzelerle ve susam soslarıyla atılmış et suları, çorbalar, tavada kızartmalar ve salatalarda servis edilir.

 6. Japonya'da, bir yemeğin sonunda erişte sobayu adı verilen pişirme suyuna hizmet etmek gelenekseldir. Çay olarak içmek için tsuyu denilen bir artık daldırma sosuyla karıştırılır. Bu şekilde B vitamini gibi pişirme suyuna sızan besinleri kaçırmazsınız.

 7. Elbette, en sevdiğiniz İtalyan yemeklerinde domates, fesleğen, zeytinyağı ve sarımsak ile tatlandırılmış en sevdiğiniz İtalyan yemeklerinde soba erişte kullanabilirsiniz.

Alt satırda

 1. Soba erişte tamamen veya kısmen glütensiz karabuğday unu ile yapılır.

 2. Bunlar, tam buğdaylı spagetti ve iyi bir bitki bazlı protein kaynağına benzer. Çoğunlukla rafine buğday unu ile yapılan soba erişteleri daha az besleyicidir.

 3. Karabuğday, iyileştirilmiş kalp sağlığı, kan şekeri, iltihaplanma ve kanser önleme ile ilişkilendirildi.

 4. Normal spagetti veya erişte tabağınızı değiştirmek istiyorsanız, soba erişte kesinlikle denemeye değer.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407