Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Soba Erişte Beslenmesi: Sağlıklı mı?

Alt satırda

 1. Bir yürüyüş ramen alın, kasabada yeni bir erişte var. Soba noodle sadece daha lezzetli ve çok yönlü değil aynı zamanda daha sağlıklı.

 2. Soba eriştelerinin beslenmesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuzda, bu sert ramen tuğlasını ve yüksek sodyumlu monosodyum glutamat yüklü paketini kaldırıma atmak isteyeceksiniz.

 3. İşte bu yüzden markete bir sonraki seyahatinizde soba noodle almak isteyeceksiniz.

Soba Eriştesi Nedir?

 1. Soba eriştesi Japon mutfağında popülerdir. Spagetti'ye çok benziyorlar. ABD'de modaya uygun değiller, ancak insanlar karabuğdayın krep yapmaktan başka bir şey için faydalı olduğunu gördükleri gibi yakalanıyorlar.

 2. Otantik soba eriştesi yüzde 100 karabuğday unu ile yapılır. Bazı markalar buğday veya beyaz un gibi başka bir tür un ekler.

 3. Karabuğday sahte bir tahıldır, gerçek tahıl gevreği değil. Tahıl taneleri, buğday gibi otların tohumlarından gelir. Psödokerealler ot olmayan tohumlardan gelirler, ancak tahıl taneleri gibi görünürler. Benzer şekillerde kullanılırlar.

Soba Şehriye Beslenmesi

 1. Soba erişte- den maksimum beslenmeyi elde etmek için, yüzde 100 karabuğdaydan yapılan markaları arayın. Karabuğday, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarına sahiptir:

 2. Bir bardak soba eriştesi 0.4 mg mineral manganez içerir. Bu, günlük önerilen değerin yüzde 21'idir. Manganez kemik sağlığı, glukoz metabolizması ve yara iyileşmesi için önemlidir. Aynı zamanda sinir sisteminizi de destekler.

 3. Araştırmalar, manganez eksikliğinin osteoporoz, diyabet ve epilepside rol oynayabileceğini gösteriyor. Soba eriştesi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere az miktarda diğer önemli mineralleri içerir:

 4. B-1 vitamini olarak da bilinen Thiamin, enerji metabolizması ve sağlıklı hücre büyümesi ve işlevi için gereklidir. Tiamin, alkol alımı ve metabolizması sırasında tüketilen birincil besindir. Tiamin eksikliği, genişlemiş kalp, kas zayıflığı, konfüzyon ve hafıza kaybı gibi kardiyovasküler sorunlara neden olabilir. 2013 hayvan araştırması, tiamin eksikliğinin Alzheimer hastalığının gelişiminde rol oynayabileceğini göstermiştir.

 5. Bir fincan pişmiş soba eriştesi 6 gram protein içeriyor. Protein vücudunuzdaki hücrelerin büyümesi, bakımı ve onarımı için kritik öneme sahiptir. Kalp kası da dahil olmak üzere kas yapmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda hemoglobin üretir ve bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

 6. Soba eriştesi çözünür lif bakımından yüksektir. Çözünebilir lif, göbek yağının atılmasına yardımcı olabilir. 2009'daki bir çalışma, en fazla çözünür lif tüketen katılımcıların daha az viseral (karın) yağa sahip olduğunu buldu.

 7. Karabuğday, kolesterolü ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını destekleyebilir. Ayrıca vücudunuzda iltihaplanma önleyici etkileri olduğu düşünülmektedir. Karabuğdayın flavonoid içeriğinin kısmen sorumlu olduğu düşünülmektedir. Flavonoidler hücre hasarını azaltarak metabolik ve kardiyovasküler fonksiyonları destekleyen bitki bileşikleridir.

 8. 2001 yılında yapılan bir araştırma, karabuğday ürünlerinin, yemeklerden sonra beyaz buğday ekmeğinden daha düşük GI tepkisi olduğunu gösterdi. Bu ayrıca düşük karbonhidrat ve yüksek lif içeriğinden dolayı olabilir. Bir fincan soba eriştesinin 24 gram karbonhidrat olmasına rağmen, geleneksel makarnalardan ve erişteden daha azdır. Yüksek lif içeriği, bu karbonhidratların ne kadar hızlı sindirildiğini yavaşlatmaya yardımcı olarak kan şekeri seviyesini düşürme olasılığını azaltır.

 9. Eğer şişman gram sayıyorsanız, soba erişte harika bir seçenektir. Yalnız yenildiğinde neredeyse yağsızdırlar. Yağ sayımını azaltmak için, onları hafif bir et suyunda yiyin ve taze otlar ekleyin.

 10. Karabuğday glutensizdir. Bu, soba noodleını geleneksel erişte ve buğdaydan yapılan makarnaya mükemmel bir alternatif haline getirir. Ancak bazı çeşitlerde glüten içeren diğer unlar bulunduğundan, çölyak hastalığınız varsa veya glütene karşı hassassanız, etiketleri dikkatlice okuyun.

 11. Sıçanlar üzerinde yapılan 2003 tarihli bir araştırma, karabuğdayın muhtemelen bir prebiyotik yiyecek olarak kabul edilebileceğini belirledi. Prebiyotikler probiyotik besleyen sindirilemez liflerdir. Probiyotikler vücudunuzdaki "iyi" bakterilerdir, özellikle bağırsaklarınız. Zararlı bakterilere ve diğer mikroorganizmalara karşı korunmaya yardımcı olurlar.

Soba Eriştesi Nasıl Pişirilir

 1. Sıcak veya soğuk soba eriştelerinin tadını çıkarabilirsiniz. Genellikle fıstık veya zencefil sosu gibi daldırma sos ile servis edilir. Bazen suyu servis edilir.

 2. Soba eriştesi kaynar suda veya et suyunda pişirilir. Genellikle yaklaşık beş dakika süren alente pişirilirler. Pişirdikten sonra erişte süzülür ve durulanır.

 3. Bu tarifler soba noodlelarını diyetinize eklemeyi kolaylaştırıyor.

Paket Servis

 1. Soğuk ya da sıcak servis edilen soba eriştesi, geleneksel makarnalara ve diğer eriştelere lezzetli ve besleyici bir alternatiftir. Onlar iyi bir kaynak:

 2. Soba eriştesi, sağlıklı beslenme planınıza eklemek için harika bir besindir. Bir dahaki sefere markete girip bir ramen paketi gördüğünüzde, bunun yerine yüzde 100 karabuğday soba eriştesine ulaşın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407